Брацигово и други шест общини в страната се обявиха срещу новия проект на закон за водоснабдяването, с който се предвижда една област да се обслужва от един ВиК оператор.
Опасението от поскъпване на водата в малките общини може рязко да се увеличи, а в същото време местните власти да изгубят контрол върху Вик инфраструктурата, преобладаващо изграждана с местно финансиране, а на места и с доброволен труд от жителите в населените места.
Същевременно, вносителите декларират готовност да се съобразят с възможностите на хората с по-малки доходи.
Какви са основанията за тези опасения – обяснява кметът на Брацигово Надежда Казакова.
Според новия проектозакон цената ще се формира на база 2.5 % от средния месечен доход на населението в дадения регион.
"Но след като ни окрупнят и един ВиК оператор поеме тези функции по водоснабдяването на цялата област, тази цена ще бъде пресметната върху средния месечен доход на всички живеещи в нея, а не само на конкретната община. И тук вече разликата става огромна, тъй като има общини, които са с много по-висок доход и това ще „дръпне“ автоматично цената на водата нагоре", казва Надежда Казакова.
Другото опасение е, че много общини са теглили кредити за водната инфраструктура, а при окрупняването новото държавно дружество ще поеме придобитите активи, но заемните пасиви остават за общините.
Брацигово е точно такъв пример - с изтеглен 1 300 000 лева заем за водопроводната мрежа в града. Тече подмяна на 12 км. водопровод с този заем, ние ще го ремонтираме изцяло. Догодина почваме да изплащаме кредита, а след това активите ще се прехвърлят на ВиК оператора, обяснява кметицата Надежда Казакова.
С новата криза от Пандемията, финансовот положение на общината се влоши, намаляха данъчните приходи и другите постъпления, допълва Казакова.
На срещата в Берковица, където по този проблем се събраха представители от местните власти на недоволните общини, е решено с обща декларация до държавните власти да се поиска оттеглянето на този законопроект.
Всички малки общини сме против, ако се наложи, сме готови и на „по-силни мерки“, но в рамките на закона, предупреди кметицата на Брацигово Надежда Казакова.
Много европейски бизнеси могат да престанат въобще да търгуват на американския пазар, прогнозира Адриан Николов от ИПИ по повод наложите от Доналд Тръмп мита. Една от възможнастите е да се изнесат производствата в САЩ. А иначе всяка една наша стока, която се продава в САЩ ще е с 20% по- скъпа. Моментният шок на борсите едва ли има..
Във втория епизод от поредицата "Елементи в криза" се фокусираме върху проблема с мръсния въздух в Пловдив. Експерти като доц. д-р Ангел Джамбов и представители на местната власт разкриват противоречията между наука, политика и очакванията на гражданите. Трафикът, старите печки, липсата на зелени площи и паленето на отпадъци са сред най-големите..
С двудневен конгрес “Наука и практика“ Факултетът по дентална медицина на МУ-Пловдив ще отбележи 55 години от създаването си. Форумът включва лекционна част и теоретико-практически курсове по всички дисциплини във факултета и ще бъде съпроводен с дентално изложение и демонстрации. Според декана на факултета проф. Ангелина Влахова научният конгрес е..
„Ден на Освободението на Америка и началото на нов златен век “ – с тези думи президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви търговска война на света и наложи мита за вноса. За Европа те са 20%, за Китай – 34%, за Индия – 26%, за Виетнам 46%, за Великобритания – 10%, за Япония 24% и т.н. Стабилността на управлението и търговските..
Историята на Пловдив започва от Плоската могила на Брезовско шосе, тъй като това е най-старото обитавано място на града. Това обясни археологът Десислава Давидова, която проучва обекта. Археологическите проучвания по Брезовско шосе ще бъдат възобновени след Великденските празници и ще продължат до края на годината, добави Давидова . На..