Съхранена памет на една голяма част от културното наследство на града ни, откриваме в страниците на Историческа панорама – „Акомпаняторите на Пловдивското музикално училище“.
Първи по рода си опит за събиране на историята на акомпаняторите в Пловдивското музикално училище, и опазването му за идните поколения прави авторът на книгата, д-р Злателина Коларова.
"В хода на изследването се сблъсках с трудности от различно естество. В архивните материали има противоречия и неточности. Опитвала съм се да удостоверя използваната фактология с повече от един източник. Част от акомпаняторите са вече покойници, за някои от тях няма конкретни сведения. Дори за такава икона в професията като Та- 6 теос Санджакян все още липсва изчерпателна, подобаваща на дългия му творчески път биография. Поради недостиг на документи в много случаи се наложи да се позова на разкази или спомени на свидетели. Присъствието на субективния фактор, с всички произтичащи от това последствия, е очевидно. В изложението съм пропуснала имена, за които се е доказало, че не са били акомпанятори, въпреки че фигурират като такива. (Показателен е примерът с Милчо Левиев, който лично ме увери, че е бил преподавател по камерна музика, макар да е отбелязан като корепетитор. Има и други подобни случаи). Пропускам и непотвърдените, че са упражнявали професията. Разчитам на коректност за подадените справки относно работата на съпровождащите пианисти. Срещнах много съпричастие, желание за сътрудничество и помощ, за които съм дълбоко благодарна."
Разговорът с д-р Злателина Коларова чуйте в прикаченото аудио.
За кенсъл културата ще си говорим тази събота. Защо се появи и какво ни обещава? А може би отговорът е в казаното от Алан от Лил, проповедник от 12 век: "Миналото има восъчен нос, който може да бъде извиван във всички посоки." Гости на "Срещите" са проф. Цочо Бояджиев, Мирослава Кацарова и доц. Илия Кожухаров.
Именитата пианистка Венета Нейнска поставя началото на европейското си турне „Пътища и посоки“ в Дом на културата „Борис Христов“ в Пловдив. Най-добрият концертен роял „Стейнуей“ в България ще звучи с изпълнението на произведенията на Шопен, Рахманинов, Крайслер, Мануел да Файя, Кристоф Вилибалд Глук, Франц Шуберт. „Подобно на начина,..
В НБ „Иван Вазов“ в Пловдив ще бъде представена книгата „Ататюрк. История на идеи“ от М. Шюкрю Ханиоглу. Тя не е поредната биография на големия турски държавник, а разказва за идеите на Ататюрк, еволюцията им и реализацията им в турското общество. Авторът М. Шукрю Ханиоглу е професор по история на късната Османска империя в департамента по..
С Дионисиево шествие в Пловдив ще бъде открит фестивалът „Дефиле на младото вино“, който ще продължи до неделя. Участниците в 16-то издание на фестивала са 65 , сред тях са най-добрите производители на вина и вкусни храни. Новите фирми тази година са 5, а винопроизводителите са рекорден брой – 51 . За тях и за посетителите широко отварят врати 18..
Дружеството на пловдивските художници организира търг с творби от архива си. Аукционът се ще състои в Изложбената зала на Дружеството на ул. „Авксентий Велешки“ 20. Организаторите канят любителите на изобразителното изкуство и пловдивските таланти, представители на бизнеса и колекционери да участват в тазгодишното издание на търга, на..