Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Закуска в Тифани" премиерно в Пловдивския театър

| обновено на 16.10.20 в 11:55

„Закуска в Тифани“ по романа на Труман Капоти, е първата за сезона премиера на голяма сцена на Пловдивския драматичен театър, която ще се състои на 19 октомври. Това е първата за България театрална постановка по култовия роман на Капоти.

"За първи път правя такъв спектакъл – радостен и светъл, лек и ефирен, – казва режисьора Диана Добрева, – и за първи път в него заедно са киното и театърът.

И още, по техническа трудност, това е най-трудното мое представление досега, даже си казваме, хайде да дойде „Одисей“ (известен и с техническата сложност), за да си починем."

Драматургът Александър Секулов, който заедно с Диана Добрева, е автор на драматизацията на романа, казва, че "във време, когато светът е спрял, правим спектакъл за момиче, което се определя като „пътничка“, и това е светла ирония, че нищо не спира. А в свободата и красотата  има прелъстителна сила, която ни обезоръжава, но и ни дава кураж и надежда, и ни прави малко тъжни."

Спектакълът спазва сюжета на романа, за което е подписан договор с фондацията за правата на Труман Капоти, и така се разминава с холивудския филм - легенда с Одри Хепбърн в ролята на Холи. (Филмовата роля първо е предложена на Мерилин Монро, но тя отказва) Спектакълът няма нищо общо с филма, казва Диана Добрева, всичко е само по романа. Костюмите, декорът, атмосферата на Ню Йорк от 50-те години.

В пловдивската постановка ролята на Холи се изпълнява от Климентина Фърцова, студентка в НАТФИЗ в класа на проф. Пламен Марков, избрана след кастинг от над 100 кандидатки.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Изложба "Зима в Капана" в галерия Арсенал

На традиционна зимна изложба кани галерия „Arsenal of Art“ в кв. Капана през тази седмица.   Откриването е от 18.00 ч. в уютната атмосфера на арт пространството, което предлага и възможност за срещи  с авторите, приятели и ценители. В експозицията, която носи името „Зима в Капана“ са включени творби на Ангел Герджиков, Ангел Гешев,..

публикувано на 06.02.25 в 06:41

Представят "Антология на съвременна българска поезия"

Премиера за Пловдив на „Антология на съвременна българска поезия“ ще се състои довечера (18,30 ч) в галерия „U PARK“. Сборникът на издателство „Бокал 77“ събира стихотворения на 43-ма съвременни наши поети. От пловдивското литературно пространство личат имената на Ина Иванова, Петър Краевски, Крум Филипов и Росен Карамфилов...

публикувано на 06.02.25 в 06:38

Стоян Сърданов с "Икар" за чест и достойнство

Станаха ясни номинациите за наградите „Икар“, връчвани от Съюза на артистите в България.  Актьорът Явор Милушев получава наградата „Икар“ за изключителен принос към българския театър, съобщиха от актьорската гилдия.  Призът  „Икар“ за чест и достойнство се присъжда на 76-годишния актьор - ветеран в Пловдивската драма Стоян Сърданов. Ето..

обновено на 05.02.25 в 16:45

"Шекспир x 5" в театър "Хенд"

Играещият режисьор Ивомир Игнатов- Кени и актрисата Здравка Христозова от театър "Хенд"гостуваха във "Вход свободен", за да разкажат за чисто новия гвоздей в репертоара на театъра.  "Шекспир x 5"е новият бризантен авторски спектакъл  на театър "Хенд",  плод на обединената муза  на Кени и Здравка . Резултатът е вихрена и необуздана клоунада, която..

публикувано на 05.02.25 в 16:05

„Черната книга“ на Свами Тиртха с представяне в Пловдив

Представяне на „Черната книга“ на Свами Тиртха ще направи известният журналист Георги Тошев, в Дом на културата "Борис Христов", в Пловдив. Събитието е тази вечер от 18 часа. Книгата съдържа 366 медитативни техники за всеки ден. Почитателите могат да вземат лични автографи от автора. Свами Тиртха е любим автор на музикантите Роби Уилямс и..

обновено на 05.02.25 в 15:17