Приетата резолюция на ЕП за върховенството на закона в България анализира Юлиана Николова, директор на портал „Европа“. Какво можем да „прочетем“ между редовете на резолюцията и кои са изводите, които можем да направим за българската политическа действителност.
Наистина, интересът към България беше възбуден от писмата и докладите на Радан Кънев и Елена Йончева, но тя се случва заради доклада за правовия ред, заради вдърховенството на правото, който комисията възложи за първи път, като част от нейния механизъм за върховенството на правото, каза Николова, и подчерта, че у нас не е чувала, нито е прочела някъде, че тази резолюция е приета въз основа на процедура, възложена от Комисията и Съвета на друга Комисия в ЕП въз основа на годишни, или други доклади.
Николова заяви, че Резолюцията на ЕП повтаря в голяма степен заключенията на годишния доклад в частта му за България за върховенството на правото, но подчерта, че го повтаря по много по-недипломатичен начин.
Докладът казва, че предстои борба с корупцията, че предстои още много да бъде направено по отношение на решенията за трайни присъди за корупция по високите етажи. Докато парламентът и резолюцията са доста по-директни и казват, че няма осъдителни присъди за корупция по висосите етажи и че в България много трябва да бъде направено.
Николова каза още, че това, което и прави впечатление и което не е добър сигнал, е това, че управляващите се съпротивляват на това, че имиджово е ощетена България, което е безспорно. Но това не е резултат от резолюцията.
Ако България не предприеме някакви мерки, тази имиджова щета ще стане по-голяма.
Чухме няколко пъти от български депутати на ЕНП, че България е взела мерки „ние ще си вземем поуки, знаем, прочели сме доклада и ще вземе мерки, така, че следващия доклад да е по-добър".
Проблемът е, че в този доклад на комисията, към този момент, няма нито една препоръка.
Може би препоръки ще се оформят след дебат в Съвета и след дебата в Парламента, които имахме, но към този момент няма препоръки.
Николова прогнозира, че до изборите у нас няма да има реформи, но е добре всички да си вземат поуки, и тези, които викат „осанна“, и тези, които викат „разпни го“, защото, първата стъпка да се поправиш, е да опознаеш, къде са ти грешките.
Няма нищо ново в резолюцията. Всичко е пределно ясно.
Цялото интервю с Юлияна Николова е в звуковия файл.
Агресията в НС не е нещо ново, но същевременно едва ли предизвиква кой знае какъв интерес. В крайна сметка парламентът е място за говорене, а не за бой, заяви в предаването "Точно днес" политологът Страхил Делийски. "Трудно ми е да си представя, че може да има друг прочит освен прочита на деформираната представа за НС и политическата култура. Тя е..
Четвъртък утро на 6 февруари по темата: възможен ли е ДЗИ по математика, говорим с Жюстин Томс от УС на асоциация "Родители". Министерството на образованието и науката обмисля отпадане на матурите в 10 клас и въвеждане на задължителна матура по математика в 12 клас . Целта - промени в системата, с които тя да отговори на нуждите на пазара на..
В държавата се подготвя законова забрана за реклама, предлагане и продажба на продукти, съдържащи наркотични вещества, прекурсори и техни аналози. Причината за тази строга мярка е трагичният инцидент от началото на годината, когато 14-годишно момче загина след употреба на вейп с наркотично вещество. Здравната комисия в парламента ще разгледа..
В Пловдив се провежда кръгла маса за сателитните технологии за интелигентно растениевъдството, за проекта EDUAGRI говорим с ректора на Аграрния университет доц. д-р Боряна Иванова . • Форумът ще акцентира върху сателитни технологии за зелен растеж и климатична устойчивост в Пловдив. • Представяне на проект EDUAGRI за обучение на студенти в..
Заради грипа 6 и 7 февруари са неучебни дни за пловдивските ученици , обяви кметът Костадин Димитров. Решението е взето, след като са обсъдени данните за заболеваемостта в град Пловдив. Това е най-добре за здравето на децата , обоснова се кметът. Със свои заповеди кметовете на общините Марица, Хисаря, Стамболийски, Пловдив, Карлово,..