Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

През лупата на страха малкият вирус е като динозавър с корона

След продължаващата 9-ти месец масова истерия, наречена коронавирус, може ли някой да бъде успокоен? Може ли да се обясни на хората защо не трябва да се страхуват?  Психотерапевтът Мадлен Алгафари, която съветва: "Страхът е по – лош от вируса, спри телевизора!"

В предаването "Ден след ден" тя сподели, че панацея срещу страха няма, но истаната е, че колкото повече е уплашен един човек, толкова по- уязвим той. Наблюдавам това и в практиката си, споделя психотерапевтът Мадлен Алгафари.

„Спокойният човек прекарва Ковид-19 така, че дори не разбира, че е болен.“

Този вирус не е чума, показателна е статистиката за това колко са тежките случаи, посочи психотерапевтът. По думите й има уплашение хора, но има и много такива, които успяват да запазят спокойствие.

Това, което се случва с нашето тяло е продукт на мисълта ни, казва Алгафари. Тя дава пример със своя колега от Италия, която споделила, че всички тежки случаи то началото на годината са били, защотото хората са били много уплашени.

Мадлен Алгафари обясни и "ефектът на заразата на емоциите", която тече по информационните канали и от човек на човек. Това е огромно доказателство за лавинообразното развитие на страха.

Като съвет, тя препъръча да концентрираме мислите си "тук и сега", иначе започваме да се разколебаваме. Малкото сегашно пространство ни прави сигурни, разширявайки го губим стабилност и микроскопичният вирус започва да прилича на динозавър с корона.

Не можем да си зарием главата в пясъка, но можем да сложим осъзнато от другата страна приятните емоции. Това помага и ня тялото на биохимчино ниво. Обратното пречи, обясни Мадлен Алгафари.

Целият разговор е в прокачения звуков файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Не е вярно, че ще има 30% ръст на туристическите цени за лятото

Румен Драганов от Института за анализи и оценки в туризма опроверга очакването, че в летния сезон цените у нас ще са с 30% по- високи, каквото се каза вчера на среща на министъра на туризма Мирослав Боршош с туроператори. Цените за новия сезон са договорени още миналата година, той се продава отдавна на европейските пазари. Близо 20% от..

публикувано на 06.02.25 в 16:45

Историята се учи с преживяване и като приказка

Иновативен подход в часовете по история прилага преподавалят Генка Геройска. Те преподава на учениците от Основно училище "Гео Милев" в село Белозем. При изучаването на Седемте чудеса на античния свят учениците са изработили умалени модели на пирамидите в Гиза, висящите градини на Семирамида и Александрийския фар. Нейният подход е отличен в..

публикувано на 06.02.25 в 16:37

Който иска контрол на цените, нищо не разбира или е популист

Опитът да се контролират цените на стоки и услуги е еднозначен и той е, че абсолютно не работи, коментира пред Радио Пловдив финансовият експерт Любомир Дацов. Подобни практики, смята той, обслужван целите на силните правителства или някакви популистки интереси.  "Няма как да се решат структурни проблеми с мерки за контрол върху цените. Това..

публикувано на 06.02.25 в 15:59

Заради улица без достъп мъж от село Брезе почина

64-годишен жител на девинското село Брезе почина вчера, защото линейката не могла да стигне до дома му, който е на черен път без асфалт.  Мъж от Брезе почина, линейка не могла да стигне до дома му Наложило се кметицата на селото Ирина Кочовска да организира няколко мъже, които да свалят човека на носилка до линейката, където да му подадат..

публикувано на 06.02.25 в 14:57

Парламентът е място за смислено говорене, а не за бой

Агресията в НС не е нещо ново, но същевременно едва ли предизвиква кой знае какъв интерес. В крайна сметка парламентът е място за говорене, а не за бой, заяви в предаването "Точно днес" политологът Страхил Делийски. "Трудно ми е да си представя, че може да има друг прочит освен прочита на деформираната представа за НС и политическата култура. Тя е..

публикувано на 06.02.25 в 10:22