Календарът за 2021 година "Изгубеният Пловдив" на Историческия музей в Пловдив включва сгради и обекти на емблематични за града и безвъзвратно разрушени сгради и обекти. За всеки от тях освен оригиналните им снимки е включен и текст.
Директорът на Историческия музей Стефан Шивачев в интервю за Радио Пловдив разказва за тях.
Календарът започва с една от загубените емблеми на Пловдив Марково тепе, за което още през 20-те години на миналия век започват опити да бъде съборено, заедно с други тепета, като идеята е, че от добива на камъни, може много да се забогатее. Факатите доказват, че опитите завършват с огромна корупция, а спечеленото е по-малко от фонд работна заплата на кмета. По късно Марково тепе е съборено окончателно и на неговото място, сега има МОЛ.
Между другите емблематични обекти на Пловдив е Куршум хан, 130-годишната бирена фабрика Каменица, която дълги години е неизменна част от емблемата на града, която наскоро е разрушена и сега се произвежда другаде. В списъка е аптека Марица и Военният клуб с уникални архитектури, хотел "Цар Симеон".
И сега има няколко сгради, които са изоставени , като кино Космос, или с измислено предназначение.
Идеята за този календар, казва Шивачев, е да напомни за тези места, коието носят духа на Пловдив и да не се повтарят грешките.
Цялото интервю със Стефан Шивачев е в звуковия файл.
Осем творчески работилници, изложби, лекции и литературен куиз включва проектът „От Аз-буки до Изкуствения интелект“ на Народна библиотека „Иван Вазов“ в Пловдив. До края на април в библиотеката ще се открият калиграфска работилница под ръководството на художничката Захарина Петрова от Нов български университет и ателие по цианотипия –..
Съвместна изложба на двадесет автори ще бъде представена в пловдивската галерия “Резонанс” днес от 18 часа. Шестнадесет от тях са завършили Националната художествена гимназия “Цанко Лавренов” в Пловдив през 1995 година, а четирима от участниците са техните преподаватели по специални предмети. Юбилейната изложба е посветена на 30..
Историческият сборник „Неразказаната история за Троянската война“ ще бъде представен тази вечер в читалище „Св. св. Кирил и Методий“ в град Раковски. В книгата четиримата изследователи поддържат тезата, че българите са наследници на траките-пеласги, което ги прави коренно местно население на Балканите. Представени са генетични проучвания,..
Литературна среща с поета Иван Пехливанов ще се проведе тази вечер в пловдивското читалище „Възраждане“. За автора и неговото творчество ще говорят доцент Тодорка Димитрова и литературният критик Марин Кадиев. Иван Пехливанов е пловдивски поет и автор на песни. По-голямата част от творчеството му е на родолюбива тематика, свързана с..
Оркестърът на Държавна опера - Пловдив представя великденски концерт в Дома на културата „Борис Христов“ в града. Гост-солисти са цигуларката Лия Петрова и Симос Папанас, концертмайстор и артистичен директор на Държавния симфоничен оркестър на Солун. Под диригентската палка на маестро Диан Чобанов, в програмата ще бъдат три произведения на Йохан..