Приетата резолюция на ЕП за върховенството на закона в България анализира Юлиана Николова, директор на портал „Европа“. Какво можем да „прочетем“ между редовете на резолюцията и кои са изводите, които можем да направим за българската политическа действителност.
Наистина, интересът към България беше възбуден от писмата и докладите на Радан Кънев и Елена Йончева, но тя се случва заради доклада за правовия ред, заради вдърховенството на правото, който комисията възложи за първи път, като част от нейния механизъм за върховенството на правото, каза Николова, и подчерта, че у нас не е чувала, нито е прочела някъде, че тази резолюция е приета въз основа на процедура, възложена от Комисията и Съвета на друга Комисия в ЕП въз основа на годишни, или други доклади.
Николова заяви, че Резолюцията на ЕП повтаря в голяма степен заключенията на годишния доклад в частта му за България за върховенството на правото, но подчерта, че го повтаря по много по-недипломатичен начин.
Докладът казва, че предстои борба с корупцията, че предстои още много да бъде направено по отношение на решенията за трайни присъди за корупция по високите етажи. Докато парламентът и резолюцията са доста по-директни и казват, че няма осъдителни присъди за корупция по висосите етажи и че в България много трябва да бъде направено.
Николова каза още, че това, което и прави впечатление и което не е добър сигнал, е това, че управляващите се съпротивляват на това, че имиджово е ощетена България, което е безспорно. Но това не е резултат от резолюцията.
Ако България не предприеме някакви мерки, тази имиджова щета ще стане по-голяма.
Чухме няколко пъти от български депутати на ЕНП, че България е взела мерки „ние ще си вземем поуки, знаем, прочели сме доклада и ще вземе мерки, така, че следващия доклад да е по-добър".
Проблемът е, че в този доклад на комисията, към този момент, няма нито една препоръка.
Може би препоръки ще се оформят след дебат в Съвета и след дебата в Парламента, които имахме, но към този момент няма препоръки.
Николова прогнозира, че до изборите у нас няма да има реформи, но е добре всички да си вземат поуки, и тези, които викат „осанна“, и тези, които викат „разпни го“, защото, първата стъпка да се поправиш, е да опознаеш, къде са ти грешките.
Няма нищо ново в резолюцията. Всичко е пределно ясно.
Цялото интервю с Юлияна Николова е в звуковия файл.
Цената на водата в Пловдив, Пазарджик и Смолян ще се повиши от 1 януари догодина , показват разчетите на Комисията за енергийно и водно регулиране. Те предвиждат промени в цената на водата в 28-те ВиК дружества в страната. Новите цени са заложени в проект на решение, което ще бъде обсъдено публично в четвъртък в сградата на регулатора. В Пловдив..
Рекултивацията на старото депо за утайки край Катуница бе дискутирана на заседание на Общинския съвет на Садово днес. Проблемът с хвостохранилището стана отново актуален след големия пожар в края на октомври, чието потушаване отне десетина дни. Според председателя на местния парламент Атанас Телчаров потушаването на пожара решава проблемът на..
В България вода има. Средно годишно страната ни разполага с 20 млрд. м. куб. вода, а този ресурс е четири пъти повече, отколкото ни е необходимо. Въпреки това, страната ни страда от безводие и проблемът все повече се задълбочава. Има населени места с ВиК системи, които губят над 90% от водата. Може ли да бъде спряно „изчезването на водата по пътя“?..
Пловдивското ОУ „Кочо Честеменски“ ще подкрепи децата на загинали полицейски служители със специална благотворителна кампания. Учениците са подготвили коледни предмети, с които организират благотворителен базар в най-близкия супермаркет, като средствата от продадените изделия ще отидат за закупуване на подаръци за децата, загубили свой родител..
"Не вярвам тази седмица да бъде избран председател на Народното събрание". Това заяви в програма "Точно днес" политологът Тончо Краевски, в коментар за зациклилата политическа криза у нас. Той добави, че е умерен песимист за този парламент и прогнозира, че дори да бъде избран председател, той върви към своя край. "Защото така, както в..