Има два варианта за развитие на Фондация „Пловдив 2019“. Това обяви зам.- кметът по култура, археология и туризъм Пламен Панов, който е неин председател.
Единият е тя да се превърне в структура за събития, маркетинг и реклама и да продължава да развива бранда „Европейска столица на културата“. Другият – да бъде пресртруктурирана и да остане като звено, което да подготвя проекти за привличане на еврофинансиране в сфертата на културата.
„Пловдив е един от 4-те града, които участват в съвместна работна група с независимия културен сектор. Ние работим по проекта, който България ще внесе като част от Националния си план за възстановяване и развитие. Това означава, че доста средства ще дойдат за култура през този план и ще бъде много ключово, ако Пловдив продължи да разполага с такава структура, която да кандидатства за това финансиране“, подчерта Панов.
Той ще предложи двете идеи на кмета Здравко Димитров и едва след решаване коя ще се избере, ще се поставят на дневен ред и въпроси, свързани с числения състав на фондацията.
До края на тази година се очаква публикуването на финалния доклад на ЕК, представящ европейския мониторинг на Пловдив 2019-та, като международната мониторингова компания е назначена от ЕК. Изпълнителният директор на фондацията Кирил Велчев припомни, че според първия финален мониторинг на ефекта на титлата “Европейска културтна столица“ върху туризма и икономиката, 1 милион и 200 хиляди българи са посетили поне едно събитие от програмата й, което е 38,6% ръст в сравнение с 2015-та година.
В отчета на Велчев за годината той отличи номинацията на квартал „Капана“ за 1 от 32-те най-успешни иновации и иновации в културното наследство в Европа, и старта на първия етап от отворената програма „Наследство“, част от наградата на ЕС „Мелина Меркурий“, която фондацията получи през 2018-та. По нея с 1,5 милиона евро ще се подкрепят културни прокети, като към момента има 8 сключени договора. Предстои подписването на още договори, забавени заради ковид-кризата, и започване на вторият етап на програмата с нови проекти.Министърът на културата Мариан Бачев връчи отличието „Златен век“ – звезда на Божана Апостолова - поетеса, писател, издател, като наградата получи нейният син Манол Пейков. Националната награда за високи постижеания в областта на културата и образованието получи и п роф. д-р Елена Кантарева – Дечева . Министърът на културата Мариан Бачев..
Красимир Димовски получи Националната литературна награда за български роман на годината "13 века България". Той бе отличен за романа си "Тезеят в своя лабиринт. Дневникът на една П". Името му бе съобщено на церемония в Софийската градска художествена галерия. Авторът каза, че най-голямото богатство на човек е да може да намери празно пространство: В..
В Пловдив тази вечер за 16-и път ще стартира Международният фестивал "Дни на музиката в Балабановата къща". Началото му ще поставят довечера две световноизвестни имена – цигуларят Марио Хосен и пианистката Дора Делийска . Концертът е в Епископската базилика. Роденият в Пловдив Марио Хосен заяви, че рядко се връща в Пловдив заради..
С поредица събития в Пловдив отбелязва 90-годишнината от рождението на големия български художник Димитър Киров – ДиКиро. В къщата на Верен Стамболян , където е Постоянната експозиция на ДиКиро, се провежда живописен пленер с участието на ученици и преподаватели от Националната художествена гимназия „Цанко Лавренов“ и на Националната..
Филмът "Това, което остава" е история за екстремното съзряване на момче по време на трагични събития, които разтърсват семейството му. Тази вечер, 20.05.2025 от 19:00 часа е прожекцията в Лъки Дом на киното - Пловдив. Входът е свободен. Днес на прожекцията в Пловдив ще присъства режисьорът на филма Димитрис Георгиев. Историята не е..