"Дебатът в ЕП на 5-ти октомври е по-скоро изключение, което е инициирано от български депутати. Става дума за много тежък културен и политически провинциализъм, което ще нанесе щети на България. След гласуване на проекторезолюцията на Комисията по граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи вероятно България ще загуби европейски средства."
По думите на доц. Гълъбов не трябва да се внушава на българското общество, че България е поставена до стената с двоен мониторинг, защото това не отговаря на действителността. Експертите в ЕС много добре знаят, че става дума за конституционната уредба на прокуратурата като цяло. Тук отново виждаме културен и политически провинциализъм на отделни български случайно попаднали в политиката представители, които са решили да създадат интрига около фигурата на главния прокурор.
„Личността на Иван Гешев очевидно притеснява някакви хора. България се намира в процедура на подготовка на нова Конституция, и в зависимост от експертизата и политическата воля това може да се промени. Прокуратурата продължава да стои пирамидално, йерархично и централизирано под ръководството на гл- прокурор. Няма нищо ново, което да предизвика вълна от нездрав интерес. Тежък културен провинциализъм е да си представяш, че Брюксел ще се разпорежда с България, или от ЕП зависи какво ще се предприеме с новата Конституция. Влошеният публичен образ на България няма да ощети сегашното правителство, но ще ощети всяко следващо. Щетата ще бъде голяма, защото ще намали средствата за България, за преодоляване последствията от пандемията.“
Доц. Гълъбов прогнозира, че нищо не налага провеждане на предсрочни избори. Това може да е опит за замитане на следи и използване на ситуация от предсрочни избори. Няма нищо, което да съответства на българския публичен интерес.
Какво се случва в дясното политическо пространство?
„Имаме тежък проблем в дясното политичиско пространство, тъй като поведението на г-н Кънев трябва да последва закриване на партията ДСБ. Трябва да сме в състояние да различаваме дясно от ляво. Големият въпрос за Цветан Цветанов и Републиканци за България е, какво предлага на избирателите като коалиционен партньор. В следващото НС въпросът е къй с кой би могъл да работи ефективно. Цветанов трябва да си отговори, кои са потенциалните партньори на неговата партия."
Д-р Петър Москов и Цветан Цветанов ще ощетят ли ГЕРБ със своите политически амбиции?
„Структурите, които преминаха към г-н Цветанов не водят автоматично избиратели на ГЕРБ. ГЕРБ е социален фактор повече от 12 години, повече от един милион български избиратели подкрепят партията. Има сериозен потенциал в дясното пространство, който предстои да бъде мобилизиран“, посочи още доц. Антоний Гълъбов.
Интервюто с доц. Антоний Гълъбов е в звуковия файл.
„Мога да кажа с една дума-разочарование“. Така Наталия Елис, председател на фондация, която подкрепя украинските бежанци у нас, коментира критиките на американския президент Доналд Тръмп към украинския държавен глава Володимир Зеленски. По думите и е имало наистина сериозни очаквания, и от украинска страна, и от страна на ЕС, за..
Темата за високите цени на хранителните продукти е сред водещите за посетители и изложители и на агрофрума, чиито домакин е Пловдив. Трите изложби АГРА, Винария и Фудтех събират на едно място над 620 компании от 25 държави. В днешния, втори ден на бойкот на големите търговски вериги, търсим мнения и коментари на български производители за..
Държавата да създаде условия за провеждане на повече фермерски пазари, където земеделските производители да могат да продават продукцията си директно на потребителя. Това от една стана ще доведе до засилена конкуренция и от друга ще намали зависимостта от големите хранителни вериги. Това е позицията на Български фермерски съюз, който изпрати писмо..
Управляващата коалиция изглежда стабилна, поне досега не е имало някакъв по-сериозен трус, каза в предаването "Точно днес" политологът доц. Иво Инджов . "Създаде се усещането, че такъв е възможен, заради постановката в бюджета за пенсиите, че няма да растат с швейцарското правило. След силна критика от страна на БСП и на опозицията това бе..
„Съдейки по проекта на бюджет за 2025 година и прогнозата, която е дадена до 2028 година, очевидно е, че икономиката, демографската система, участието ни в ЕС, са с големи проблеми. Тоест – България е в хиперкриза. И проблемите не са толкова в бюджета, колкото в икономиката, в нашите връзки с други европейски страни. Тъй като..