Ние сме подготвени да преминем изцяло към дистанционно обучение, но за целта трябва да отговорим на условията, определени в заповедта на министъра на МОН, заяви Валентина Стоенчева, директор на СУ „Св.Патриарх Евтимий“ в Пловдив и заместник-председател на Съюза на работодателите в системата на образованието в града.
По думите й, през миналата учебна година още от първия ден на онлайн обучението училището вече е било „в облака“. „Тук обаче има и психологически проблем – едни деца са болни, връщат се, после други излизат в болнични, а част от тях вече имат и положителни тестове“.
Стоенчева подчерта, че ежедневно информацията за заболеваемостта в училището се качва на сайта на училището. Трима учители, от които единият вече се е върнал а работа, е с положителен тест за Ковид-19. Около 17-20 учители вече са били в болнични по различни причини, има и 7 ученика, които са болни. Три са карантинираните паралелки, заради болни ученици.
Стоенчева уточни, че и тримата учители, когато са били с установен ковид-19, не са били контактни с колегите и учениците.
„Нивото на отсъстващите ученици от СУ „Св.Патриарх Евтимий“ в момента е ниско – под 1%. Ние наистина не можем обаче да преценим колко от тях са наистина болни или имат грипоподобни симптоми. Това може да установи само медицинско лице“, подчерта Стоенчева.
Тя бе категорична, че заповедта на министъра на МОН е еднозначна и не би следвало решенията да бъдат оставени единствено на училищните ръководства. Заповедта обаче дава пътя, който би трябвало да се извърви, за да се вземе решението. За него трябва да бъдат отговорни и РЗИ, и кметът, и областният управител и РУО, които получават ежедневна информация за състоянието на заболеваемостта.
„Лично мое мнение е, че трябва да се действа локално. Може би министърът трябва да вземе решението кое училище в коя област да премине към обучение онлайн“.
Стоенчева заяви още, че по-голямата част от карантинираните ученици са в прогимназиален, а не – в начален или в гимназиален етап. „Бихме се справили в ситуация обаче учениците от 5 до 8 клас да преминат на обучение в електронна среда за определен период от време“.
По думите й, поставеният 15%-тен праг на заболеваемостта за преминаване на обучение в електронна среда е твърде висок. „Учениците стоят по 6-7 часа в класната стая без предпазни средства и ако сред тях има болни, те насищат атмосферата с вируси и биха могли да допринесат за заразяване и на учителите“.
„Когато имаше заболели учители, започнахме да назначаваме заместници, впоследствие – заместници на заместниците. Притеснявам се не само за учениците, но и за колегите, които имат семейства“, заяви Стоенчева.
Тя бе категорична, че обучението в електронна среда дава добри алтернативни възможности като форма на обучение, но само за определен период от време.
Цялото интервю – от звуковия файл:
„Моята прогноза е, че е възможно да има редовно правителство, макар че шансът е много малък – според мен не повече от 10-15 процента“ – заяви в интервю за Радио Пловдив журналистът и политически наблюдател Иван Тропанкев. „ Ако има такова правителство, това ще е много добре за държавата. И дори то да е с къс хоризонт на действие..
Компанията за добив и преработка на медна руда „Асарел- Медет“ в Панагюрище спря производството си тази сутрин, в знак на протест срещу предложението за допълнителното облагане на предприятията от минно - добивната индустрия с 900 милиона лева догодина. Машинните мощности на „Асарел-Медет“ спряха малко след 6.30 часа днес и това се случва..
В проектобюджета за 2025 година агросекторът не само не е приоритет, но направо е пренебрегнат. Това пишат в позиция до медиите от Асоциацията на земеделските производители в България. В нея се отбелязва, че в Бюджет 2025 липсват прокламираните от властта през последните няколко месеца важни обещания – инвестиции от 1 милиард и 200 милиона лева..
Чуждоезиковите паралелки остават само в трите езикови гимназии, със 7 паралелки по-малко в гимназиите в Пловдив и областта предвижда план-приемът за следваща учебна година. Началникът на Регионалното управление на образованието Иванка Киркова съобщи, че указанията на МОН сочат - о т всички 215 паралелки - 65,46% да са професионалните , което..
Доверчивост, непремерено желание за бърза печелба, икономическо невежество или изкусна измама, в която и просветените се губят, е поредната финансова пирамида ВЕTL? Експертното мнение на доц. Златогор Минчев от Института по информационни и комуникационни технологии на БАН и директор на Съвместния център за обучение, симулации и анализ към..