Проф. дфн Мария Шнитер от ПУ ще изнесе онлайн лекция на тема „Инициационни ритуали в племената сабини, покот и карамоджи в Източна Африка“ на 17 ноември от 16 часа. Организатор е Институтът по етнология и фолклористика с Етнографски музей към БАН.
В лекцията ще бъдат представени резултати от теренно проучване на тема „Обрязването като централен момент в жизнения цикъл на племената в източна Африка“, проведено в рамките на Екваториална академия за мир, организирана от Uganda Martyrs University – Kampala, съвместно със CEDAR, през декември 2019 г.
Темата на академията – „Body culture in East Africa”/ Културата на тялото в Източна Афркиа, дава възможност за наблюдения и анализи върху процесите на трансформация на традиционната култура на разглежданите общности, която е сравнително слабо позната в извънафриканския научен контекст.
Участниците в изследването са от САЩ, Япония, Уганда и съседните и държави, от Европа участник е само проф. Шнитер.
Въпреки че ритуалът на обрязването на момчетата и момичетата вече е криминализиран, той продължава да се практикува, но "вече не тържествено, а тайно". Особено от племена, които живеят високо в планините, на границата между Уганда и Кения.
Проф. Мария Шнитер е преподавател в Пловдивския университет от 1984 г. Като стипендиант на Фондация “Александър фон Хумболд” от 1992 г. е специализирала в университетите във Фрайбург, Вюрцбург, Берлин и Кьолн.
Между 1999 и 2003 г. преподава български език, литература и култура в университета Виена, Австрия. Основател и първи декан на Философско-историческия факултет на Пловдивския университет. Чете лекции и участва в научни форуми в Италия, Великобритания, Белгия, Израел, Русия.
От 2011 г. е съдиректор на Международното лятно училище по религии и обществен живот, провеждано в Пловдив. Автор на научни трудове, публикувани у нас и в чужбина.
Интервюто с проф. Шнитер е в звуковия файл.На традиционна зимна изложба кани галерия „Arsenal of Art“ в кв. Капана през тази седмица. Откриването е от 18.00 ч. в уютната атмосфера на арт пространството, което предлага и възможност за срещи с авторите, приятели и ценители. В експозицията, която носи името „Зима в Капана“ са включени творби на Ангел Герджиков, Ангел Гешев,..
Премиера за Пловдив на „Антология на съвременна българска поезия“ ще се състои довечера (18,30 ч) в галерия „U PARK“. Сборникът на издателство „Бокал 77“ събира стихотворения на 43-ма съвременни наши поети. От пловдивското литературно пространство личат имената на Ина Иванова, Петър Краевски, Крум Филипов и Росен Карамфилов...
Станаха ясни номинациите за наградите „Икар“, връчвани от Съюза на артистите в България. Актьорът Явор Милушев получава наградата „Икар“ за изключителен принос към българския театър, съобщиха от актьорската гилдия. Призът „Икар“ за чест и достойнство се присъжда на 76-годишния актьор - ветеран в Пловдивската драма Стоян Сърданов. Ето..
Играещият режисьор Ивомир Игнатов- Кени и актрисата Здравка Христозова от театър "Хенд"гостуваха във "Вход свободен", за да разкажат за чисто новия гвоздей в репертоара на театъра. "Шекспир x 5"е новият бризантен авторски спектакъл на театър "Хенд", плод на обединената муза на Кени и Здравка . Резултатът е вихрена и необуздана клоунада, която..
Представяне на „Черната книга“ на Свами Тиртха ще направи известният журналист Георги Тошев, в Дом на културата "Борис Христов", в Пловдив. Събитието е тази вечер от 18 часа. Книгата съдържа 366 медитативни техники за всеки ден. Почитателите могат да вземат лични автографи от автора. Свами Тиртха е любим автор на музикантите Роби Уилямс и..