"Всички ние като общество сме участници в безпрецедентни събития, които ни поставят на изпитание, както нашата воля, така и морала, така – и чувствата ни.А децата са най-уязвимата част от нашето общество, особено тези, които попадат в рискови групи". Това заяви д-р Иглика Казанджиева - педиатър и дългогодишен партньор на Фондация "За нашите деца", която консултира децата с проблеми в развитието.
Като аргументи, че Комплексът за ранно детско развитие и в контекста на събитията е изключително важен, необходим и значим, тя посочи: " Децата в най-ранна възраст – от 0 до 3 години, които са и целева група на Комплекса, обхващат новородените във възраст до 2 месеца, кърмачетата от 2 до 12 месеца и яслената възраст от 2 до 3 години, а това е ключов и много значим момент от развитието на детето. Научно-експериментално те са потвърдени като най-важни за психиката и емоционалността на детето."
Д-р Казанджиева подчерта парадоксалния факт, че точно първите няколко години, от които детето няма никакъв съзнателен спомен, развиват в зародиш личността му и неговия емоционален свят. Комплексът за ранно детско развитие ще има ключова роля да помогне на тези групи на обществото, които по някаква причина - като увреждане на детето, риск от бедност и изключване, трудности в развитието, са поставени в неблагоприятни условия.
Услугите, които ще се предлагат, са универсални, а това означава, че тези услуги засягат всички сфери за правилното разитие и разкриване потенциала на всяко дете. "Ето защо той ще разполага със здравни специалисти, неонатолози и педиатри, специалисти по ранна интервенция и от образователната сфера, за да се работи на принципа на мултидисциплинарността с цел да се развие потенциала на детето в бъдеще".
„На всеки един етап от постигане на определена желана цел, заложен в инидивидуалния план на развитие, ще има въздействие от определения специалист“.
По думите на д-р Казанджиева, в момент на криза най-рискови са децата от ранна възраст. "Педиарите и педагозите в ранната възраст сега не са така засегнати, Ковид-инфекцията не протича с тежка симптоматика, което може да бъде определено като шанс за тези специалисти".
По думите на д-р Казанджиева, голяма част от ранната интервенция се извършва чрез родителя, чрез човека, който полага непосредствена грижа за детето. Възможностите за работа са много – онлайн комуникации, директен контакт, но не в широка група и др. при спазване на ограничителните мерки за сигурност.
Мултидисциплинарният подход в работата с децата в Пловдив вече добива скорост, показват и самите резултати, споделени при срещите на д-р Казанджиева с родителите на децата.
„Това е процес на узряване, на добиване на интелигентност от страна на родителите как да полагат грижи за дете, което има необходимост от повече внимание, рехабилитация, специални занимания. Те могат и да четат и публикациите, които се правят на тази тема и наистина виждам голяма промяна в обществото. Нещата се развиват в динамика“, подчерта още д-р Иглика Казанджиева.
"Повече за Комплекса за ранно детско развитие и как можете да подкрепите създаването му - от сайта на фондацията: https://www.detebg.org/bg/plovdiv/Компаниите в България успешно се адаптират към новия модел в автомобилната индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..
Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас . Според него потребителските бойкоти имат дълга история..
Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната, коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...
Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..
Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..