Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

И болничното лечение крие рискове, но е наложително

| обновено на 03.11.20 в 17:13

Заради зачестилите слуачи на коронавиурус в Пловдив се създава Комисия за контрол на хоспитализациите към Областния кризисен щаб.  Сред специлистите, които разработват критиериите и механизма на действие на тази комисия е  дългогодишният инфекционист проф. д-р Марияна Стойчева от Катедрата   по инфекциозни болести, паразитология и тропическа медицина на Медицинския университет. 

В Комисията ще работят двама инфекционисти, един пулмолог , един раниматор и един представител на здравната инспекция,  тъй като трябва да се вземат предвид не само клиничните, а и епидемиологичните данни. 

Определят се точните индикации за прием и изписване на пациенти с коронавирус, които трябва да спазват специлизирани в това лечение отделения. С тези унифицирани правила ще се избегне постъпването в болници на пациенти, които нямат нужда от такова лечение, а същото време няма да има заболели, които се лекуват вкъщи, вместо в болниците. Трябва да стигне оптималните критерии за лечение на тежко заболелите, отбеляза проф. Стойчева. 

По думите й лечението в болнични условия също крие своите рискове: "Не можем да прием всички инферктирани, даже е опасно да попадат в болници, ако това не се налага." 

Приоритетно ще се приемат тази от заразените пациенти, които с пневмония и дихателна недостатъчност, както и с други тежки заболявания на сърцето, белите дробове и бъбреците. 

Хората трябва да бъдат достатъчно информирани за коронавируса и да не се страхуват още от първия ден, тъй като психозата добива големи размери, отбеляза проф. Стойчева. По думите й 80 на сто от случаите преминават леко, най-вече при по-младите. 

По повод придобилият напоследък популярност метод на лечение с реконвалесцентна плазма  пловдивският  инфекционист отбеляза, че това не е нещо ново, а се прилага от сто години. В кръвната плазма на преболедувалите се търсят специфични антитела към причинителя на болестта, но това лечение трябва да се приложи в ранните дази на инфекцията.   На този етап даряването на кръв за лечение с реконвалесцентна плазма се извършва само в Националния център по трансфузионна хематология, а това създава неудобство на желаещите дарители. 

"Пловдив има нужда от свой център, тъй като хората искат да даряват, но е обременяващо да ходят в София. Ще бъдем изключително благодарни, и ако това се случи, би спасило много-много животи", каза още пловдивският инфекционист. 

 Интервюто с проф. Марияна Стойчева можете да чуете в прикачения файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

От днес започва периодът на реализъм в мандата на Тръмп

Доналд Тръмп започва днес своя втори мандат като президент на САЩ. Според политическия и икономически анализатор и бивш дипломат Илиян Василев от днес на практика започва периодът на реализъм в президентството на Тръмп. Досега имаше много място за намерения, импровизации, но от днес започва меренето на нетната текуща стойност като намерения и..

публикувано на 20.01.25 в 15:58

Държавата се нуждае от финансова дисциплина и реформи

Държавата ни се нуждае от правителство, което да има финансова дисциплина и да е готово на реформи. Това заяви бившият министър на икономиката Николай Василев дни след като вече имаме сформирано редовно правителство между ГЕРБ, ИТН и БСП. Той подчерта, че е възможно страната ни да има икономическа и финансова стабилност, тъй като ГЕРБ и ИТН..

публикувано на 20.01.25 в 10:47

Появата на Тръмп е сериозно предизвикателство за Европа

Това, което се случва в Близкия Изток, е нещо положително - след 15 месеца кървава война, в която бяха убити над 45 000 палестинци и израелци. Това, което става между Израел и Хамас е низ от радикални промени в този регион - споразумението с Хизбула, избора на нов ливански президент, на ново ливанско правителство. Все пак споразумението е много..

публикувано на 20.01.25 в 10:18

Капана на историята

В последния епизод от сезона поглеждаме към историята, а и към бъдещето, през очите на едно момиче на 15. Гостува ми дъщеря ми Никол Стоева, която ми каза, че е открила в книгата на Ювал Ноа Харари “Сапиенс” начин на мислене, а не само факти и дати. Харари критикува склонността да гледаме на историята като на линеен разказ, при който резултатите..

публикувано на 20.01.25 в 10:15

Жизнено важно е биомаркерите да се плащат от НЗОК

България е единствената държава в Европейския съюз, в която биомаркерната диагностика в онкологията не се заплаща с публични средства. Недопустимо е заплащането на биомаркерната диагностика от НЗОК да продължава за поредна година да се отлага, докато десетки пациенти се борят за живота си и достъпът им до иновативна терапия зависи от тов дали..

обновено на 20.01.25 в 07:59