За нашите и македонските спорни въпроси събеседваме с доц. д-р Милен Михов, заместник-председател на ВМРО и депутат от Обединени патриоти, говорим за силата на договора за добросъседство, за тона на Европейската комисия, за резолюцията, която подписаха част от депутатите в ЕП.
Доц. Михов каза, че не е изненада реакцията на управляващите в Скопие, когато преди ден Зоран Заев определи изказването на министъра на външните работи Екатерина Захариева като "нито добросъседско, нито братско, нито европейско" и допълни, че ако нещата останат такива, македонският народ трябва да се подготви, че преговорите няма да започнат през декември. Министър Захариева посочи изпълнението на договора за добросъседство като ключово условие за напредъка на Северна Македония към ЕС - става дума за общата история между двете страни.
Народният представител подчерата: "Те се опитват да заобиколят основния въпрос, който стои в двустранните отношения, а именно т.нар "македонизъм", или наложената и в експлоатация представа за миналото на Македония като страна и нация с антична, дори средновековна давност, различна от българската. В това отношение Зоран Заев и ръководителите на Северна Македония се отиват да персонифицират българската позиция.
Тук е важно да се припомни, че имаме няколко много важни документи за българската позиция, това са: позицията на БАН за т.нар. "македонски език", това е декларацията на Народното събрание, както и меморандумът на външно министерство, което становище бе разпратено в Европа на правителствата на нашите партньори. По тази линия имаме единно становище на България, че не може да се стартират разговори за присъединяване на Северна Македония на тази антибългарска основа."
Според Милен Михов част от политическите сили са направили тежък компромис, подписвайки се под резолюцията на ЕП, където бе пришита и темата за "македонското малцинство".
"Това е тема, която е невъзможно да се дискутира, не само въз основа на договора за добросъседство между България и Северна Македония, но е невъзможно да се дискутира и от вътрешнополитически и обществен аспект", каза доц. Михов.
Евтим Костадинов е дългогодишен председател на Комисията по досиетата, чийто състав бе сменен вчера с решение на Народното събрание. Новият председател е настоящият директор на ДАНС – Пламен Тончев. Според Костадинов е много важно новите членове на комисията да изпълняват закона, както са правили той и колегите му. „Ако Тончев успее да се..
Комисията за защита на потребителите и Комисията за защита на конкуренцията обявиха, че започват съвместни проверки, за да се предотврати спекулативно поскъпване на цените на стоки и услуги при приемането на общата европейска валута. Реакцията на двете институции идва след критиките, че недостатъчната обществена подкрепа за еврото е основно..
Смолянският квартал "Устово" е наситен с конфликтни и опасни места по улиците за пешеходци и шофьори. За това предупредиха местните власти хората от инициативен комитет на жители от квартала. Това стана на среща с представители на държавни и общински институции в дискусия за наложителни спешни транспортни мерки. Усложнената пътна..
Пейо, който в рамките на 14 дни, направи два опита да сложи край на живота си - не иска да се самоубие. Това е човек, който има проблем и търси помощ, начин да бъде решен. Затова и опитите му са публични. Това коментира психологът Стоичко Миличин след вчерашния втори опит Пейо да скочи този път от скалите на Бунарджика. Според него..
В последния четвъртък на май обобщаваме политическите акценти, от сезирането на КС от президента до инсценираните процеси в ДПС, и последващо ли е заличаването на автентичната партия на Доган. Събеседник по темата "Точно днес" е политологът Георги Киряков . Политологът отбеляза в началото на разговора, че процесите вървят към учредяването на нова..