Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Млади учени обсъждат виртуално изолацията и глобализацията

Днес беше открита Международната интердисциплинарна конференция за студенти и докторанти, наречена "Изолация и глобализация. В отговор на актуалната световна ситуация". Конференцията обединява съмишленици и дългогодишни партньори в отстояването на популяризирането на българската култура по света. 

Научният форум традиционно се провежда през първата седмица на декември в Българския културен институт „Дом Витгенщайн“ във Виена, Австрия. Уникалното в настоящото издание е провеждането на конференцията изцяло в дигитална среда. Българският културен институт „Дом Витгенщайн“ – Виена отново отваря вратите си за студенти, докторанти и млади учени, но този път във виртуалното пространство.

Инициатори и организатори са Пловдивският университет „Паисий Хилендарски“ (представен от д-р Младен Валашки, лектор и в Университета „Алберт Лудвиг“ – Фрайбург, и доц. д-р Светла Черпокова), Българският културен институт „Дом Витгенщайн“ във Виена (доц. д-р Румяна Конева, директор на Института) и Славянският семинар на Университета „Алберт Лудвиг“ – Фрайбург, Германия (проф. д-р Елизабет Шоре). Партньори са Министерството на културата – България, Министерството на образованието и науката – България и българските лекторати в Европа, Национално издателство за образование и наука „Аз Буки“ и Südosteuropa-Gesellschaft e.V. Инициативата се осъществява и с любезното съдействие на Фонд „Научни изследвания“ при Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“.

В двудневния маратон ще бъдат споделени 32 доклада в онлайн връзка от над 40 студенти, докторанти и млади учени от 16 европейски и извън европейски университета. Представени са университетите в Атина, Белград, Будапеща, Букурещ, Варшава, Венеция, Виена, Грац, Кьолн, Неапол, Мелитопол, Прага, университети от Франция и др., като младите изследователи са подкрепени от своите преподаватели – лекторите по български език, литература и култура. От страна на българските университети с регулярни участници са Пловдивският университет „Паисий Хилендарски“ и Софийският университет „Св. Климент Охридски“.

Докладите са разпределени по секции: „Пандемията днес“, „Литература“, „Език“, „Култура“, „Култура и дигиталност“. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Започва международният фестивал на поезията "Орфей" в Пловдив

Международният фестивал на поезията „Орфей“ стартира в Пловдив в 18 ч. в Малката раннохристиянска базилика. В седмото му издание участват 12 поети от 9 страни, които ще четат на роден език и в превод на български. След рецитала ще се състои церемония по награждаването на тазгодишния призьор с Голямата награда „Орфей“ за изключителни достижения в..

обновено на 09.05.24 в 08:19

Живописецът Илия Желев открива изложба в Градската художествена галерия

Eдин от най-разпознаваемите български живописци Илия Желев открива изложба в Градската художествена галерия в Деня на Европа - 9 май.  На първия етаж в сградата на Главната той ще покаже 27 произведения в стила, който почитателите му у нас и особено в Германия и Австрия добре познават. Както пише за него немският критик Ралф Ренсман:..

обновено на 09.05.24 в 08:18

Атанас Маринчешки събира изгреви и залези в "Сигна"

Самостоятелна изложба живопис показва художникът Атанас Маринчешки в галерия „Сигна“. Това е третата изложба в галерията на автора, който след години работа в полицейските служби, се отдава изцяло на живописта, като изгражда свой стил и почерк на изобразяване. Съдържа 17 маслени платна. Характерни за неговите картини са наличието на..

публикувано на 08.05.24 в 15:24

Великите европейци - Вацлав Хавел

Пражкото летище се казва „Вацлав Хавел”. Ако Чехия имаше космодрум – и той щеше да се казва така. А ако някъде по света имаше мярка за морален авторитет в политиката, то тя също можеше да бъде назована Хавел. Дайте ми десет Хавела честност, че моята внезапно свърши – би казал някой политик, нахлул задъхан в политическия магазин. Нямаш и един..

публикувано на 08.05.24 в 14:05

Изложба „Птиците..." в историческия музей в Пазарджик

На 8 май 2024 г. от 17.00 часа в Етнографската експозиция на Регионален исторически музей – Пазарджик, ул. „Отец Паисий“ № 8, ще бъде открита гостуващата изложба „Птиците. Образи от съкровищата на Националния етнографски музей“ на Институт за етнология и фолклористика с етнографски музей – БАН. Още от най-дълбока древност птиците са..

публикувано на 08.05.24 в 09:44