Максимилиан е на 10 години и страда от Детска церебрална парализа, има и изоставане в нервно-психичното развитие. Той е най-голямото щастие, но и най-голямата житейска битка на Ирина и Красимир Младенови. Сега те живеят в Пловдив, но са от рудоземското село Чепинци. Мечтата да имат рожба ги изправя пред важно решение - да осиновят дете, защото инвитро процедурите са несполучливи.
На Коледа Ирина и Краси получават известие, че са одобрени да станат родители. Така четиримесечният Макси влиза в живота им и осмисля дните им. С времето обаче забелязват, че детето не може да се движи добре. Когато навършва една година разбират тежката диагноза - Детска церебрална парализа.
Вестта за коварната болест разтърсва родителите. Близки ги съветват да върнат Макси и да си вземат друго, здраво дете. Ирина и Краси обаче категорично отхвърлят това. Убедени са, че съдбата им е такава, Господ така е решил. А детето не е стока, която може да бъде върната.
Така започва битката за здравето на малкото момче – с обич, грижи, търпение и решимост да победят доколкото е възможно коварната болест. Дори сменят населеното място, в което живеят - от Смолян се преместват в Пловдив, за да осигурят специализирани грижи за сина си.
Рехабилитацията, от която Макси се нуждае, е сериозно финансово предизвикателство пред семейството. Бащата е с ТЕЛК-ово решение и е прекарал два инфаркта. Въпреки това е работел като готвач, но е съкратен заради коронакризата.
Майката е неотлъчно до Макси, който ходи на училище и сега е в трети клас. Посещава училище "Паисий Хилендарски" в Пловдив, децата го приемат много добре. А майката Ирина придружава момчето и в часовете, за да му помага, тъй като той не може да се оправя сам.
Макси се нуждае от всекидневни поддържащи терапии - рехабилитация, логопед, лекарства. Родителите успяват да му осигурят процедури три до четири пъти в седмицата. За един час рехабилитация те плащат по 35 лева, за логопед цената също е 35 лева на час. За да оцелеят и да осигурят нужните на детето процедури, семейството започва да изработва коледна украса.
Благодарение на добри хора и на решителността си да не се отказват, Ирина и Красимир продължават напред.
Искали да купят проходилка за Макси и като по чудо желанието им се сбъднало още преди Коледа. Непознат им се обажда и казва, че ще купи проходилката, от която момчето има нужда. А тя никак не е евтина, цената й надхвърля 2000 лева. Родителите са стъписани и много благодарни.
Случаят не е единичен. Помощ за Макси е идвала през годините и от други добри хора.
Финансова помощ семейство Младенови получава вече трета година и от „Българската Коледа“.
Майката на Макси приветства благотворителната инициатива, която наистина помага на деца в нужда.
Ирина Младенова е убедена, че чудеса стават не само по Коледа, стига да вярваш в тях.
Родителите на Макси си пожелават колкото е възможно синът им да бъде самостоятелен, да се обслужва и грижи сам за себе си.
Желаещите да помогнат могат да намерят във Фейсбук страничката „Нека помогнем на Макси да оздравее“.
Тази седмица гост в „Добро утро, ден“ е лекоатлетката Пламена Миткова. Когато е 7-годишна, започва да тренира художествена гимнастика, но след четири години пътят й рязко завива в друга посока. Преориентира се към леката атлетика. Започва да се състезава за "Локомотив Пловдив" . Състезателка е по скок на дължина. Пламена..
Пия всякакви вина с хубаво качество, направени с майсторлък и с любов, каза председателят на енолозите в България Станимир Стоянов . Той уточни, че при дегустация опитните дегустатори могат бързо да определи качествата на виното. "Като се опита едно вино, като му се види цветът и ароматът, може да се даде адекватен коментар", посочи енологът...
През 2024 година България значително е разширила пазарите на вино в чужбина, каза министърът на земеделието и храните Георги Тахов. В Брестовица той участва в зарязването на лозята и празника Трифон Зарезан. Българско вино е изнесено не само в европейските страни, но и в САЩ и страни от Латинска Америка, които са традиционни производители. За този..
От сдружението на общините са поискали да бъдат предвидени средства за увеличение на заплатите на общинските служители. Това се е случило по време на срещата с министъра на финансите Теменужка Петкова. Увеличението, за което настояват е с между 20 и 25%, каза пред Радио Пловдив кметът на Карлово д-р Емил Кабаиванов, който е..
Започна безплатно езиково обучение по български език на над 150 бежанци, които живеят в Пловдив и са в трудоспособна възраст. За страната общата бройка, на обхванатите в проекта, ще достигне 1300 мигранти. Подобни курсове се провеждат в още 3 града в страната - София, Бургас и Харманли. Обученията по български език за бежанци в Пловдив..