В различните краища на света светлината е различна и това се отразява и върху човешките взаимоотношения. Времето тече също по различен начин, а шотландците са много слънчеви и топли хора. Това убеждение сподели изучаващата в продължение на една година живопис в Глазгоу с утвърдени в художествените среди преподаватели – майстори на четката, Светослава Георгиева. Изложбата й „Северни брегове“ можете да видите в пловдивската галерия „Лабиринт“.
"Северни брегове" е резултат от последната странна година, която прекарах в Шотландия. Това беше пътуване на север не само в географския смисъл, а и в личната ми сетивност към формата, цвета, образа и метафората, обследвайки нограничените и дълбочинни възможности, които абстрактният пейзаж дава. Тръгнах към артистично проучване в практиката ми да комбинирам материали и техники, в което материалността на живописта се сблъсква с усещането за органичност и семплост на картон, релеф и текстури, типични за работата върху платно".
По думите на Георгиева, всеки по-сензитивен човек може да забележи, че в северните страни реалността изглежда по-различно, че цветът е по-опростен, изчистен, съществува ярка дефинираност на формата и това се отразява естествено като яснота и в ежедневните реакции на хората. При нас нещата са по-пъстри.
Авторката на изложбата заяви още, че за нея е предизвикателство да предизвиква разместване на формите и цветовете върху белия лист, което впоследствие балансира така, сякаш самата работа се "самонаправя, балансира се". Провокирана е от желанието да научи какво е мястото, което заемат българските творци в англо-саксонския свят, считайки, че българското изкуство страда от синдрома на локалността.
"С натрупването на визуален опит там, аз обаче разбрах, колко високо е нивото на българския художник и колко ниско е неговото самочувствие абсолютно неоправдано. Българските творци са на световно ниво. В момента, в който у нас се променят обществените нагласи и хората с помощта на медиите се научат да оценяват този труд, нещата ще се променят", заяви Георгиева.
Светослава Георгиева е родена във Варна, дипломира се във ВТУ със специалност "Реставрация и консервация". През 2019 г специализира "Живопис" в Glasgow School of Art.
Продължавам да се питам какъв трябва да си, за да се довериш на белия лист и да му споделиш товара на душата си? Отговор ни дават дневниците на спорния и безспорен Николай Хайтов. 105 години от рождението му. С Емилия Каменова, носителка на наградата "Николай Хайтов", надзъртаме в дневниците на писателя, за да прочетем и другата..
Големите победители на 28-ото издание на Фестивала за българското документално и анимационно кино „Златен ритон“, който се състоя в Пловдив, са анимационният филм "Бяло рамо за черен мъж" на режисьора Анри Кулев и документалният филм "Желанието на Гери" на Тонислав Христов. На церемония в "Лъки Дом на киното" бяха отличени победителите в..
Стрийт-арт проект, посветен на 20 години България в НАТО, ще бъде представен в Пловдив. Събитието се организира Министерството на външните работи и община Пловдив. Автор на стенописа е талантливият артест Иван Янков, който спечели конкурса за улично изкуство „България – по-красива в НАТО“, организиран от външно министрество по повод..
Гроздан Илков-Графа отбелязва 55-ата си годишнина с обща изложба с приятели Добре познатият на пловдивската публика и арт среди художник, пластик и талантлив автор на творби в стил стийм пънк ще открие в галерия "Мария Луиза" изложба, озаглавена "Гроздан Илков-Графа и приятели". Тя е посветена на двете петици в житейския му..
Изложбата "Слово и образ: археологически находки и възрожденско изкуство“ ще бъде открита днес в Регионален археологически музей – Пловдив . Експозицията е посветена на Рождество Христово. Изключително събитие, дало отражение върху всички сфери на обществения живот, празник на духовното възраждане, пишат от музея. Куратор е Соня..