Днес отбелязваме Деня на народните будители. В този ден цяла България чества личностите, полагали основите на обществения и културен живот на страната - творци, просветители, революционери и други общественици, съхранили през вековете духовните ценности на нацията и нейния морал.
За първи път Денят на народните будители е честван през 1909 година в Пловдив.
През 1922 година Стоян Омарчевски, министър на просвещението, внася предложението за отбелязване на 1 ноември като празник на народните будители.
От 1 ноември 1923 година с указ на цар Борис Трети е обявен за общонационален празник в памет на заслужилите българи.
През 1945 година е забранен. Честването му се възобновява със Закона за допълнение на Кодекса на труда, приет от 36-то Народно събрание на 28 октомври 1992 година, когато е обявен официално за Ден на народните будители и за неприсъствен ден за всички учебни заведения в страната.
Десетки се стекоха в пловдивското село Първенец, където тази вечер се проведе тържествена проверка-заря по повод 140-та годишнина от Съединението на България. В церемонията, която се провежда за първи път в селото, участва вицепрезидентът Илияна Йотова. Преди началото ѝ пред журналисти Йотова призова българите: "Да бъдем онези българи преди 140..
Спукан етернитов водопровод наводни този следобед улица "Гълъбец" в квартал "Каменица" 2. От публикуваните в социалните мрежи клипове се вижда, че улицата с жилищни блокове е превърната в река от изтеклото голямо количество вода. От ВиК съобщават, че районът ще остане без вода до отстраняване на аварията. Изключените кранове са в карето между..
Тази сутрин бе пуснато движението на ремонтираното източно платно на бул. "Васил Априлов". Ремонтът в отсечката от кръстовището при бул. „Шести септември“ до бул. „Марица юг“ започна в началото на месец юли и включи подмяна на подземната инфраструктура и нови места за паркиране. За ремонтните дейности от държавата бяха осигурени 2,5 млн...
Само две фирми подадоха оферти за реконструкция и основен ремонт на трибуните на стадион Ботев в Пловдив. В обществената поръчка за почти 10 милиона и 800 хиляди лева без ДДС участват консорциум, в който влиза дружеството ПИМК, което и до момента ремонтира Колежа, както и фирмата "Катмар" 13. С реализирането на проекта ще се постигне..
На 6 септември Националната служба за охрана въвежда в Пловдив мерки за сигурност по повод 140 години от Съединението на България и Празника на града. Кулминацията на честванията е тържествената проверка с начало 20:30 часа на пл. „Съединение“. На гражданите, които желаят да присъстват на зарята, достъп до зоната за сигурност ще бъде..