“Това че ние подкрепяме Република Северна Македония за нейното членство е важно и ние сме го заявили, но нека се знае, че това не може да бъде безусловна подкрепа“. Така доц. Даниел Вачков, член на Съвместната комисия по историческите и образователните въпроси между България и Северна Македония и директор на Института за исторически изследвания към БАН коментира позицията на България за пътя на съседката ни към ЕС.
Във връзка със Срещата на върха Европейски съюз–Западни Балкани в рамките на т. нар. Берлински процес, за която в София за среща с българския премиер Бойко Борисов пристигна министър председателят на Северна Македония Зоран Заев, пред Радио Пловдив доц. Вачков призна, че не е очаквал да се получи някакъв пробив с оглед на цялостното развитие на отношенията между двете държави в последните месеци.
„Българската позиция има доста основание, когато твъри, че Договорът за приятелство и сътрудничество не се изпълнява така, ккато се очаква, и това най-вече е от страна нашите съседи от Република Северна Македония“ - подчерта той. По думите му, между двете страни „основните проблеми са интерпретирането на историята“. И въпреки че Договорът не включва само това, „няма как този въпрос да не стане малко или много централен“, смята историкът.
За него ние нямаме кой знае какви други сериозни спорове със Северна Македония, но те могат да прераснат и в политически. "Защото ако се наложи една теза, която според мен не е исторически обоснавана: че имаме формиране на македонска нация още от 19 век, както се опитват да се доказват в македонската историография, то тогава може да възникнат проблеми, които се отнасят и до население, което е в територията на Република България“ – коментира доц. Вачков.
Според него, за европеците проблемът изглежда странен, но за нас е важен именно защото може да бъде в определни моменти използван и политически. Вачков е на мнение още, че дори и да има добро желание от двете страни, промените не могат да се случат бързо, когато става дума за промяна на фундаментални исторически концепции.
„Не съществуват и обективните условия обществото в Република Северна Македония да приеме доста радикални промени на тезите, които досега се споделят. Аз разбирам, че и политиците, и обществото чакат по-бързи резултати, но като историк, който познава как се е формирала цялата концепция, знам, че е нужно време“ – допълни още той.
Цялото интервю с доц. Даниел Вачков може да чуете в звуковия файл.
Седем паралелки по-малко ще има в 8 клас в Пловдивска област през новата учебна година. Децата са по-малко с 252 от тази година, приемът фиксира 215 паралелки, като ще има 11 нови специалности. От общия брой паралелки 66.51% са професионалните, или 143, което е с 3% повече от миналата година. Само 27 са паралелките с чужди езици и те ще са в..
На 86-годишна възраст почина пловдивският художник Здравко Йончев. За кончината на твореца съобщи в социалните мрежи синът му Илия. Здравко Йончев беше от малцината творци, останали от поколението на великата творческа бохема на Пловдив – Димитър Киров, Жоро Слона, Йоан Левиев... „ Животът е театър! Всеки от нас е намерил..
Няма да има ефект от бойкота на магазините от страна на хората на 13 февруари и цените няма да се понижат. Доходите са тези, които определят цените на хранителните стоки, а за последните 5 години заплатите са се увеличили със 100%. Това коментира финансовият анализатор Светозар Гледачев . „Никакъв ефект няма да има. Ефектът, който се..
Ще се окажат ли надценките на храните и исканията за по-високи работни заплати непреодолими препятствия пред управляващата коалиция? Според политолога и университетски преподавател Любомир Стефанов бюджетът ще предизвика напрежение. "Борисов вече заяви, че това с разходите, това с осигуровките и нарастване на заплатите, трябва да бъде много..
Тази година увеличението на работните заплати в България трябва да е около 15 % - с колкото беше повишена минималната работна заплата. В противен случай ще имаме приравняване на можещите и знаещите, квалифицираните работници с тези, които са с най-ниска квалификация и образователен ценз. Мисля, че това не го заслужава нашето общество. Това..