Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Психиката ни е свързана с устойчивостта на тялото

„Всички ние се опитваме да изграждаме някакви механизми, които да ни бъдат от полза, за справяне със ситуацията, за да продължим да живеем по нормален начин“, заяви клиничният психолог  д-р Маргарита Тарейн.

По думите й, във всяка предизвикателна ситуация човек най-напред трябва да се опита да я приеме и след това да оцени трезво какво може да му бъде от полза, вместо да се бунтува и  да продължи живота си добре, доколкото е възможно.

„Лошото е, че в момента много от важните за нас неща са ограничени, живеем в постоянен страх, защото нямаме ясни правила и параметри как да се организираме, за да се справим със ситуацията“.

Д-р Терейн подчерта, че отсъствието на ясни правила, на свобода и лично пространство, ни правят уязвими. Въпросите, които ситуацията е поставила, са много и за да бъде потърсен отговора им, е необходима помощта на специалист.

„Парадоксално е, но го наблюдавам в практиката си, работейки с тежко болни хора, те не са толкова уплашени, колкото здравите хора, които досега не са се сблъсквали с фактори като уязвимост, безпомощност.  Болните  в някакъв смисъл са свикнали да живеят с чувството за заплаха и са склонни да я толерират. Те са много по-спокойни и стабилни от останалите, които живеят с илюзорното усещане за пълен контрол“.

Тя бе категорична, че психичното ни състояние е свързано с нашата уязвимост, с устойчивостта на тялото. Приемане на случващото се и продължаване на живота в тежки ситуации, от които може да бъде намерена и някаква полза, както и компромис, който да запази личните ни граници.

„В тежко време вярата ни държи“, подчерта д-р Маргарита Тарейн. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

90% от ранните череши край Куклен са унищожени от студа

Как лошото време и студа ще се отрази на реколтата от череши в пловдивско коментира в програма "Точно днес" производителят от Куклен Тодор Попов. Според него още е рано да се каже какви са пораженията върху плодните дръвчета, но при някои от ранните череши средно на около 20 цвята има една завързала черешка, което означава, че на 90 % ще има..

публикувано на 11.04.25 в 16:39

Сблъсък Радев - Пеевски прозира в скандала с МВР Пловдив

Анализотърт от ЦИД Тихомир Безлов, който от години следи контрабандата на цигари, коментира, че има много има много противоречиви съобщения около разбития край Пловдив канал за цигари миналия ноември и последвалите пет месеца по- късно скандали.  Той обвърза началото им с две събития в Пловдив - обиските в офисите на ПИМК и „Некст Лоджистик“ през..

публикувано на 11.04.25 в 16:13

Тодор Батков - син поведе конна дружина през браздата с Гърция

Група родопчани от Смолянска област, сред които и Тодор Батков – син, стигна  на коне до гръцкото село Димарио, преминавайки през затворения ГКПП „Рудозем – Ксанти“ в знак на протест срещу отказа да се отвори пътят Рудозем – Ксанти след присъединяването ни към Шенгенското пространство.  На няколкостотин метра от неработещия пункт,  връщащите се от..

публикувано на 11.04.25 в 14:14

„Огънят, който храним“ - нов епизод на видеокаста

Третият епизод на "Елементи в криза" е посветен на огъня. Летните пожари в Цалапица, Царацово и Катуница допринасят за лошото качество на въздуха в Пловдив и разкриват трудностите в  комуникацията между  граждани и институции. Епизодът представя един от героите огнеборци - главен инспектор Димитър Бришимов, началник сектор "Пожарогасителна..

публикувано на 11.04.25 в 13:47

И Пловдив отбеляза "100 години Седмица на гората“

В Пловдив официално честваха "100 години Седмица на гората“. Инж. Мирослав Димитров, директор на Регионалната дирекция по горите съобщи, че отбелязването в Пловдив  започна от началото на седмицата. Служителите на дирекцията са запознали децата от пловдивските училища с работа на лесовъдите и важната роля на горите у нас. Тази есен ще се..

публикувано на 11.04.25 в 11:56