Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Награди "Хр.Г.Данов" и призове "Орфеев венец" и "Златна четка"

Виктор Самуилов е носителят на "Орфеевия венец"

| обновено на 30.09.20 в 08:47

Писателката  Здравка Евтимова е носителят на Голямата награда „Христо Г. Данов“  за цялостен принос в националната книжовна култура. Тя се определя от министъра на културата и беше обявена на тържествена церемония в къщата музей „Хр. Г. Данов“ в Стария град. 

Отличието ще ѝ бъде връчено лично на отделна церемония в Министерството на културата. 

Книгите на Здравка Евтимова, която е и преводач, са преведени в 35 държави, а нейни творби са включени в училищните програми на наши и други държави.

В останалите категории, след гласуване от 8-членно жури, награда „Хр. Г. Данов" в категорията "Издателство", която се дава от кмета на община Пловдив, и е с парична стойност от 1700 лева, отиде при издателство „Просвета – София.“ 

В категорията "Автор на българска художествена литература" отличието получи Вивиан Асса, автор на книгата „Моят Шабат“ на издателство „Факел“.

Албена Стаменова е с националната награда за превода си  на книгата „Писма до Украйна“, автор Юрий Андрухович, издателство „Парадокс“.

Отличие „Хр.Г.Данов“ за Автор в областта на хуманитаристиката е за Хюсеин Мевсим, автор на книгата „Земя пределна. Страници от българо-турските културни връзки“, издателство „Жанет 45.“

За "Автор на издание за деца" е отличена Тони Шан (Антоанета Николова), автор на книгата „Приказки за страната Е“, издателство „СОНМ“.

За "Художник или дизайн и оформление на книга" е предпочетен Кирил Златков.

В категорията "Представяне на българската книга" призът е за Lexicon - Платформа за българска литература.

В категорията  "Библиотечно дело печели" Регионална библиотека „Христо Смирненски“ – град Хасково.

Националната награда „Хр. Г. Данов“ се връчва от 1999 г. и се организира от Министерството на културата и община Пловдив.  

По-късно, на Античния театър, бяха обявени и отличията  "Орфеев венец" и "Златна четка" на фестивала "Пловдив чете", организиран от издателство "Жанет 45". 

Носителят на Орфеев венец в това 18-то издание е Виктор Самуилов, писател и преводач, сценарист и автор на книги за деца и възрастни. 

Отличието "Златна четка " се присъжда на Люба Халева.  




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Божествената частица, която всеки човек носи е силата на творчеството

Художникът и скулптор Георги Иванов, известен не само под тепетата с артистичния псевдоним Жорж Трак бе гост в празничното издание на предаването Клуб "Неделя" на Великден. За ученическия си период и следването му в Националната художествена академия в ателието на проф. Светлин Русев, както и това – има ли място политиката в културата, творецът..

публикувано на 20.04.25 в 19:10

2 великденски концерта пред общината

Великденската програма на община пловдив днес включва концерт от 12 часа на пл. „Стефан Стамболов“ на децата от „Арт Войс Център“ с ръководител Румяна Иванова. Вечерта от 18 ч. за пловдивчани и гостите на града ще свири Биг Бенд Пловдив и солисти с диригент Николай Гешев.

публикувано на 20.04.25 в 08:45

Градски турове за 18 април организира "Старинен Пловдив"

На 18 април отбелязваме Международния ден за опазване на паметниците на културата . Денят се чества от 1984 година по решение на ЮНЕСКО. На този ден отдаваме дължимото на националното ни наследство, почитаме хората, отдадени на каузата за опазването му, което е изключително отговорна роля. 18 април е повод да се привлече общественото внимание във..

публикувано на 18.04.25 в 10:10

Изложба „Вяра и Светлина“ в храм „Пресвето сърце Исусово“

Изложба „Вяра и Светлина“ – диамантени гоблени с библейски истории ще бъде открита на Великден в храм „„Пресвето сърце Исусово“ в град Раковски.  Те са изработени от хора в нервностойно положение към Центъра за социална интеграция и рехабилитация, под ръководството на сестрите Францисканки и включват сцени от живота на Исус Христос, Дева Мария..

обновено на 18.04.25 в 09:32

Как рибите се появиха в картините на Йорданка Георгиева?

Влизаме в едно уютно ателие на творец, то е разположено на малка уличка в Капана, в него работи  Йорданка Георгиева.  Тя се завръща в България през 2022 година, след дълго време, в които живее и работи на остров, разположен някъде между Великобритания и Франция.  Художничката рисува символа на християнството - рибата и вярва, че арттерапията помага..

публикувано на 18.04.25 в 08:00