"Всички ние като общество сме участници в безпрецедентни събития, които ни поставят на изпитание, както нашата воля, така и морала, така – и чувствата ни.А децата са най-уязвимата част от нашето общество, особено тези, които попадат в рискови групи". Това заяви д-р Иглика Казанджиева - педиатър и дългогодишен партньор на Фондация "За нашите деца", която консултира децата с проблеми в развитието.
Като аргументи, че Комплексът за ранно детско развитие и в контекста на събитията е изключително важен, необходим и значим, тя посочи: " Децата в най-ранна възраст – от 0 до 3 години, които са и целева група на Комплекса, обхващат новородените във възраст до 2 месеца, кърмачетата от 2 до 12 месеца и яслената възраст от 2 до 3 години, а това е ключов и много значим момент от развитието на детето. Научно-експериментално те са потвърдени като най-важни за психиката и емоционалността на детето."
Д-р Казанджиева подчерта парадоксалния факт, че точно първите няколко години, от които детето няма никакъв съзнателен спомен, развиват в зародиш личността му и неговия емоционален свят. Комплексът за ранно детско развитие ще има ключова роля да помогне на тези групи на обществото, които по някаква причина - като увреждане на детето, риск от бедност и изключване, трудности в развитието, са поставени в неблагоприятни условия.
Услугите, които ще се предлагат, са универсални, а това означава, че тези услуги засягат всички сфери за правилното разитие и разкриване потенциала на всяко дете. "Ето защо той ще разполага със здравни специалисти, неонатолози и педиатри, специалисти по ранна интервенция и от образователната сфера, за да се работи на принципа на мултидисциплинарността с цел да се развие потенциала на детето в бъдеще".
„На всеки един етап от постигане на определена желана цел, заложен в инидивидуалния план на развитие, ще има въздействие от определения специалист“.
По думите на д-р Казанджиева, в момент на криза най-рискови са децата от ранна възраст. "Педиарите и педагозите в ранната възраст сега не са така засегнати, Ковид-инфекцията не протича с тежка симптоматика, което може да бъде определено като шанс за тези специалисти".
По думите на д-р Казанджиева, голяма част от ранната интервенция се извършва чрез родителя, чрез човека, който полага непосредствена грижа за детето. Възможностите за работа са много – онлайн комуникации, директен контакт, но не в широка група и др. при спазване на ограничителните мерки за сигурност.
Мултидисциплинарният подход в работата с децата в Пловдив вече добива скорост, показват и самите резултати, споделени при срещите на д-р Казанджиева с родителите на децата.
„Това е процес на узряване, на добиване на интелигентност от страна на родителите как да полагат грижи за дете, което има необходимост от повече внимание, рехабилитация, специални занимания. Те могат и да четат и публикациите, които се правят на тази тема и наистина виждам голяма промяна в обществото. Нещата се развиват в динамика“, подчерта още д-р Иглика Казанджиева.
"Повече за Комплекса за ранно детско развитие и как можете да подкрепите създаването му - от сайта на фондацията: https://www.detebg.org/bg/plovdiv/Преговорите за името на премиера трябва да започнат преди да бъде връчен първият мандат, ако ГЕРБ иска да реализира редовно правителство. Това коментира политологът Теодора Йовчева преди да започнат консултациите при президента. Тя добави, че в рамките на ПП-ДБ има сериозен разнобой по темата какво може да се очаква по отношение на..
"На първо място, оспорвам факта, че БАБХ разполагат с изследвания, които доказват по безспорен начин и са правилно проведени, за установяване на това заболяване. Това каза адвокат Яничка Методиева, която представлява стопаните във Велинград, в чието стадо овце бе установена чума. Адвокат Методиева припомни и друг свой ангажимент-тя води предаване..
И тази година Южното централно държавно предприятие в Смолян е приготвило над 22 хиляди коледни елхи за продажба за предстоящите коледни и новогодишни празници. Те ще се продават от държавните горски и ловни стопанства на предприятието. От тях близо 7 000 са живи елхички със запазена коренова система, а над 15 хиляди дръвчета могат да бъдат..
Дискусия затова къде са изследвани пробите за чума по овцете не трябва да има, защото всяка страна - членка на ЕС има по една референтна лаборатория и българската, определена от земеделския министър, е в Националния диагностичен научноизследователски ветеринарномедицински институт в София, категоричен е проф. Христо Даскалов, който е..
"Досегшният опит в подобни региони показва, че има два варианта на политическо развитие. Първият е свързан с това, че една територия може да се удържа и да бъде единна с много терор и висока степен на авторитаризъм, а след като се направят опити този терор да бъде премахнат и диктаторът - отстранен, каквито са скорошните примери с Ирак, много често..