Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Началната заплата за лекар да е три минимални, за сестрите - две

От години ниските заплати гонят от България специалистите по здравни грижи и сега това  е най- сериозната криза в кризата с Ковид-19, смята в д-р Иван Кокалов, вицепрезидент на КНСБ и председател на Федерацията на синдикатите в здравеопазването.

В началото реагирахме на кризата като ехо на западна Европа, която изпадна в дефицит на легла. Това помогна да се подготвим, но проблемът остана. По 1000 лева на хората на първа линия  помогна, но това не решава системните недостатъци на финансирането на системата. Но не може с подаяния да се получават едни пари в рамките на една година, а трябва да се следва принцип.  Той трябва да следва международния стандарт, който казва, че независимо къде се извършва за равен труд се полага равно заплащане, смята синдикалистът.

При нас разликите в различните райони на страната са драстични, каза Кокалов. При сестрите разликите са от порядъка на 500 лева, а при лекарите се стига до десетки хиляди.

"Здравеопазването е социална дейност, която има финанасово изражение, а не финансова, която има социално измерение. У нас каруцата е пред коня и сега Ковид-а ни наказва".

Синдикалистът обяви, че КНСБ и КТ" Подкрепа" подготвят предложение за промяна на заплатите в сектора на здравеопазването чрез обвързването на заплатите с минималните  работни заплати.

По отношение на минималната работна заплата заплащането за лекари и медицински сестри трябва да е 3:2, т.е. начална заплата за лекар три минимални заплати, за сестрите- две. От татам нататак се начисляват допълнителни плащания за специалност, стаж и т.н.

Логиката е, че заплатата е отражение на това, което е специалистът като образование и като възможност за да лекува, а не колко "пътечки" ще се извършат болницата. 

Цялото интервю чуйте в прикачения звуков файл.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Пловдивските седмокласници с по-добри резултати по математика тази година

По математика резултатите на седмокласниците са най-високите спрямо предишните пет години и ни отреждат 5-то място в класацията, което е с една позиция нагоре, съобщи Иванка Киркова, началник на РУО Пловдив. Тя допълни, че по БЕЛ регион Пловдив отстъпва с две позиции в класацията и е на 8-мо място спрямо предходната година. Тази година учениците..

обновено на 02.07.24 в 12:27

В ДПС има самоуправство, авторитаризъм, заплахи и страх

С декларации в подкрепа на депутата от ДПС Рамадан Аталай, от когото областният съвет на партията в Пловдив свали доверието си заради незадоволителните резултати от изборите, излязоха местните организации в Асеновград, Кричим, Куклен и Първомай. Във фейсбук групата "Аз подкрепям Ахмед Доган" декларации с искане за намесата на почетния председател..

публикувано на 02.07.24 в 11:50

Продължете образованието си в ПГВАД „Христо Ботев“ - Пловдив

ПГВАД „Христо Ботев“ - Пловдив, обявява прием за учебната 2024/2025г. Гимназията има водеща роля в професионалното обучение и успешно внедрява дуалната система на обучение.Училището получава международно признание, като съчетава умело занаята и творчеството, съхранява традицията и приема новостите. Целите, които се поставят - да се..

публикувано на 02.07.24 в 11:48
Любомир Стефанов

Кабинет с премиер Росен Желязков е амбициозна заявка

Като свръхамбициозна заявка определи политологът Любомир Стефанов проектокабинета с премиер Росен Желязков предвид ситуацията, при която ще им правителство на малцинството. В програма "Точно днес" на Радио Пловдив той посочи, че на този етап няма опит с работеща коалиционна  и политическа култура и тази заявка е твърде оптимистична.  "Но пък кой..

публикувано на 02.07.24 в 10:24
Ддоц. Екатерина Дамянова

Изборът на новия патриарх е изненадващ

Изборът на новия български патриарх Даниил беше изненада, защото хората в църковните следи и обществеността имаха нагласата, очакванията, убедеността, че фаворитите за този пост са други. Това може да породи много реакции, които вече виждаме, коментира в програма "Точно днес" богословът доц. д-р Екатерина Дамянова от  Богословския факултет на СУ..

публикувано на 01.07.24 в 11:14