Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Международни срещи на фотографията" в Пловдив

| обновено на 16.10.20 в 10:32

“Международни срещи на фотографията” е най-продължителният през годините фестивал за артистична фотография в България. Фестивалното издание за 2020 г. е в дните от 16 до 31 октомври, откриването – от 16 до 18 октомври. Това ще бъде интензивен уикенд, пълен с емоции и срещи, отправна точка на фестивала с продължителност две седмици.

Тази година събитието има за цел да анализира  различни гледни точки в сферата на пейзажа. В това издание артисти, фотографи и куратори са поканени да изследват темата на пейзажа в неговите многобройни прочити като изразни форми: документ, репортаж, постановъчен, концепт.

Изложбите, ситуирани в най-красивата част на града – Стария Пловдив и в галерия “Капана” и “Gallery Cu29”, ще покажат фотографско творчество в най-широкия смисъл на термина, като изразно средство и начина на интерпретиране от български и чуждестранни автори. Искаме отново да насърчим фотографи и публика със срещи и дискусии, както и с други предизвикателства като като уъркшоп, презентации и фотографски маршрути.

Фестивалът застъпва основните си ценности – като откриването и популяризирането на новите таланти; общ и безплатен достъп до специално подбрани изложби на съвременна европейска фотография; създаване на социална и приятелска атмосфера за посетителите по време на техните срещи с изкуството на фотографията.

Фондация “Пловдивско фотографско средище” е нестопанска институция за популяризиране на фотографията, стартирала през 1992 г. „Международни фотографски срещи” като свой главен годишен проект. Артдиректор и куратор от създаването на фондацията е доц. д-р Никола Лаутлиев.

Интервюто с доц. д-р Никола Лаутлиев е в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Опера Пловдив с празничен концерт на открито

Опера Пловдив подарява на пловдивчани празничен концерт на открито под мотото „Операта и Градът“ с участието на световно известния цигулар Веско Ешкенази. Той предшества фестивала „Opera open” и започва с фотоизложба с плакати за предстоящите спектакли и снимки от историята му. Откриването е в 20 часа на Римския стадион. Оттам ще тръгне..

обновено на 14.06.25 в 08:32

Людмил Ангелов и Румен Цветков свирят Бетовен

С концерт в Първо студио на Радио Пловдив ще продължи турнето на Людмил Ангелов - пиано и Румен Цветков – виола. Те ще представят произведения на Лудвиг ван Бетовен в обработка за виола и пиано. Програмата включва:Лудвиг ван Бетовен Соната в Ла мажор за виолончело и пиано, оп. 69  (обработка за виола от Румен Цветков), Ноктюрно за виола и..

обновено на 14.06.25 в 08:32

Започват празниците на Хисаря

С концерт на Михаела Филева тази вечер в Летния театър започват празниците на Хисаря. В продължение на десет дни курортният град става сцена на концерти, театрални спектакли, литературни и спортни събития. На 16 юни, отново в Летния театър, Военният духов оркестър на 61-ва Стрямска бригада ще  пренесе публиката в света на най-известната..

публикувано на 14.06.25 в 08:31

Цочо Бояджиев с "Орфеев венец"

Цочо Бояджиев е тазгодишният носител на наградата „Орфеев венец“ за високи постижения в съвременната българска поезия. Носителят на приза „Златна четка“ за най-добро оформление на книга е художникът Ясен Гюзелев. Отличията бяха връчени на официалната церемония на откриването на фестивала „Пловдив чете“ в лятно кино „Орфей“. Цочо..

публикувано на 13.06.25 в 20:39

В "Срещите" за Пловдив и средновековната медицина

Тази събота проф. д-р Георги Томов ни разказва за Пловдив и неговата медицина през Средновековието.  За храма като лечебница, за светиите като лечители.  Любопитно е. Слушайте ни.

публикувано на 13.06.25 в 10:36