Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Празнична гала "Сърцето на Пучини, силата на Верди"

| обновено на 01.10.20 в 10:08

Държавна опера-Пловдив ще отбележи Международния ден на музиката с празнична гала "Сърцето на Пучини, силата на Верди". Бляскавият спектакъл  ще се проведе на открито пред Дома на културата "Борис Христов" с уникален мапинг на Петко Танчев върху сградата от 19.30 ч. Това е ден, който трябва да напомни за мястото на музиката в живота на хората и ролята ѝ за духовното ни извисяване, казват от Операта. 

Така ще се открие новия сезон на Пловдивската опера , с музика от двама велики композитори, чиито имена са символи на това изкуство - Верди и Пучини. В спектакъла ще участват солисти, хор, балет и оркестър на операта под диригентството на Григор Паликаров. Ще бъдат изпълнени арии, дуети и хорове от оперите „Набуко“, „Джани Скики“, „Ернани“, „Вилиси“, „Травиата“, „Мадам Бътерфлай", „Риголето“, „Бохеми“. 

За първи път Домът на културата „Борис Христов” се превръща в екран за мапинг, създаден специално за оперен концерт, а пространството пред него ще бъде затворено за движение. Вход е свободен. Проектът се реализира в партньорство с отдел "Култура" на Община Пловдив. 

Движението на пътни превозни средства по ул. „Авксентий Велешки“ в участъка от ул. „Гладстон“ до ул. „Драган Цанков“ се спира тази вечер от 17:00 до 22 часа. 

Причина за временната организация  е тържественото отбелязване на Международния ден на музиката и началото на новия сезон на Опера Пловдив с празнична гала „Сърцето на Пучини, силата на Верди“. Маршрутите  на автобусни линии  №1, 11 и 27 от вътрешноградския транспорт  се променят

Още събития, организирани от община Пловдив по повод Международния ден на музиката :

На стълбите на  Каменица концерт ще изнесе  Духов оркестър – Пловдив с изпълнение на популярни и любими произведения от различни стилове - от класика до поп музика.

Във Виенския павилион в Цар Симеоновата градина ще има концерт на възпитаници на НУМТИ "Добрин Петков"  и Струнен оркестър Колегиум Риторнело при НУМТИ Добрин Петков.  

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В "Срещите" иронично и сериозно за властта

През 2019-а година Митко Новков издаде великолепната си книга "Изядената ябълка", книга, събрала 101 управителски истории.  Шест години по-късно, сиреч днес, с автора се връщаме към тези занимателни и мъдри разсъждения.  Защо? Ами защото Управителят е вечен, както е вечно времето и човешкия род. Но променя ли се?  Слушайте, интересно е.

публикувано на 10.10.25 в 11:23

Авторски концерт с музика на Христо Йоцов в Пловдив

Авторски концерт с музиката на Христо Йоцов представят в Дома на културата “Борис Христов” в събота. Той е съвместен с Плевенската филхармония и е под диригентрсвото на брат му Борислав Йоцов. В програмата са включени три произведения, които са премиера за пловдивската публика. Това са “Скорпион” – пиеса за кларинет и струнен оркестър,..

публикувано на 10.10.25 в 09:07

Цветана Янева-Гумеля показва свои творби

Изложба поп арт фигуратив „Сами заедно 1999–2009“ на Цветана Янева-Гумеля ще бъде открита тази вечер в сутеренната зала на експозиция „Мексиканско изкуство“ към Градската художествена галерия.  Ще бъдат показани 30 нейни живописни платна, създавани през различни години, но обединени от общо концептуално послание. Те дават ретро поглед към..

публикувано на 10.10.25 в 07:06

Галерия "Дяков" представя изкуството на Борис Желев

Пловдивската галерия "Дяков" показва за първи път изкуството на Борис Желев.  Неговата самостоятелната изложба "Археология на спомените" може да се види в следващите две седмици. Те 15-та поред  в творческата кариера на художника.  Борис Желев е роден в  Сливен през 1961 година. Завършва художествената гимназия в Казанлък и специалност "Живопис"..

обновено на 09.10.25 в 13:02

Йордан Калчев отбелязва 70 години с изложбата "Пътят"

С изложба живопис художникът Йордан Калчев ще отбележи своята 70-а годишнина. Екпозицията е подредена в Градската художествената галерия на Главната улица и носи заглавието „Пътят“. „Обръщам толкова много внимание на композицията в моите картини, защото Композицията с главно „К“ е всичко. И отношението ни към околния свят е композиция, и..

обновено на 09.10.25 в 13:02