Върнахме се назад във времето още с падането на Берлинската стена, което стана по мирен начин. Големите държави Германия, Франция Великобритания и САЩ се оказаха без контрол. Много бързо се разгърнаха мрежите за движение, а това доведе до тежки последици и изостряне на отношенията.
Според проф. Йончев има поводи.
„Това безумно поведение на фрацузите, които се държат като якубинци с техния принцип „Говори високо и стъпвай твърдо“, въпреки урока преди няколко години с карикатурите на Мохамед. Те продължиха настойчиво да не зачитат ценностите на другите. Това хулиганско поведение служи за поводи на напрегнатата ситуация. От другата страна има „мозък“ на терора, нишки, които се дърпат. Всичко това, което се случва през последните 2-3 седмици показва на европейците, че освен коронавируса, животът им няма да е спокоен, не могат толкова дълго да се радват на благоденствие. Свърши този безметежен живот от последните десетилетия на златния милиард“.
Проф. Йончев посочи още, че няма спокойно място. Терористите удариха Виена, най-тихата и приятна за живеене столица. Това е смисълът на тероризма, да внесе страх в обикновения човек. Преди повече от 40 години геополитикът Карл Смит казва, че в следващия век няма да има класически войни, а градски партизани. Това са въоръжени хора, които са сложили главата в торбата, движат се в тълпата и избиват хората безугледно.
За сигурността на обществото:
„Науката работи по темата, даже има десертация „Управление на несигурността“. Изглежда като дървето желязо, но светът се разпада и всеки търси решение където му е удобно. Гражданите не са спокойни, не виждат как държавата може да им гарантира сигурност. Сигурността се превръща в личен и групов проблем. Фактите сочат, че колкото е по-толерантна държавата, толкова е по-ниска имунната и защита. Интеграцията на малцинствата и промяната на културата не са лесни неща. Казваш, че нещо е мултикултурно, правиш семинар, основаваш фондация и след това малцинствата няма да раждат деца, да ходят на училище, защото си харчил пари по разни програми. Това са фантасмагории".
За президентските избори в САЩ:
"Който и да е президент ще води икономическа война с Китай, Русия е основен враг, а европейците да се отворят към американските икономически интереси. Големите оси на външната политика едва ли ще се променят. Ще живеем в леко световно безредие и ще се спасяваме. Българите го можем, първо гледаме суматохата, после влизаме в нея", заяви проф. Димитър Йончев.
Интервюто с проф. Димитър Йончев, експерт пто национална сигурност е в звуковия файл.
В програма "Точно днес" говорим за втория вот на недоверие към кабинета с политолога Любомир Стефанов , с него анализираме и политиките на ДПС-ДПС, както и появата на новите парии "България може" и "Непокорна България". Политологът каза в началото, че този вот ще е неуспешен, въпреки последните турбуленции. " Изглежда, че у нас този инструмент на..
В Бачковския манастир тече усилена подготовка за посрещане на поклонниците за Великден. На втория ден след Възкресението там се провежда най-старото литийно шествие у нас. Хиляди миряни от цялата страна и чужбина се включват в поклонническия път на чудотворната икона на Света Богородица до местността Клувията. През годините миряните споделят, че светинята..
В сряда запазваме внимание към важните финансови новини на седмицата, преди да настъпят празниците. Говорим за готовността да влезем в еврозоната от 1 януари 2026, за митата, които Доналд Тръмп налага и за очакванията за ЕС, свързани с този финансов механизъм, ползван активно от САЩ - коментар на финансовия анализатор Цветослав Цачев ...
Близо 100 ученици от 22 гимназии от цялата страна ще спорят за приза „Най-добър млад фризьор и гримьор“ и „Млади таланти в модата“. Двете национални състезания се провеждат днес в Пловдив. Домакин е Професионалната гимназия по облекло „Ана Май“, а състезанията и дефилетата ще бъдат в залите на Гранд хотел „Пловдив“. Националният..
Днес е премиерата в столицата на книгата "Аристокрацията на Второто българско царство" от проф. Николай Овчаров. От издателството са написали за това изследване, че "аристокрацията на България по време на Второто българско царство е била не по-малко бляскава и горда от великолепните благородници – херцози, графове и барони на..