„Формално погледнато – тази заповед е в нарушение на закона и на Националната здравна карта, които са официални документи“. Така д-р Стойчо Кацаров, предс. на Центъра за защита правата в здравеопазването, бивш зам. министър на здравеопазването и депутат, коментира в предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив заповедта на здравния министър за проверки на болници, които отказват да разкрият ковид-легла.
По думите му: „легла има достатъчно, капацитетът на нашата здравна система е много по-голям, отколкото е натоварването“, а проблемът, на който ставаме свидетели в момента, той вижда „преди всичко в лошата организация на здравната система“: „Годишно в България се осъществяват над 2 милиона хоспитализации. От коронавирус общият брой на хоспитализациите от 1 март до ден днешен е под 10 хиляди. Всички тези легла са разкрити с персонал“ – посочи д-р Кацаров.
Според него, в момента са заети малко над 2 хил. легла за ковид-болни. Той изчисли: „Би трябвало да има около 5 хиляди свободни легла само за ковид. Къде са тези легла, защо не са заети, защо трябва да се разкриват нови? На тези въпроси трябва да отговори министърът“.
Д-р Кацаров е на мнение още, че „не може да е система тази, в която болният сам си търси легло“. По думите му, „това означава тотална дезорганизация“. Той разкритикува подхода "да се хвърли всичко върху болниците" като неправилен, защото в него са включени специализирани болници като очни, урологични и други. И попита кой ще покрие рисковете, ако нещо се случи с пациент в болница, в която няма специалисти за лечение на коронавирусна инфекция, а по разпореждане е длъжна да приеме такъв и да го лекува.
Д-р Кацаров вижда едно от решенията в намиране на механизми лекарите в извънболничната помощ да се включат в процеса. Според него още, ако нямаме план за борба с епидемията, мерките, които се прилагат, е вероятно да не дадат очакваните резултати. В същото време: „пораженията сред хората с други болести ще са много по-тежки“, допусна той.
Цялото интервю с д-р Стойчо Кацаров е в звуковия файл.
„Парацетамол предизвикателство“ в Тик Ток е поредната опасна тенденция. Според специалистите това предизвикателство е познато от няколко години насам, но в момента отново набира популярност сред тийнеджърите. В Пазарджик лекари спасиха 13-годишно дете, пило прекомерно количество парацетамол. Така се оправдават страховете, че опасното..
Седем паралелки по-малко ще има в 8 клас в Пловдивска област през новата учебна година. Децата са по-малко с 252 от тази година, приемът фиксира 215 паралелки, като ще има 11 нови специалности. От общия брой паралелки 66.51% са професионалните, или 143, което е с 3% повече от миналата година. Само 27 са паралелките с чужди езици и те ще са в..
На 86-годишна възраст почина пловдивският художник Здравко Йончев. За кончината на твореца съобщи в социалните мрежи синът му Илия. Здравко Йончев беше от малцината творци, останали от поколението на великата творческа бохема на Пловдив – Димитър Киров, Жоро Слона, Йоан Левиев... „ Животът е театър! Всеки от нас е намерил..
Няма да има ефект от бойкота на магазините от страна на хората на 13 февруари и цените няма да се понижат. Доходите са тези, които определят цените на хранителните стоки, а за последните 5 години заплатите са се увеличили със 100%. Това коментира финансовият анализатор Светозар Гледачев . „Никакъв ефект няма да има. Ефектът, който се..
Ще се окажат ли надценките на храните и исканията за по-високи работни заплати непреодолими препятствия пред управляващата коалиция? Според политолога и университетски преподавател Любомир Стефанов бюджетът ще предизвика напрежение. "Борисов вече заяви, че това с разходите, това с осигуровките и нарастване на заплатите, трябва да бъде много..