Празниците, като отбелязваният след Димитровден „Мишинден“, правят със сигурност общността много по-сплотена, защото освен че се създават от нея, те и се спазват в различните краища на страната по различен начин, заяви уредникът в Регионален етнографски музей Пловдив Гроздалина Георгиева.
Тя уточни, че празникът е в чест на мишките, за да не пакостят. В миналото стопанката рано сутринта е трябвало да вземе пресни екскременти от крава, биволица или волове, ако няма такова животно, за да намаже с тях стената, около огнището, кътовете в стаята, хамбара, зимника и сандъка с дрехи. Тя е изпълнявала този ритуал мижешком и на въпрос на друга жена „какво правиш, майко или бабо, и тя е отговаряла “мажа очите, ушите, краката и устата на мишките, за да не наяждат нищо в къщата“.
Георгиева подчерта, че това е имитативна и вербална магия, която се наблюдава и в други празници от народния календар, като напр. „вълчите дни“.
Празникът е сред малкото дни в годината, в които е забранено да се върши каквато и да е къщна работа. В Пловдивския край дори жените са си зашивали в този ден двата края на сукмана с идея, че вече са направили нещо, за да „зашият“ устата на мишката.
По думите на Георгиева, в Тетевенско в празника е вплетен дори и св. Нестор и там жените от вечерта правят леплива кал с тръни и сутрин ги палят, гонейки мишките с предпазна цел да защитят посевите и зърното от мишките и дребните гризачи.
„Животът тогава е приказен, нямало е медии, но е имало създадени „местни центрове“, които са намирали поводи да празнуват и сплотят общността – винаги има общност, винаги има чувство за празник и трапеза. Храната е най-силният фактор, събиращ хората. Има какво да следваме“.
Интервюто – от звуковия файл:
Водният дефицит вече не е изключение, а нова реалност. Страната ни е близо до трайна водна криза. Според проф. Емил Гачев от БАН България е в такава географска позиция, че тенденцията е към засушаване. През последните 4 години пролетните валежи в България са значително под нормата, а през юни количествата падат до едва 30% от..
Жалба до ВиК Пловдив за системна липса на питейна вода са изпратили жители на село Свежен, община Брезово. Приложена е и подписка с искане за спешни мерки и яснота кога ще се реши проблемът не само с безводието, но и с качеството на водата. Според жителите на средногорското село водата се спира без да има оповестен график, а когато се пусне е..
Увеличението на цените на имотите вече е факт. Няколко инвеститора ми заявиха, че още от сега вдигат стойността на това, което предлагат с между 5 и 15%. Това коментира Мирослав Язов, експерт по сделки с недвижими имоти, половин година преди влизането ни в еврозоната. Според него от средата на септември хората, които все още имат..
Как на практика еврото ще влезе в касите на ресторантьори и хотелиери, какви са въпросите, които търговците си задават за наличността, за рестото, за касовите апарати, за разговорите с клиентите и с контролните органи? Според Тони Симидчиева - собственик на хотел и ресторант, и председател на Регионалната занаятчийска камара - Пловдив,..
Вотовете на недоверие сега заменят цикъла на предсрочни избори, в който бяхме влезнали, смята социологът от "Алфа рисърч" Павел Вълчев. Това, по думите му, сплотява опозицията, но не можем да кажем, че то носи съществена промяна, защото промяна на електоралните нагласи няма. Той отбеляза, специфичното в този момент и то е, че опозицията е от две..