За нашите и македонските спорни въпроси събеседваме с доц. д-р Милен Михов, заместник-председател на ВМРО и депутат от Обединени патриоти, говорим за силата на договора за добросъседство, за тона на Европейската комисия, за резолюцията, която подписаха част от депутатите в ЕП.
Доц. Михов каза, че не е изненада реакцията на управляващите в Скопие, когато преди ден Зоран Заев определи изказването на министъра на външните работи Екатерина Захариева като "нито добросъседско, нито братско, нито европейско" и допълни, че ако нещата останат такива, македонският народ трябва да се подготви, че преговорите няма да започнат през декември. Министър Захариева посочи изпълнението на договора за добросъседство като ключово условие за напредъка на Северна Македония към ЕС - става дума за общата история между двете страни.
Народният представител подчерата: "Те се опитват да заобиколят основния въпрос, който стои в двустранните отношения, а именно т.нар "македонизъм", или наложената и в експлоатация представа за миналото на Македония като страна и нация с антична, дори средновековна давност, различна от българската. В това отношение Зоран Заев и ръководителите на Северна Македония се отиват да персонифицират българската позиция.
Тук е важно да се припомни, че имаме няколко много важни документи за българската позиция, това са: позицията на БАН за т.нар. "македонски език", това е декларацията на Народното събрание, както и меморандумът на външно министерство, което становище бе разпратено в Европа на правителствата на нашите партньори. По тази линия имаме единно становище на България, че не може да се стартират разговори за присъединяване на Северна Македония на тази антибългарска основа."
Според Милен Михов част от политическите сили са направили тежък компромис, подписвайки се под резолюцията на ЕП, където бе пришита и темата за "македонското малцинство".
"Това е тема, която е невъзможно да се дискутира, не само въз основа на договора за добросъседство между България и Северна Македония, но е невъзможно да се дискутира и от вътрешнополитически и обществен аспект", каза доц. Михов.
"И я превърнаха в пустиня. И нарекоха това мир." С този цитат от Тукидит п олитологът от Софийския университет проф. Татяна Дронзина коментира пред Радио Пловдив преговорите между САЩ и Русия за примирие в Украйна. Тя изрази притеснение, че до този момент Украйна не получава гаранции за сигурност отникъде. Това е една търгашеска..
"По-трудната задача при въвеждането на еврото вероятно ще е да убедим българските граждани, че това е това е по-добрият избор за тях самите, отколкото управляващите да убедят отговорните за членството европейски институции", смята икономистът Георги Стоев. Наскоро той обяви в профила си във Фейсбук готовост да отговаря на въпроси на интересуващи се за..
Въпреки грозните сцени от протеста на „Възраждане“ в събота нормалността в страната ни се завръща. Това коментира политическият анализатор и журналист Иван Тропанкев. Аргументира се с това, че имаме работещо правителство с опозиция, на прага сме на приемането на бюджет 2025, както и на влизането ни в еврозоната. „Докладът за членството..
Община Пловдив ще защитава обществения интерес при финализиране на електронната система в градския транспорт. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив Ерол Садъков, заместник-кмет на Пловдив с ресор транспорт. Той обясни, че в момента се водят преговори с фирма „Тикси“ за сумата, която трябва да се даде допълнително за..
Смешна е историята дали е вярно, че България е изпълнила критериите и може да влезе в евозоната от 01.01.2026 г., защото става въпрос кога точно се закръгля при изчисляването на критерия. Това заяви в предаването "Точно днес" макроикономистът Георги Ганев . "Когато се опитваш да вкараш аналогова действителност в дигитални цифрови критерии, понякога..