Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ранното детско развитие е "ключово" за психиката

"Всички ние като общество сме участници  в безпрецедентни събития, които ни поставят на изпитание, както нашата воля, така и морала, така – и чувствата ни.А децата са най-уязвимата част от нашето общество, особено тези, които попадат в рискови групи". Това заяви д-р Иглика Казанджиева - педиатър и дългогодишен партньор на Фондация "За нашите деца", която консултира  децата с проблеми в развитието. 

Като аргументи, че Комплексът за ранно детско развитие и в контекста на събитията е изключително важен,  необходим и значим, тя посочи: " Децата в най-ранна възраст – от 0 до 3 години, които са и целева група на Комплекса,  обхващат новородените във възраст до 2 месеца, кърмачетата от 2 до 12 месеца и яслената възраст от 2 до 3 години, а това е ключов и много значим момент от развитието на детето. Научно-експериментално те са потвърдени като най-важни за психиката и емоционалността на детето."  

Д-р Казанджиева подчерта парадоксалния факт, че точно първите няколко години, от които детето няма никакъв съзнателен спомен, развиват в зародиш  личността му и неговия емоционален свят. Комплексът за ранно детско развитие ще има ключова роля да помогне на тези групи на обществото, които по някаква причина - като увреждане на детето, риск от бедност и изключване, трудности в развитието, са поставени в неблагоприятни условия.

Услугите, които ще се предлагат, са универсални, а това означава, че тези услуги засягат всички сфери за правилното разитие и разкриване потенциала на всяко дете. "Ето защо той ще разполага със здравни специалисти, неонатолози и педиатри, специалисти по ранна интервенция и от образователната сфера, за да се работи на принципа на мултидисциплинарността с цел да се развие потенциала на детето в бъдеще".

„На всеки един етап от постигане на определена желана цел, заложен в инидивидуалния план на развитие, ще има въздействие от определения специалист“.

По думите на д-р Казанджиева, в момент на криза най-рискови са децата от ранна  възраст. "Педиарите и педагозите в ранната възраст сега не са така засегнати, Ковид-инфекцията  не протича с тежка симптоматика, което може да бъде определено като шанс за тези специалисти". 

По думите на д-р Казанджиева, голяма част от ранната интервенция се извършва чрез родителя, чрез човека, който полага непосредствена грижа за детето. Възможностите за работа са много – онлайн комуникации, директен контакт, но не в широка група  и др. при спазване на ограничителните мерки за сигурност.

Мултидисциплинарният подход в  работата с децата в Пловдив вече добива скорост, показват и самите резултати, споделени при срещите на д-р Казанджиева с родителите на децата.

„Това е процес на узряване, на  добиване на интелигентност от страна на родителите как да полагат грижи за дете, което има необходимост от повече внимание, рехабилитация, специални занимания. Те могат и да четат и публикациите, които се правят на тази тема и наистина виждам голяма промяна в обществото. Нещата се развиват в динамика“, подчерта още д-р Иглика Казанджиева. 

"Повече за Комплекса за ранно детско развитие и как можете да подкрепите създаването му - от сайта на фондацията: https://www.detebg.org/bg/plovdiv/



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

КПП-та и проверки от МВР и БАБХ в регион Пазарджик

От днес се засилва контролът на движението на дребни преживни животни в регион Пазарджик.  Допълнителните мерки включват   изграждане на контролно-пропускателни пунктове и съвместни проверки на полицията и БАБХ . Това съобщи пред Радио Пловдив  доц. д-р Илиян Костов , главен ветеринарен санитарен инспектор на България. Той посочи, че..

публикувано на 05.12.24 в 16:45

Да си доброволец е умението да правиш добро

Международния ден на доброволеца, Асоциация „Голям брат Голяма сестра - България” представи резултатите от инициативата “Академия за работа с доброволци”, която се изпълнява в рамките на проект „Права и ценности“, финансирана от Европейския съюз и фондация „Работилница за граждански инициативи“ (ФРГИ).  В инициативата са участвали над 60..

публикувано на 05.12.24 в 14:13

ПГСА-Пазарджик става Център за високи постижения

28 професионални гимназии в страната ще получат статут на Центрове за високи постижения в професионалното образование и обучение. Процедурата се реализира с финансовата подкрепа на Европейския съюз от Механизма за възстановяване и устойчивост. Общият размер на финансирането е 96,9 млн. лв. Професионалната гимназия по строителство и архитектура в..

публикувано на 05.12.24 в 10:59
Светлин Тачев

Политическите партии нямат никакво желание да управляват

Непосилни се оказват усилията за избор на председател на НС, което едва ли ще има дълъг живот. Зад политическите договорки надничат изборите, които свикнахме да бележат невъзможността да се управлява. За вероятните решения, говорим с политолога  д-р Светлин Тачев  от Института по философия и социология на БАН. Д-р Тачев каза в началото, че е трудно..

публикувано на 05.12.24 в 10:10

Атанас Узунов прави отчет за работата на ОбС-Пловдив

На днешната сесия общинските съветници ще трябва да приемат отчета за дейността на местния парламент за периода 1 май – 31 октомври тази година. За този период от време ОбС е приел 272 решения, а най-много предложения са внесени от кмета Костадин Димитров и неговите заместници.  Председателят на пловдивския ОбС Атанас Узунов ще отчете работата на..

публикувано на 05.12.24 в 09:49