Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Борисов и 3-ма министри в карантина, излезе нова заповед с анти-ковид мерки

Болници с над 120 ковид-заболели на 100 хил. население спират планов прием

| обновено на 23.10.20 в 22:47

Карантина за премиера и 3-ма министри заради коронавирус на Николай Нанков

РЗИ София е наложила карантина на всички близки контактни лица на зам.-министър Николай Нанков, който е с установен COVID-19. Сред контактните са премиерът  Бойко Борисов, регионалният министър Петя Аврамова, финансовият министър Кирил Ананиев и земеделският министър Десислава Танева, както и Севделина Арнаудова от централата на ПП ГЕРБ. Те са информирани и предстои да им бъдат връчени съответните предписания.

По-рано днес премиерът Борисов съобщи, че има отрицателен PCR тест от тази сутрин, но вече се е самоизолирал заради инфекцията на Николай Нанков. 

Нова заповед на здравния министър

Междувременно здравният министър проф. Костадин Ангелов издаде нова заповед с анти-ковид мерки. Според нея лечебните заведения в областите със заболеваемост над 120 души на 100 хил. население преустановяват плановия прием и плановата оперативна дейност. Всички лечебни заведения в съответните области са задължени да разкрият Covid структури с минимум 10% от общия брой легла, с които разполагат.

В болниците в областите със заболеваемост от 60,0 до 119,9 души на 100 хил. население се преустановява плановата оперативна дейност. Тези лечебни заведения са задължени да разкрият Covid структури с минимум 5% от общия брой легла, с които разполагат.

Забраната, съответно за планов прием и планова оперативна дейност, не се отнася за извършването на дейностите, свързани с трансплантацията на органи, тъкани и клетки, диагностиката и лечението на пациенти с онкологични и онкохематологични заболявания, дейностите по асистирана репродукция и ражданията, независимо от метода на родоразрешение.

Заповедта влиза в сила от 25 октомври (неделя). В нея се посочват и други противоепидемични мерки със срок до 30-ти ноември, както и че областните управители и органите на местно самоуправление създават необходимата организация за контрол по спазване на противоепидемичните мерки, както и че имат право да въвеждат допълнителни мерки.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Транспортният проблем на село Труд чака решение от парламента

Близо час и половина продължи разгорещената дискусия на сесията на Общински съвет "Марица" за транспортните проблеми на близките до Пловдив села. Съветниците изслушаха присъстващите представители на протестриащите от селата Труд и Рогош, които настояха за конкретни стъпки по осигуряването на нормален транспорт от и до Пловдив.  От Сдружението..

публикувано на 22.10.25 в 13:21

В район "Тракия" ще строят голям парк за над 11 милиона лева

Община Пловдив откри обществена поръчка за изграждане на Парков Комплекс “Кан Крум” в Ж.Р ”Тракия”. Прогнозната й стойност е 11 милиона 228 хиляди лева, като  основното финасиране е по Оперативна програма „Развитие на регионите“. 332 хиляди лева са от бюджета на общината за изграждане на подземната инфраструктура Предметът на поръчката обхваща..

публикувано на 22.10.25 в 12:44

Мъж на тротинетка загина при катастрофа край Калояново

До фаталлния изход се е стигнало след сблъсък с лека кола на пътя между Калояново и Житница снощи. До удара се стига, след като електрическата тротинетка навлиза в лентата за насрещно движение.  56-годишният мъж е починал в линейката на път за пловдивска болница   31-годишният шофьор на колата е с отрицателен тест за алкохол и наркотици.  С..

публикувано на 22.10.25 в 12:17

Васил Стефанов от ОИК Пазарджик подаде оставка

Васил Стефанов член на ОИК Пазарджик от квотата на партия Възраждане е подал оставка.   Преди дни стана ясно, че за един от кандидатите  на партията -  Христо Вълков са надписани 114 преференции, с които той е избран за общински съветник, което в последствие бе коригирано и на негово място бе посочена Ася Фиткина - Спасова от същата партийна..

публикувано на 22.10.25 в 11:54

74 пожара от комини през миналата зима в Пловдивско

С настъпването на студения сезон рискът от пожари се повишава, предупреждават от пловдивската пожарна. 74 са пожарите, тръгнали от комини, през предишния есенно-зимен сезон. В около 10% от случаите огънят е засегнал и покривни конструкции.  Най-натоварени за огнеборците в пловдивско са месеците януари, февруари и март, допълват от пожарната.  В..

обновено на 22.10.25 в 11:11