В различните краища на света светлината е различна и това се отразява и върху човешките взаимоотношения. Времето тече също по различен начин, а шотландците са много слънчеви и топли хора. Това убеждение сподели изучаващата в продължение на една година живопис в Глазгоу с утвърдени в художествените среди преподаватели – майстори на четката, Светослава Георгиева. Изложбата й „Северни брегове“ можете да видите в пловдивската галерия „Лабиринт“.
"Северни брегове" е резултат от последната странна година, която прекарах в Шотландия. Това беше пътуване на север не само в географския смисъл, а и в личната ми сетивност към формата, цвета, образа и метафората, обследвайки нограничените и дълбочинни възможности, които абстрактният пейзаж дава. Тръгнах към артистично проучване в практиката ми да комбинирам материали и техники, в което материалността на живописта се сблъсква с усещането за органичност и семплост на картон, релеф и текстури, типични за работата върху платно".
По думите на Георгиева, всеки по-сензитивен човек може да забележи, че в северните страни реалността изглежда по-различно, че цветът е по-опростен, изчистен, съществува ярка дефинираност на формата и това се отразява естествено като яснота и в ежедневните реакции на хората. При нас нещата са по-пъстри.
Авторката на изложбата заяви още, че за нея е предизвикателство да предизвиква разместване на формите и цветовете върху белия лист, което впоследствие балансира така, сякаш самата работа се "самонаправя, балансира се". Провокирана е от желанието да научи какво е мястото, което заемат българските творци в англо-саксонския свят, считайки, че българското изкуство страда от синдрома на локалността.
"С натрупването на визуален опит там, аз обаче разбрах, колко високо е нивото на българския художник и колко ниско е неговото самочувствие абсолютно неоправдано. Българските творци са на световно ниво. В момента, в който у нас се променят обществените нагласи и хората с помощта на медиите се научат да оценяват този труд, нещата ще се променят", заяви Георгиева.
Светослава Георгиева е родена във Варна, дипломира се във ВТУ със специалност "Реставрация и консервация". През 2019 г специализира "Живопис" в Glasgow School of Art.
С голяма ретроспективна изложба в Градската художествена галерия Пловдив отбелязва 80 години от рождението на художника Таню Митев – 1944-2020 г. Експозицията е озаглавена "Пътят на искреността" и се осъществява по инициатива на близките на твореца, който има собствен почерк и място в артистичната история на Пловдив и България...
Повече от 50 изследователи от САЩ, Франция, Китай, Казахстан и България ще вземат участие в XII издание на международната научно-практическа конференция „Управленски и маркетингови проблеми в изкуството“, организирана по традиция от катедра „Теория на изкуствата“ в АМТИИ. Събитието е най-значимият научен форум в Източна Европа, посветен на..
Литературна среща с поетесата, журналист и преводач Валентина Радинска ще се състои тази вечер от 18 ч. залата на Дружеството на пловдивските писатели. Срещата ще води поетесата Стефка Тотева. Радинска е автор на 9 стихосбирки и води курсове по творческо писане в различни учебни заведения. Като общественик Радинска създава през 2002 г...
Премиера на стихосбирката „И сея тишина“ на поетесата Яна Кременска ще се състои днес в Пловдив. Книгата ще представи Рамела Бохосян. Срещата с авторката е от 18:00 в Литературен салон на читалище "Алеко Константинов" - Пловдив. Яна Кременска е родена на 09.10.1967 г. във Враца, където живее и работи. По професия е журналист. Нейни..
Артистичното семейство Аглика, Евгений и Преслав Петрови се представят в съвместна изложба в галерия „Сигна“ на ул. „Христо Г.Данов“. И тримата са възпитаници на Художествената гимназия „Цанко Лавренов“ в Пловдив, а Преслав все още учи в училището. Евгений и Аглика са завършили висшето си образование във Великотърновския университет..