Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Учениците от Пловдивска област се връщат в клас, ще учат по график

| обновено на 17.11.20 в 18:04

От понеделник  учениците от 5 до 12 клас се връщат поетапно в училище. Всеки един директор трябва да изготви график за своето училище за присъствено и неприсъствено обучение до Коледа. Това реши  Областният кризисен щаб в Пловдив. Предложението и решението  са  съобразени с  указанията на МОН и изготвения алгоритъм от министър Красимир Вълчев. 

Решението е за всички училища в Пловдив и областта. Училищните директори са уведомени и трябва да представят до утре график, съобразен със спецификата на самото училище и епидемичната ситуация. 

„До края на утрешния ден трябва да има яснота за  всяко едно училище и за кои класове се организира обучение от разстояние в електронна среда, обясни  началникът на РУО Иванка Киркова.

От РУО ще проследят процеса, ще указват методическа подкрепа, както и ще извършват необходимия контрол. По думите на Иванка Киркова от МОН са предоставени три варианта за организиране на учебния процес, но вариантите могат да бъдат много повече и съобразени с конкретната  ситуация в учебното заведение,  с отсъстващите учители и  седмичната им заетост и  с мнението на родителите, за да се намери най-правилното решение за всяко едно училище в областта. 

Според нея, дори е възможно и промяна на седмичното разписание, защото от МОН е предоставена  достатъчно свобода за взимане на решения от страна на директорите.

„Ситуацията в момента е трудна за всички, но децата не могат да са затворени в къщи до пролетта. Това е вредно  за тяхното физическо и психическо и здраве. Разбира се, ще се спазва алгоритъма  и указанията на Здравното министерство при положителните случаи, което  се прави и до сега.  Организацията в училищата трябва да е в полза на децата и учебния процес като цяло и решението е на директорите, които най-добре могат да направят преценка. Например е много важно децата в подготвителните класове в езиковите гимназии да учат присъствено, защото това е една от  най-важните години, коментира областният  управител и председател на Щаба.




.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Община "Марица" повиши такса смет с 30% от следващата година

Община „Марица“ няма да вдига местните данъци за следващата година. Това съобщи кметът на общината Димитър Иванов. С 30% обаче се увеличава такса „Битови отпадъци“ заради недостига на средства в размер на близо 700 000 лева за събиране, извозване и депониране на боклука на депата в Шишманци и Цалапица.  С близо 600 000 лева се увеличава..

публикувано на 11.12.24 в 15:20

От 1-ви януари ще минаваме и през ГКПП Рудозем - Ксанти

 ГКПП Рудозем-Ксанти ще бъде отворен на 1 януари 2025 година! Това стана ясно от срещата на областния управител на Смолян Захари Сираков с гръцкия му колега Христодулос Топсидис, който е областен управител на Регион Източна Македония и Тракия. До края на годината отсечката от Димарио до границата с България ще бъде напълно готова и от 1..

публикувано на 11.12.24 в 15:11

1150 бягащи от войната украинци намериха в Пловдив "Втори дом"

Във "Втори дом" всеки месец някои настанени си тръгват и излизат да живеят на квартира, а на тяхно място пристигат около 40 нови украинци. За общо две години и половина минаха 1150 души. Това каза пред медии в Община Пловдив Наталия Еллис, управител на Центъра за настаняване "Втори дом" и основател на фондация “Ukraine Support & Renovation”. "Сега..

публикувано на 11.12.24 в 13:30

Увеличават данък сгради и такса смет в община Карлово

Община Карлово предвижда увеличение на местните данъци и такси от 2025 г., съобщи кметът д-р Емил Кабаиванов по време на своята онлайн приемна. Такса смет за селата скача между 3 и 9 лв. годишно, а за Карлово – между 12 и 15 лв. Данък сгради по селата се повишава с около 7-8 лв. годишно, а за Карлово, в зависимост от зоните на града – между 11 и..

публикувано на 11.12.24 в 13:03

Безпрецедентен протест спря работата на Асарел-Медет

Над 2 000 миньори протестираха пред Министерския съвет срещу предложения от Министерството на финансите допълнителен данък от 15% върху добива на подземни богатства. Очакванията са от еднократния налог за минно-добивната индустрия в бюджета за догодина да влязат 900 милиона лева.  От Федерацията на независимите синдикати на миньорите към КНСБ..

обновено на 11.12.24 в 09:12