Брацигово и други шест общини в страната се обявиха срещу новия проект на закон за водоснабдяването, с който се предвижда една област да се обслужва от един ВиК оператор.
Опасението от поскъпване на водата в малките общини може рязко да се увеличи, а в същото време местните власти да изгубят контрол върху Вик инфраструктурата, преобладаващо изграждана с местно финансиране, а на места и с доброволен труд от жителите в населените места.
Същевременно, вносителите декларират готовност да се съобразят с възможностите на хората с по-малки доходи.
Какви са основанията за тези опасения – обяснява кметът на Брацигово Надежда Казакова.
Според новия проектозакон цената ще се формира на база 2.5 % от средния месечен доход на населението в дадения регион.
"Но след като ни окрупнят и един ВиК оператор поеме тези функции по водоснабдяването на цялата област, тази цена ще бъде пресметната върху средния месечен доход на всички живеещи в нея, а не само на конкретната община. И тук вече разликата става огромна, тъй като има общини, които са с много по-висок доход и това ще „дръпне“ автоматично цената на водата нагоре", казва Надежда Казакова.
Другото опасение е, че много общини са теглили кредити за водната инфраструктура, а при окрупняването новото държавно дружество ще поеме придобитите активи, но заемните пасиви остават за общините.
Брацигово е точно такъв пример - с изтеглен 1 300 000 лева заем за водопроводната мрежа в града. Тече подмяна на 12 км. водопровод с този заем, ние ще го ремонтираме изцяло. Догодина почваме да изплащаме кредита, а след това активите ще се прехвърлят на ВиК оператора, обяснява кметицата Надежда Казакова.
С новата криза от Пандемията, финансовот положение на общината се влоши, намаляха данъчните приходи и другите постъпления, допълва Казакова.
На срещата в Берковица, където по този проблем се събраха представители от местните власти на недоволните общини, е решено с обща декларация до държавните власти да се поиска оттеглянето на този законопроект.
Всички малки общини сме против, ако се наложи, сме готови и на „по-силни мерки“, но в рамките на закона, предупреди кметицата на Брацигово Надежда Казакова.
Въможен ли е бюджет за 2025 година с дефицит до 3% от брутния вътрешен продукт (БВП), без увеличаване на данъци, без въвеждане на нови и без намаляване на разходите, свързани с важни инвестиционни, структуроопределящи проекти, каквато заявка даде Министерство на финансите. Според икономиста Кольо Парамов страната в момента се намира в "режим на..
Над 400 читалищни дейци от цялата страна подписаха Отворено писмо и го изпратиха до Министъра на културата и членовете на Комисията по културата и медиите в 51-ото Народно събрание. Документът изразява тяхното мнение от програма „Читалища“. В писмото си те посочват проблемите, сред които има огромен интерес – подадени са над 1400 проекта,..
Румен Драганов от Института за анализи и оценки в туризма опроверга очакването, че в летния сезон цените у нас ще са с 30% по- високи, каквото се каза вчера на среща на министъра на туризма Мирослав Боршош с туроператори. Цените за новия сезон са договорени още миналата година, той се продава отдавна на европейските пазари. Близо 20% от..
Иновативен подход в часовете по история прилага преподавалят Генка Геройска. Те преподава на учениците от Основно училище "Гео Милев" в село Белозем. При изучаването на Седемте чудеса на античния свят учениците са изработили умалени модели на пирамидите в Гиза, висящите градини на Семирамида и Александрийския фар. Нейният подход е отличен в..
Опитът да се контролират цените на стоки и услуги е еднозначен и той е, че абсолютно не работи, коментира пред Радио Пловдив финансовият експерт Любомир Дацов. Подобни практики, смята той, обслужван целите на силните правителства или някакви популистки интереси. "Няма как да се решат структурни проблеми с мерки за контрол върху цените. Това..