"Дебатът в ЕП на 5-ти октомври е по-скоро изключение, което е инициирано от български депутати. Става дума за много тежък културен и политически провинциализъм, което ще нанесе щети на България. След гласуване на проекторезолюцията на Комисията по граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи вероятно България ще загуби европейски средства."
По думите на доц. Гълъбов не трябва да се внушава на българското общество, че България е поставена до стената с двоен мониторинг, защото това не отговаря на действителността. Експертите в ЕС много добре знаят, че става дума за конституционната уредба на прокуратурата като цяло. Тук отново виждаме културен и политически провинциализъм на отделни български случайно попаднали в политиката представители, които са решили да създадат интрига около фигурата на главния прокурор.
„Личността на Иван Гешев очевидно притеснява някакви хора. България се намира в процедура на подготовка на нова Конституция, и в зависимост от експертизата и политическата воля това може да се промени. Прокуратурата продължава да стои пирамидално, йерархично и централизирано под ръководството на гл- прокурор. Няма нищо ново, което да предизвика вълна от нездрав интерес. Тежък културен провинциализъм е да си представяш, че Брюксел ще се разпорежда с България, или от ЕП зависи какво ще се предприеме с новата Конституция. Влошеният публичен образ на България няма да ощети сегашното правителство, но ще ощети всяко следващо. Щетата ще бъде голяма, защото ще намали средствата за България, за преодоляване последствията от пандемията.“
Доц. Гълъбов прогнозира, че нищо не налага провеждане на предсрочни избори. Това може да е опит за замитане на следи и използване на ситуация от предсрочни избори. Няма нищо, което да съответства на българския публичен интерес.
Какво се случва в дясното политическо пространство?
„Имаме тежък проблем в дясното политичиско пространство, тъй като поведението на г-н Кънев трябва да последва закриване на партията ДСБ. Трябва да сме в състояние да различаваме дясно от ляво. Големият въпрос за Цветан Цветанов и Републиканци за България е, какво предлага на избирателите като коалиционен партньор. В следващото НС въпросът е къй с кой би могъл да работи ефективно. Цветанов трябва да си отговори, кои са потенциалните партньори на неговата партия."
Д-р Петър Москов и Цветан Цветанов ще ощетят ли ГЕРБ със своите политически амбиции?
„Структурите, които преминаха към г-н Цветанов не водят автоматично избиратели на ГЕРБ. ГЕРБ е социален фактор повече от 12 години, повече от един милион български избиратели подкрепят партията. Има сериозен потенциал в дясното пространство, който предстои да бъде мобилизиран“, посочи още доц. Антоний Гълъбов.
Интервюто с доц. Антоний Гълъбов е в звуковия файл.
Да има вероучение в училище е важно за даването на свобода родителите да могат да записват децата си да учат религия, но трябва да се внимава с реализацията. Това каза Кристиян Шкварек, организатор на шествието за религията като право на избор, което ще се проведе следващата седмица. Днес има протест за оставката на образователния министър, а..
Военният сблъсък между Индия и Пакистан създава поводи за тревога в международен план и с факта, че става дума за две ядрени държави, коментира експертът по международни отношения и геополитика професор Румен Кънчев. Той се спира и на двустранната дипломация по убеждаването на всички страни от ЕС да подкрепят начало на преговори за членство на Украйна..
Най – активните доброволци и заслужили деятели на Българския червен кръст в Пловдив бяха наградени на церемония в Малката базилика по повод Световния ден на червения кръст и Червения полумесец. Той се отбелязва всяка година на 8 май в памет на основоположника на хуманитарното движение – швейцарския хуманист Анри Дюн а н. Той е роден на тази дата..
След поредната ваканция депутатите се връщат в пленарна зала. Какво свършиха до тук, какво се очаква от законотворството им, както и дали ще има нов вот на недоверие преди юни, говорим с политолога д-р Теодор Славев . Политологът отбеляза в началото на разговора, че законодателната програма на НС не е особено богата, като пленарните сесии са..
От Италия включваме монсеньор Йовко Пищийски , служител в Държавния секретариат на Ватикана, с него говорим за конклава (под ключ), който ще избере новия глава на Римокатолическата църква. Йовко Пищийски каза в началото, че процедурата започва с литургия, където всички 133 кардинали ще се помолят, за да може Светият Дух да ги озари и те да..