„Починалите хора, недостигащите линейки, унизените от чакане часове и дни наред, за да се доберат до болници – всичко това е повече от достоен повод Прокуратурата да провери какво точно се случва. Само преди 6 месеца се наложи затваряне на държавата при 20-ина заболели на ден с аргумент „Трябва да направим това, трябва драстично да ограничим ваши права и свободи, за да бъдем подготвени“, защото това беше абсолютно непознато бедствие. На фона на лошия опит на държави като Китай, Италия, Испания, тези действия изглеждаха разумни, добронамерени и целенасочени, за да бъдат готови лекарите, легловата база и медицинската апаратура при прогнозираното застудяване и новия пик на заразата, за да минимизираме вредните последствия“. Това заяви адвокат Михаил Екимджиев.
По думите му обаче, вместо това да стане факт, Правителството е започнало да харчи милиарди не за опазване на човешкия живот, а за договаряне на изтребители, бойни кораби, скъпоструващи високопроходими джипове, раздаване на плажове, променяне на закони така, че да може да се застроява Черноморското крайбрежие, вместо да бъдат купувани медицинска техника за болниците, линейки и да бъде осигурена легловата база в болниците. Прокуратурата е длъжна да провери какво стои зад всеки смъртен случай, когато той е резултат от безхаберие и липса на логистични мерки на най.високо ниво за осигуряване на здравеопазването.
Екимджиев подчерта, че в съответствие с правните стандарти на Европейския съд по правата на човека, когато едно бедствие, независимо какво е то, е предвидимо и властите не са предприели необходимите разумни и достъпни бюджетнопостижими мерки, държавата трябва да отговаря и нейните действия и бездействия трябва да бъдат разследвани от Прокуратурата, а независимата съдебна система да осигури адекватно обезщетение на жертвите.
За Стара Европа, която вече е била обект на атаки, както и за Азия, като обект на епидемии и вируси, обществата са успели да се сблъскат с необходимостта временно и целенасочено да бъдат ограничавани някои техни права и свободи с цел да бъде минимизиран риска за живота на хората.
„Като демократично общество и цивилизовани хора обаче, ние трябва да имаме готовност сами да си наложим самоограничения, за да запазим своя живот и живота на близките си, след като при това управление друго не ни остава. Ако разчитаме на държавата, удавянето изглежда близко и неизбежно“, подчерта Екимджиев.
Той бе категоричен, че висшият пилотаж и правото, и в политиката е в намирането на разумния баланс между защитими ценности, между конкуриращи се права на различни социални групи. Държавата тук се е провалила тотално в търсенето на лесни решения без необходимия за прилагането им етичен и юридически анализ.
Чуйте повече от звуковия файл:
Компаниите в България успешно се адаптират към новия модел в автомобилната индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..
Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас . Според него потребителските бойкоти имат дълга история..
Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната, коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...
Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..
Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..