Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ранното детско развитие е "ключово" за психиката

"Всички ние като общество сме участници  в безпрецедентни събития, които ни поставят на изпитание, както нашата воля, така и морала, така – и чувствата ни.А децата са най-уязвимата част от нашето общество, особено тези, които попадат в рискови групи". Това заяви д-р Иглика Казанджиева - педиатър и дългогодишен партньор на Фондация "За нашите деца", която консултира  децата с проблеми в развитието. 

Като аргументи, че Комплексът за ранно детско развитие и в контекста на събитията е изключително важен,  необходим и значим, тя посочи: " Децата в най-ранна възраст – от 0 до 3 години, които са и целева група на Комплекса,  обхващат новородените във възраст до 2 месеца, кърмачетата от 2 до 12 месеца и яслената възраст от 2 до 3 години, а това е ключов и много значим момент от развитието на детето. Научно-експериментално те са потвърдени като най-важни за психиката и емоционалността на детето."  

Д-р Казанджиева подчерта парадоксалния факт, че точно първите няколко години, от които детето няма никакъв съзнателен спомен, развиват в зародиш  личността му и неговия емоционален свят. Комплексът за ранно детско развитие ще има ключова роля да помогне на тези групи на обществото, които по някаква причина - като увреждане на детето, риск от бедност и изключване, трудности в развитието, са поставени в неблагоприятни условия.

Услугите, които ще се предлагат, са универсални, а това означава, че тези услуги засягат всички сфери за правилното разитие и разкриване потенциала на всяко дете. "Ето защо той ще разполага със здравни специалисти, неонатолози и педиатри, специалисти по ранна интервенция и от образователната сфера, за да се работи на принципа на мултидисциплинарността с цел да се развие потенциала на детето в бъдеще".

„На всеки един етап от постигане на определена желана цел, заложен в инидивидуалния план на развитие, ще има въздействие от определения специалист“.

По думите на д-р Казанджиева, в момент на криза най-рискови са децата от ранна  възраст. "Педиарите и педагозите в ранната възраст сега не са така засегнати, Ковид-инфекцията  не протича с тежка симптоматика, което може да бъде определено като шанс за тези специалисти". 

По думите на д-р Казанджиева, голяма част от ранната интервенция се извършва чрез родителя, чрез човека, който полага непосредствена грижа за детето. Възможностите за работа са много – онлайн комуникации, директен контакт, но не в широка група  и др. при спазване на ограничителните мерки за сигурност.

Мултидисциплинарният подход в  работата с децата в Пловдив вече добива скорост, показват и самите резултати, споделени при срещите на д-р Казанджиева с родителите на децата.

„Това е процес на узряване, на  добиване на интелигентност от страна на родителите как да полагат грижи за дете, което има необходимост от повече внимание, рехабилитация, специални занимания. Те могат и да четат и публикациите, които се правят на тази тема и наистина виждам голяма промяна в обществото. Нещата се развиват в динамика“, подчерта още д-р Иглика Казанджиева. 

"Повече за Комплекса за ранно детско развитие и как можете да подкрепите създаването му - от сайта на фондацията: https://www.detebg.org/bg/plovdiv/



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Адвокат оспорва становището на БАБХ за стадото във Велинград

"На първо място, оспорвам факта, че БАБХ разполагат с изследвания, които доказват по безспорен начин и са правилно проведени, за установяване на това заболяване. Това каза адвокат Яничка Методиева, която представлява стопаните във Велинград, в чието стадо овце бе установена чума. Адвокат Методиева припомни и друг свой ангажимент-тя води предаване..

публикувано на 09.12.24 в 16:16

200 елхи ще продаде ДГС-Пловдив за Коледа

И тази година Южното централно държавно предприятие в Смолян е приготвило над 22 хиляди коледни елхи за продажба за предстоящите коледни и новогодишни празници. Те ще се продават от държавните горски и ловни стопанства на предприятието. От тях близо 7 000 са живи елхички със запазена коренова система, а над 15 хиляди дръвчета могат да бъдат..

публикувано на 09.12.24 в 16:11

Огнището на чума трябва да се ликвидира по правилата на ЕС

Дискусия затова къде са изследвани пробите за чума по овцете не трябва да има, защото всяка страна - членка на ЕС има по една референтна лаборатория и българската, определена от земеделския министър, е в Националния диагностичен научноизследователски ветеринарномедицински институт в София, категоричен е проф. Христо Даскалов, който е..

публикувано на 09.12.24 в 15:50

Западното общество предпочита силния лидер за свое удобство

"Досегшният опит в подобни региони показва, че има два варианта на политическо развитие. Първият е свързан с това, че  една територия може да се удържа и да бъде единна с много терор и висока степен на авторитаризъм, а след като се направят опити този терор да бъде премахнат и диктаторът - отстранен, каквито са скорошните примери с Ирак, много често..

публикувано на 09.12.24 в 11:47

Правителство ще има заради държавния бюджет

Изборът на председател на НС (Наталия Киселова) с подкрепата на ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ, АСП-Доган и БСП, не е толкова промяна за по-нататък, а е една плаха стъпка. Не случайно тя се случи преди Нова година. Партиите са много зависими от държавния бюджет и те не искат той да бъде направен от Главчев, а да е именно на тези четири форамции...

публикувано на 09.12.24 в 10:52