Предвидено е предоставяне на безвъзмездна преводаческа услуга за глухите и сляпо-глухите хора до 120 часа годишно, както и ранно въздействие и подкрепа на глухите и сляпо-глухите деца чрез българския жестов език.
За глухите и сляпо-глухите ученици в училищата се въвежда специален учебен предмет „български жестов език“, а в детските градини специално образователно направление по български жестов език. Обученията ще се осъществяват от педагогически специалисти от професионални направления „Педагогика“ и „Педагогика на обучението по….“, или по специалност „Българска филология“ с придобита професионална квалификация „учител по български жестов език“.
Висшите училища трябва да осигурят условия за подготовка на специалисти по българския жестов език. В процеса на обучение глухите и сляпо-глухите студенти и докторанти ще имат право на до 60 часа допълнително ползване на преводачески услуги на семестър.
Това са част от предложенията, които ще се обсъждат в новия закон. За духа им разговаряхме със Златина Стаматова- директор на едно от трите училища за деца с увреждане на слуха - Средно специално училище „Проф. д-р Стоян Белинов“.Тя сподели оптимизъм, че новите правила ще социализират по- добре децата, които имат нужда от подкрепа, както в училище, така и след завършване на образованието си и да бъдат равнопоставени, ползвайки жестовия език.
"Това е техният единствен език, естествен и много близък до езика на тялото, който ползваме всички, и затова лесно усвоим. За каузата работят много хора - неправителствени организации, университетски преподаватели, семействата на децата....", каза Златина Стаменова.
В момента в училището се учат 106 деца и ученици от цялата страна. Няколко дни е отнела организацията на учебната година в условията на Ковид - 19 и е много радващо, че годината започна присъствено, въпреки че учениците са се справили без проблем и с дистанционната форма в през пролетта.
Цялото инервю можете да чуете в прикачения звуков файл.
Отново се налага дебат за пореден вот на недоверие към правителството на Росен Желязков. Какви са политическите въпросителни, които носи въвеждането на еврото и неизвестните пред "Продължаваме промяната"? Според социолога от агенция "Тренд" Евелина Славкова вотът на недоверие, внесен от "Възраждане", "Меч" и "Величие" няма да мине и това не е..
Общинският съветник от "Има такъв народ" в Пловдив Димитър Арнаудов напуска партията и групата в местния парламент и става независим. В съобщение до медиите той заявява, че решението му е осъзнат избор, който е резултат от дълбоки разминавания с начина, по който ИТН води местната си политика. Той твърди още, че отстраняването му от ръководството..
На кръгла маса в парламента младите лекари и специализанти представиха законопроект, предлагащ мерки, които да ги задържат в страната. В предварителна дискусия здравната парламентарна комисия реши, че до 28 юли ще подготви законопроект, въвеждащ минимални изисквания за заплащането на медицинския персонал. По темата говорим с Мурад Назимов , 6 курс..
Може ли да се окажем в поредната режисирана политическа криза преди приемането ни в еврозоната? Според политолога Любомир Стефанов това, което което ще се случи по време на вота на недоверие, отново ще бъде облечено под формата на аргументи, а по същество ще бъде голословен популизъм. "Съдейки по капацитета на народните представители, които..
Регионалният център по трансфузионна хематология в Пловдив получи дарение Мобилен пункт за кръводаряване от кампанията „Аз Вярвам и Помагам“. Новото превозно средство е напълно оборудвано с модерна апаратура, позволяваща провеждането на кръводарителски акции при пълна автономност – навсякъде и по всяко време. Директорът на кръвния център..