Оценка слаб 2 даде за предизборния бюджет за 2021г. Георги Вулджев, главен икономист на Експертен клуб за икономика и политика. Нарече го и безотговорен.
А даваните на пенсионерите по 50 лева месечно до март, определи като щедро раздавне, но това е на всички нива.
Конкретно за размера на пенсиите експертът каза, че е съгласен с казаното от социалния министър Сачева, че сега не може да има преизчисление на пенсиите, защото, това е дългосрочна политика, необходимо е време и пенсионна реформа, а сега за това няма време. Той припомни, че ще се повишат най-ниските пенсии от 250 на 300 лева, както и най-високите, от таван 1200 те ще стигнат до 1440 лева, останалите с по 5 процента.
От 12 години не е имало преизчисление на пенсиите. Но до днешната ситуация се стигна заради демографската ситуация. Парите вървят надолу, защото се увеличава броят на пенсионерите, а намалява броят на младите хора. Има нужда от реформа в целия пенсионен модел.
Вулджев предложи свой вариант на осигуряването на пенсия , и той е с отриването от всеки на своя сметка и според него, това е единственият начин да има пари за пенсии.
Той коментира и частните пенсионни фондове, за които каза, че единственият им плюс е в това, че нямат дефицит, но са с ниска доходност, няма инвестиционни подходи, не се управяват правилно. Затова и Кодекса за социално осигуряване трябва да се промени.
Частните осигурителни фондове сега си прибират рентата от днъкоплатците.
Синдикатите мълчат, държавата мълчи, важно е поне да започне да се обсъжда пенсионната реформа, защото сега се мълчи, каза още Вулджев, а като вероятни причини посочи това, че от самите синдикати и частните пенсионни фондове, може да има търговски интерес, това се отнася и за държавата.
Интервюто с Георги Вулджев е в звуковия файл.
С промени в Кодекса за застраховане система "бонус-малус" за задължителната застраховка "Гражданска отговорност“ бе приета от НС. Принципът представлява финансов стимул за изрядните водачи и съответно финансово наказание за онези, които причиняват пътни инциденти. Ще плащат ли наистина добрите шофьори по-малко и какъв ще е ефекта – темата в..
Добивите от пшеница и ечемик тази година са по-добри, но ниските цените на световните стокови борси вкарват нашите зърнопроизводители в загуба. Това обяви в интервю за Радио Пловдив Людмил Работов – председател на Съюза на зърнопроизводителите в Пловдив. Добивът от пшеница тази година е от 400-500 кг от декар. Цената е 330 лв. за..
Министерството на здравеопазването чрез регионалните здравни инспекции провежда информационна кампания по повод Световния ден за борба с хепатита – 28 юли. Тази година мотото, избрано от Световната здравна организация е „Да го разбием! Запознай се с фактите. Тествай се!“. Целта е повишаване на обществената информираност за рисковете от..
Ситуацията с шарката по овце и кози в Пловдивско се усложни. Освен унищожени животни в 42 от 65 огнища, мерките на БАБХ вече вкючват и забрана за изкупуване на мляко от фермите на областта. За заразата, икономическия ефект и управленските решения разговаряме с професора от Аграрния университет Дойчо Димов, който е и председател на Сдружение за..
Помним протестите на строителния бранш отпреди няколко месеца срещу намерението на община Пловдив да вдигне с повече от 100% таксите за издаване на строително разрешение. Те спряха след като предприемачът Илиян филипов поиска и получи посредничеството на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов. Компромисът, който да удовлетвори двете страни бе таксите да се..