Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пловдивска болница иска МЗ да затвори нощни клубове, сеещи ковид

МБАЛ „Централ Хоспитал“ излезе с отворено писмо до Министерството на здравеопазване и пловдивските институции, в което се поставят основни въпроси във връзка с усложнената епидемимиологична обстановка в държавата и в областта.

От ръководството на лечебното заведение искат отговор на въпроса затова кога ще бъдат затворени дискотеки, барове и всички увеселителни заведения и публични места, където има струпване на голям брой хора в Пловдивска област и е невъзможно да се спазва физическа дистанция между посетителите.

„Пловдив първи взе мерки и ограничи капацитета в нощните и останалите заведения. Анализът показва, че пробите почват да скачат от първата седмица на октомври – две седмици след започване на учебният процес. Няма как да спрем учениците, защото това няма да го издържим чисто икономически. Ако в момента затворим нощните заведения в Пловдив, веднага това ще обърне коктейл баровете в дискотеки. Ако затворим и тях, ще отидат в ресторантите. Областният щаб е категоричен, че трябва да приложим стриктен контрол по спазване на противоепидемичните  мерки. Тези, които не ги спазват, ще бъдат затваряни“, отговори областният управител Дани Каназирева.

От ръководството на лечебното заведение настояват да получат информация още и за закупените от държават 200 респиратора, а също и дали частните и държавните болници са равнопоставени при разпределението им. Настоява се и за информация затова кога ще бъде направена доставка на „Ремдисивир“ за нуждите на интензивните легла в болницата.

„Един флакон струва 800 лева, за лечението на един пациент се изразходват 8000 лева, а НЗОК заплаща 600 лева по клинична пътека. Няма наличен в аптечната мрежа, за да го подсигурим на нуждаещите се пациенти“, се казва в отвореното писмо на болницата.

От лечебното заведение поставят въпроса и за изплащане на средствата от надлимитната дейност за 2015, 2016 и 2017 години. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В Ново Железаре са по-активни от Войнягово в кметските избори

Близо 29 % е активността до обед  на изборите за кмет в карловското село Войнягово . До 12:30 часа са гласували 245 от всичките 848 жители с право на вот, сочат данните на Общинската избирателна комисия в Карлово.  Гласуването е в две секции в селото и протича нормално, без нарушения. Кандидатите за кмет са петима -  Тодор Минковски, Петър..

обновено на 20.10.24 в 17:59

В Ново Железаре и Войнягово гласуваха повече от половината избиратели

50,59% е избирателната активност към 17,30 часа в карловското село Войнягово , където се провеждат частични избори за кмет.   Гласували са  429 от имащите право на вот  848 жители на селото. До момента изборният ден протича нормално, няма регистрирани жалби и сигнали за нарушения , съобщи Ивелина Димовска , председател на Общинската..

публикувано на 20.10.24 в 17:55

Чепеларе привлича все повече туристи не само през зимата

7-процентов ръст на туристи отчита Чепеларе от началото на годината. Постъпленията от туристически данък в общината са над 400 000 лв. и са рекордно високи, съобщават от Туристическия информационен център в града. Оттам подчерават, че летният туристически сезон в Чепеларе и района е бил изключително успешен. Посетителите са предимно български..

публикувано на 20.10.24 в 17:33

20 октомври е Световен ден за борба с остеопорозата

По повод Световния ден за борба с остеопорозата 20-ти октомври четири общини в Пазарджишка област организираха измервания на костната плътност. Кампанията в Белово, Ракитово, Велинград и Пещера започна в началото на октомври и е по инициатива на Регионалната здравна инспекция в Пазарджик и асоциация „Жени без остеопороза“.  Измерена е костната..

обновено на 20.10.24 в 14:33

Произведеното в България поскъпва, част от чуждата продукция поевтинява

Тази есен се наблюдава ръст в цените на част от плодовете и зеленчуците родно производство. Поскъпването на българските плодове и зеленчуци е с над 20% спрямо есента на миналата година.  По – скъпи са чушките, патладжаните, марулите, рекордно и поскъпването при зелето. Българската продукция е на изчерпване и това е една от причините за..

публикувано на 20.10.24 в 14:33