До края на другата седмица вече ще работи електронното направление за PCR тест, което личните лекари ще издават.
Това заяви пред Радио Пловдив д-р Костадин Сотиров, председател на Сдружението на общопрактикуващите лекари в Пловдивска област.
Той посочи, че само за днес би издал 5 такива направления, ако имаше възможност за това.
Време за синхронизация
Все още точен ден не може да се каже. Трябва да излезе в Държавен вестник анексът към рамковия договор. Едва след това програмистите, изготвящи софтуерите на семейните лекари, могат да финализират работата по електронното издаване на направлението. Това ще отнеме поне 2 - 3 дни. Същата работа трябва да свършат и програмистите на лабораториите.
Лесна процедура
Процедурата за издаване на електронно направление за PCR-тест е много лесна, основно за пациентите, обясни д-р Сотиров.
Желателно е това да става чрез дистанционна консултация, за да не идват заразно болните в чакалнята и в кабинета на семейния си лекар и така да заразяват други тежко и хронично болни пациенти.
Личният лекар през своя софтуер издава направление, което изпраща към Националната здравна информационна система. Тя генерира код - уникален номер единствено за това направление. Лекарят дава този код на пациента и с него той може да посети избрана от него лаборатория.
Общопрактикуващите лекари не получават пари от касата
Здравната каса ще плаща по 60 лева за PCR-тест, но не на семейните лекари, а на лабораториите.
Ако цената на теста е по - висока от 60 лева, пациентът трябва да доплати. Цените са определени в договора, който лабораториите са сключили със здравната каса.
PCR-ите са без лимит, а рентгеновите изследвания са лимитирани, обясни д-р Костадин Сотиров.
Позитивните са 8 до 10 пъти повече от установените с PCR-тестовете
За да получат направление за PCR тестове за коронавирус, пациентите трябва да имат поне два от следните симптоми - температура, кашлица, отпадналост, загуба на вкус и/или обоняние, болки в мускулите болки в гърлото, задух, кислородно насищане на кръвта по-малко от 92%.
Почти всеки човек с два от изброените симптоми е болен от коронавирус, категоричен е д-р Сотиров.
Официалната статистика обхваща само доказаните с PCR-тестове.
Два пъти повече са тези, които си правят антигенни тестове, а те не са отразени в статистиката.
До три пъти повече са тези, които не правят никакви тестове, но си лежат вкъщи и боледуват.
Броят на отрицателните тестове е много малък и съвпада с процента на фалшиво отрицателните резултати - при 5 до 10% от случаите. Може да сте болен, но тестът да е отрицателен, уточни общопрактикуващият лекар.
Цялото интервю на Неда Велкова с д-р Костадин Сотиров е в звуковия файл.
Възможността да се постигне мир в Украйна е като разликата между климат и синоптична прогноза. "Синоптиката много точно ще ни каже какво се случва и какво се очаква за утре, докато климатът казва: "през зимата би трябвало да има сняг". И тук нещата, които се говорят в момента са някакви синоптични събития, които бързо се променят в зависимост..
На протеста на "Възраждане" пред сградата на Европейската комисия в София се случиха недопустими неща от гледна точка на демокрацията. Това заяви в предаването "Ден след ден" социологът от агенция "Алфа рисърч" Павел Вълчев . По думите му е много важно, че парламентарно представените сили осъдиха вандалския акт, както и европейските институции...
Новата седмица продължава дебата за бюджета, който ще се обсъжда от тристранния съвет в понеделник. Каква кауза ще отстояват синдикатите и как смятат да я защитят? Коментира вицепрезидентът на КТ "Подкрепа" Йоанис Партениотис . "Сегашният бюджет е подчинен на целта да покрием изискванията за приемането на еврото и тази цел е свързана с влизането на..
Украинската общност в Пловдив ще почете днес третата година от войната на Русия срещу страна им и кани всички, които са съпричастни с каузата им в 18 часа пред катедралния храм „Света Богородица“. 24 февруари е датата, която промени съдбата на милиони украинци, дата, която си спомняме с болка за загиналите и страданията на мирното население, но и..
Ще приемат ли задължението да не изнасят уменията си в чужбина и да работят в български болници след завършването, каквато идея за пореден път лансира МОН коментира в програма "Точно днес" председателят на Асоциацията на студентите медици в Пловдив Али Беделов. Според него идеята, студентите да сключват договор за задължителна реализация в лечебно..