Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пловдив ще расте, но не и територията му, според новия ОУП

| обновено на 20.10.20 в 17:11


Два нови парка да бъдат създадени в близките години, предвиждат измененията на Общия устройствен план на Пловдив. Най-вероятно те ще бъдат в североизточната и югозападната част на общината, но точно къде ще се позиционират, ще стане ясно на по-късен етап. 

Сега тече общественото обсъждане на плана, а всички материали са публикувани на сайта на община Пловдив, заявиха зам.-кметът по благоустройство архитект Невена Балчева, главният архитект на общината Димитър Ахрянов и арх. Иван Делчев, ръководител на екипа, направил промените.

Последният приет Общ устройствен план на Пловдив е от 2007 г. и за 13-те години от тогава са настъпили значителни промени. 30 000 души ежедневно напускат града, за да работят в близките индустриални зони, а между 1000 и 1500 души годишно се заселват в Пловдив.

"Заговори се, че населението на града може да стигне 600 000 души, но за да стане това, трябва да има тежка икономическа криза и емигрантите да се приберат в България. Тогава населението на страната ще стигне 8 милиона души", смята арх. Делчев.

Измененията на ОУП предвиждат например в карето между кв. Коматево, Беломорски и Овощарския институт терените за застрояване да бъдат най-малко 600 кв.м, а новите сгради  – не по-високи от 8 етажа.

Арх. Делчев припомни, общината няма къде да расте на територия, затова трябва да се оползотворят наличните площи по най-добрия начин. Според него скритият ресурс е в индустриалните зони в рамките на Пловдив, които са с до 50 % застрояване и чиито собственици в бъдеще ще се ориентират към индустриалните зони извън града – в Тракия икономическа зона. Тези терени спокойно могат да се отредят за жилищно строителство или зелени площи, посочи арх. Делчев.

Лошото е, че общината не може да обезпечи атаката на частния капитал с необходимата инфраструктура и озеленяване около новите сгради. Правилото е на 1 лв, вложен в жилищна площ, да има 1 лв. за инфраструктура и зелени площи, а сега съотношението е 1:5 в полза на частниците, допълни той. 

Реалистичният срок измененията в ОУП да бъдат внесени в ОбС е втората половина на 2021 г., подчерта арх. Балчева.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Не е вярно, че ще има 30% ръст на туристическите цени за лятото

Румен Драганов от Института за анализи и оценки в туризма опроверга очакването, че в летния сезон цените у нас ще са с 30% по- високи, каквото се каза вчера на среща на министъра на туризма Мирослав Боршош с туроператори. Цените за новия сезон са договорени още миналата година, той се продава отдавна на европейските пазари. Близо 20% от..

публикувано на 06.02.25 в 16:45

Историята се учи с преживяване и като приказка

Иновативен подход в часовете по история прилага преподавалят Генка Геройска. Те преподава на учениците от Основно училище "Гео Милев" в село Белозем. При изучаването на Седемте чудеса на античния свят учениците са изработили умалени модели на пирамидите в Гиза, висящите градини на Семирамида и Александрийския фар. Нейният подход е отличен в..

публикувано на 06.02.25 в 16:37

Който иска контрол на цените, нищо не разбира или е популист

Опитът да се контролират цените на стоки и услуги е еднозначен и той е, че абсолютно не работи, коментира пред Радио Пловдив финансовият експерт Любомир Дацов. Подобни практики, смята той, обслужван целите на силните правителства или някакви популистки интереси.  "Няма как да се решат структурни проблеми с мерки за контрол върху цените. Това..

публикувано на 06.02.25 в 15:59

Заради улица без достъп мъж от село Брезе почина

64-годишен жител на девинското село Брезе почина вчера, защото линейката не могла да стигне до дома му, който е на черен път без асфалт.  Мъж от Брезе почина, линейка не могла да стигне до дома му Наложило се кметицата на селото Ирина Кочовска да организира няколко мъже, които да свалят човека на носилка до линейката, където да му подадат..

публикувано на 06.02.25 в 14:57

Парламентът е място за смислено говорене, а не за бой

Агресията в НС не е нещо ново, но същевременно едва ли предизвиква кой знае какъв интерес. В крайна сметка парламентът е място за говорене, а не за бой, заяви в предаването "Точно днес" политологът Страхил Делийски. "Трудно ми е да си представя, че може да има друг прочит освен прочита на деформираната представа за НС и политическата култура. Тя е..

публикувано на 06.02.25 в 10:22