За нашите и македонските спорни въпроси събеседваме с доц. д-р Милен Михов, заместник-председател на ВМРО и депутат от Обединени патриоти, говорим за силата на договора за добросъседство, за тона на Европейската комисия, за резолюцията, която подписаха част от депутатите в ЕП.
Доц. Михов каза, че не е изненада реакцията на управляващите в Скопие, когато преди ден Зоран Заев определи изказването на министъра на външните работи Екатерина Захариева като "нито добросъседско, нито братско, нито европейско" и допълни, че ако нещата останат такива, македонският народ трябва да се подготви, че преговорите няма да започнат през декември. Министър Захариева посочи изпълнението на договора за добросъседство като ключово условие за напредъка на Северна Македония към ЕС - става дума за общата история между двете страни.
Народният представител подчерата: "Те се опитват да заобиколят основния въпрос, който стои в двустранните отношения, а именно т.нар "македонизъм", или наложената и в експлоатация представа за миналото на Македония като страна и нация с антична, дори средновековна давност, различна от българската. В това отношение Зоран Заев и ръководителите на Северна Македония се отиват да персонифицират българската позиция.
Тук е важно да се припомни, че имаме няколко много важни документи за българската позиция, това са: позицията на БАН за т.нар. "македонски език", това е декларацията на Народното събрание, както и меморандумът на външно министерство, което становище бе разпратено в Европа на правителствата на нашите партньори. По тази линия имаме единно становище на България, че не може да се стартират разговори за присъединяване на Северна Македония на тази антибългарска основа."
Според Милен Михов част от политическите сили са направили тежък компромис, подписвайки се под резолюцията на ЕП, където бе пришита и темата за "македонското малцинство".
"Това е тема, която е невъзможно да се дискутира, не само въз основа на договора за добросъседство между България и Северна Македония, но е невъзможно да се дискутира и от вътрешнополитически и обществен аспект", каза доц. Михов.
В рубриката ни „Добро утро, ден!“ тази седмица гостува известният актьор, режисьор и сценарист Алексей Кожухаров. Още от ранна детска възраст той се ориентира към актьорската професия, а първата си житейска роля изиграва, когато попада в казармата, но не иска да става танкист. Споделя, че винаги има какво да прави. Но с усмивка припомня..
Националният изпълнителен съвет (НИС) на СДС на свое заседание е взел единодушно решение да подкрепи правителството на коалиционните си партньори - ГЕРБ, защото това се налага в момента. Това заяви в програма "Точно днес" евродепутатът от ЕНП, седесар и началник на кабинета на президента Петър Стоянов Илия Лазаров. Той припомни, че подобна..
Изслушването на ДАНС и службата за разузнаване породи повече въпроси отколкото отговори и още повече съмнения. Това коментира за Радио Пловдив местният депутат от „Възраждане“ Ангел Георгиев за изслушването на шефа на ДАНС за забраната на собственика на „Ботев“-Пд Антон Зингаревич за влизане в България. Той обаче направи уговорката, че не..
В първия работен ден на новото правителство стана ясно, че кадровите промени ще започнат от вторник. До тогава Съветът за съвместно управление ще обсъди предложенията на партиите за новите назначения, като последната дума ще има премиерът Росен Желязков. Как ще се разпределят кадрите на отделните партии, ще има ли взаимен контрол по..
Какво може да очакваме от избраното редовно правителство? Новата коалиция и заявеното управление ще внесе ли стабилност и ще отговори ли на очакванията на хората? Според политолога Петър Чолаков дали кабинетът отговаря на очакванията, ще покажат първите социологически сондажи. "Моята прогноза е, че това правителство ще стартира с много ниско..