Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Амбициозното патриотарство обезценява смисъла на 24 май

24 май - ден на българската или на славянската писменост? Депутатите от комисията образование и наука дискутират в днес, след като вече приеха на първо четене промяната и след чутите вече възражения на учените, според които промяната несправедливо ограничава до местно значение европейският принос на делото  на Кирил и Методий. 

Според проф. Славия Бърлиева от Центъра по Кирило- Методиевисткия център към БАН предложението за промяната издава провинциализъм и амбициозно патриотарство, което прави повече бели, отколкото да принася ползи.

Тя припомни, че братята още от средновековието се първо се почитат като славянски апостоли. Цялото слявянство почита делото на Кирил и Методий, а в Чехия таза традиция датира от 14 век, припомни професорът и призова да се даде широка подкрепа за истинното знание.

Махайки славянството от името на празника, ние откъсваме делото на братятя от общоевропейското, коментира ученият. Сред аргументите й е че глаголицата и кирилицата са две страни на една и съща култура. А с политическите аргументи и разделянето им се налива в мелницата на недобросъвестен също политически  прочит отвън.

В наименованието дори се изпуска да се споменат иманата на Кирил и Методий. Улисани в политически уклони, забравяме какво празнуваме, казва още проф. Бърлиева. 

"Това е безотговорно и сами си режем клона. Защо трябва, когато сме признати за носители на тази книжовност за целия славянски свят, да го затворим в тесните си граници, защото имаме провинциално мислене".

Чуйте целия разговор в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

От "Добро сърце" - Пазарджик раздават над 2000 хляба

В събота и неделя в Пазарджик предстоят 2 големи кампании на сдружението "Добро сърце". В центъра на града, на „Тортата“, ще бъдат раздадени над 2000 хляба, разказа  Георги Янакиев от сдружение „Добро сърце“. "Кампанията "Никой не е по-голям от хляба" цели да покажем на хората, че не е лошо да се дарява. Кампания от хората за хората – да..

публикувано на 18.12.24 в 16:53

Иновациите са рискови, а бизнесът у нас не обича риска

Какво губи националната икономика, пренебрегвайки постиженията на българските учени? Защо бизнесът у нас не е иновативен и купува нови технологии от Запад, вместо български разработки?  Според проф. Калоян Петров, директор на Института по инженерна химия към БАН, това  невинаги е така, но в общия случай предприемачите предпочитат да купуват..

публикувано на 18.12.24 в 16:30

Зърнарите готови на масови протести още преди Нова година

Средства за инвитро процедури са насочени към земеделците – това е манипулация, която измества фокуса от важни теми в държавата, категорични са от Национална асоциация на зърнопроизводителите. Те са и в стачна готовност, заради липсващи средства в проектобюджета за догодина, които са ключови за стабилността на сектора. Става дума за два..

обновено на 18.12.24 в 15:54

С 2/3 ще е по-малък бюджетът на "Грижа в дома" през 2025 г.

С близо две трети се очаква да е по-малък бюджетът на програмата „Грижа в дома“ за следващата година, съобщи Веселина Ботева, която ръководи дирекция „Социална политика“ в община Пловдив.  Тя припомни, че по проекта вече 5 години се осигурява патронажна грижа на самотно живеещи възрастни хора. Проектът, който е финансиран по Оперативна програма..

обновено на 18.12.24 в 11:36

МК бави необосновано 200 000 лв. за Кукления театър в Пловдив

Има опасност Кукленият театър в Пловдив да влезе в следващата година с 200 000 лева неразплатени средства към доставчици на услуги, каза в предаването „Точно днес“ директорът му Петър Влайков.  Причината е, че те не се отпускат от министерството на културата, въпреки че са част от тазгодишния бюджет.  Проблемът се повтаря от миналата..

публикувано на 18.12.24 в 11:34