Надписите са от различни епохи, на различни езици и с различни азбуки. Те и сега са част от градската среда, но остават неразчетени от публиката – и историите им звучат нечути, обясняват организаторите на събитието.
Проектът е на Фондация Pro Libris, финансиран е от Национален фонд „Култура“ и представя 50 епиграфски паметника, разказващи истории и даващи нов поглед към миналото и настоящето.
Широкият достъп до тях ще се осигури чрез двуезичното уеб приложение „Разчети Пловдив“, с илюстрована карта на маршрута и интерактивни връзки към пълната информация за всеки от обектите.
Целта е поне част от ценните пловдивски епиграфски паметници да станат най-после видими за хората, а контактът с тяхната мъдрост и красота да е максимално лесен, добавят инициаторите на идеята.
На Римския стадион доц. д-р Александър Гьошев, шеф на катедра „Дизайн“ в АМТИИ „Проф. Асен Диамандиев“, представи проекта.
В звуковия файл е репортажът за проекта с епиграфски паметници.
Цвета Марова открива днес изложбата "Асертивно" в галерия "Сигна". Това е нейната третата изложба в галерията. Свободолюбива, непредсказуема, експресивна... Такава е и живописта й. Образите, вплетени в нейните колоритни композиции, са с прелестен небесно-земен произход, изплуващи сякаш от дълбините на Вселената и водещи обратно към нея...
"Точно днес" с писателя Николай Терзийски говорим за най-новата му книга, която той нарече " Родиния ". Премиерата ще е на 14 май в София, а месец по-късно и на "Пловдив чете". "Родиния" е книга пътуване и книга завръщане. Сборник - роман от 16 истории, посветен на завръщането към себе си. Така го описва и редакторът на книгата Борис Минков...
Изложба с издания на литературния историк и изследовател Стефан Памуков се открива днес в централната библиотека на Пловдивксия университет "Паисий Хилендарски" . Неговото литературно наследство включва близо 30 заглавия плюс многобройни публикации в периодичния печат. Още като студент Стефан Памуков започва да събира епистоларното наследство..
През 1902 година маестро Георги Атанасов създава Оркестърът на 21 Стрямски пехотен полк в Карлово, днес Оркестър на 61-ва Стрямска механизирана бригада. Негов диригент повече от 10 години е капитан Йордан Илиев, с когото разговаряме в празничния 6 май. Ние сме музиканти, но и военни, ходим на стрелби, имаме строева подговка, разказва капитан Илиев...
В началото на януари 1896 година една фотография е публикувана в най-големите вестници по света и за дни обикаля земното кълбо. Това е снимка на невидимото. Изображението представя изящна женска длан, но без плътта по нея – виждат се само костите и венчалния пръстен. Ръката принадлежи на Анна Берта Лудвиг, съпруга на немския учен Вилхелм Рьонтген. Той..