Тя припомни, че фондацията работи от 1994-та година. Тогава стартира спешна хуманитарна програма за изхранване на деца в социалните домове, многодетни семейства и такива в риск.
„За първи път в страната ние пилотирахме приемната грижа и превенция на изоставени новородени. Дарихме на общината къща в Коматево, където създадохме първия групов дом за краткосрочна грижа за деца без родители. Доказахме, че е по-добре да помагаме на родителите преди кризата да се появи, и да се разделят със своите деца. През годините сме помогнали на над 2 500 деца, които да живеят обичани и щастливи в сигурна семейна среда“.
Д-р Шалапатова коментира трудностите, с които се срещат родителите на деца с увреждания. Около 50% казват, че проблемите са финансови. Специализираната помощ от логопед, психолог или рехабилитатор се заплащат. Блозо 40% се нуждаят от обучение за отглеждане на деца затруднени с развитието. Факт е, че 10% от децата до 3 годишна възраст в Пловдив, не са обхванати от общо практикуващи лекари и педиатри.
„С Комплекса за ранно детско резвитие искаме да сме полезни на всяко дете да има силен старт и качествена подкрепа при затруднения на развитието. Родителите да се срещнат и разполагат със специалисти на едно място.
Инвестицията в първите години на детето е едно от най-умните неща, които можем да направим. Преживяванията на детето в ранна детска възраст оказват влияние върху развитието на мозъка. 90 % от мозъчната дейност се развиват в първите години от живота. Положените грижи носят над 10 пъти възвращаемост за човека и цялото общество. Ако проблемите, не се решат в първите 3-7 години, след това виждаме ефекта в тинейджърската възраст, когато децата изпитват агресия към света, защото се чувстват неразбрани. В България над 42% от децата живеят в материални лишения, и голяма степен на бедност. Това означава, че нямат стимулираща среда, в която има подкрепа, любов и принадлежност към своето семейство. Предвижда се близо 1 500 деца да получат цялостна подкрепа“, заяви д-р Шалапатова.
Надеждата на организаторите е да наберат и останалата сума за завършване на ремонта на територията на бившия дом „Рада Киркович“.
Повече за Комплекса за ранно детско развитие, за подкрепа можете да научите от сайта на фондацията: https://www.detebg.org/bg/plovdiv/.
Интервюто с д-р Иванка Шалапатова е в звуковия файл.
Все повече започва да се утвърждава идеята, че блокирането на политическия процес в България е заради т.н. "домова книга", това мнение изрази в програма "Ден след ден" политологът Георги Киряков. Според него целта е да не се възможност на хора различни, от лансирани от ГЕРБ и ДПС-Ново начало да бъдат министър-председатели. Каква е..
Румъния и България могат напълно да се присъединят към европейското Шенгенското пространство с отворени граници от януари 2025 г., съобщи унгарският вътрешен министър Шандор Пинтер на неформалната среща на вътрешните министри България, Бумъния, Австрия и Унгария в Будапеща. Окончателното решение ще бъде взето през декември. Юлиана Николова от Портал..
"При 20 години посетих лаборатория в Института по демографски изследвания "Макс Планк" в Германия, където работех. Там имаше много интересен експеримент - понеже хората живеем стотина години, а те искаха трябва да се изследват моделите на живот, на смъртност, зависимостите статистически и математически, изследваха зелени еуглени. Мисля си, че ние тук..
България я чака неизбежен режим на тока тази зима заради недостиг на електроенергия, това предупредиха от Българския енергиен и минен форум. Те изпратиха декларация до всички политически партии в 51-то Народно събрание с призива да не се допусне политическата криза да прерастне в енергийна. "Не ми се иска да се връщаме в 80-те години на ХХ век, но е..
Денят на християнското семейство е повод да се замислим за ценностите, които предаваме на децата си, и за ролята на семейството в изграждането на морални и духовни устои. В съвременното общество, където динамиката на ежедневието често отнема от времето за близките, днешният празник ни напомня за важността на семейната сплотеност и духовното..