По време на карантината през пролетта, излъчихме 28 епизода от поредицата “Извънредни мисли”. Това е рубрика, провокирана от новите изпитания на времето, в която всеки събеседник отговаряше на три въпроса.
На прагът на втората карантина за 2020-та ви срещаме с още от извънредните мисли на още много наши събеседници, развиващи се в най-различни професионални сфери, и населяващи различни точки от световната карта. Общото помежду, е пандемията , която преживяваме вече почти година, различното – начина по който тя засяга и променя живота, мислите, стремежите и мечтите ни! В няколко въпроса, еднакви за всеки участник на поредицата, откриваме светове!
И така :
Как се казвате и коя е професионалната сфера, в която се развивате?
Как се промени живота ви за последните 9 месеца?
Как изглежда срещата ви с ковид? Близка или далечна?
Как, и къде ще прекарате най-близкия празник, който ви предстои?
Кремена Николова започва да учи цигулка на седем годишна възраст. Няколко години по-късно, продължава обучението си в НУМСИ „Проф.П.Владигеров” град Бургас, а след това и в Националната Музикална Академия „Панчо Владигеров” град София.
През 2012 се установява в Италия. Днес Кремена Николова е определяна от критиците като млад изключително изразителен цигулар, и в момента концертира като солист и камерен музикант в Италия, България, Франция, Испания, Словения, Белгия и Русия редом с някои от най-ярките артисти на световната музикална сцена. Гост е на фестивали и концертни сезони като Pietrasanta in Concerto, Capriccio Italiano Festival, Rive Gauche Musique in Paris, Prieure de Chirens Festival, Pollença Festival in Mallorca, Novelle Philharmonie Paris, Le Printemps du Violon Paris, Giovani in Musica Ravenna, Amici del Teatro Treviso, Roana Musica, Grandezze e Meraviglie Modena, Chiave Classica Veneto, Ljubljana Festival.
Кремена Николова преподава като асистент в класа на Антон Мартинов в Кралската Консерватория в Монс, Белгия.
Кремена Николова е артистичен директор на Международния музикален фестивал San Martino a Natale , който основава във Венеция, Италия през 2014 г.
Интервю с Божана Апостолова ще излъчим в "Алтер его" тази седмица. Разговорът е по повод 24-ти май - празникът на славянската писменост и култура. Ще звучат някои от най-емблематичните стихове на голямата българска поетеса. Това е първата част от разговора с Петър Краевски, втората част очаквайте седмица по-късно. Божана Апостолова е основател на..
В утрото на 24 май "Срещи"- те припомнят, че датата 24 май е преклонение пред словото, сътворението на буквите, вярата в духовното, в ъзскресение на общността. Но и питат и как така от хора, зазиждали ръкописи в темелите на църквите за здравина някога, днес стигнахме до свят от желязо? Стари омрази са влезли в съюз с новите технологии?!..
„Слънцето сред малките звезди” – с този израз на флорентинеца Данте” наричат във Венеция своя велик художник Тициан. Казват му също „божественият”. Той преживява цял ренесансов век, вижда всичко, но времето не му стига и да нарисува всичко. Да, жаждата на Тициан за рисуване е огромна – както и жаждата му за живот. Той неслучайно е смятан за..
Тази година се навършват 1170 години от създаването на глаголицата – първата славянска азбука, дело на светите братя Кирил и Методий. По този повод 2025 г. е обявена за Година на глаголицата, отбелязвайки значимостта на това културно постижение за славянския свят и европейската цивилизация. Нашите книжовни хранилища за съжаление не притежават..
Днес в парка на Аграрния университет – Пловдив ще бъде отбелязан 24 май – Денят на българската просвета и култура и на славянската писменост; Надсловът на празника е „Аграрен университет – Букет от националности; Очарованието на растенията.“ През настоящата година вузът съчетава празника на българската книжовност с вече традиционната..