Учените настояват за допълнителни изследвания дали 5G - технологията не вреди на човешкото здраве. Това, според евродепутата Иво Христов се съдържа в изследване на научни центрове в Болоня и Гент и в този смисъл, според него не бива да бъдат подигравани противниците на новата технология, а по-скоро трябва да се предлага повече информация за нея.
Пред Радио Пловдив IT- експертът Димитър Ганчев обясни, че проникването на 5G-мрежата е в начален етап. „Трябва да отбележим, че макар да са стартирали с 5G– технологията, операторите не са стартирали с 5G - честотите. У нас те работят на 4G– честотите, които са добре изследавни от доста време. Не очаквам 5G-та да се използват у нас и в чужбина в непосредствено бъдеще", подчерта той.
Според него в момента операторите нямат интерес да скочат в свръхвисокия честотен спектър, защото потребителите са малко, а и заради цената на оборудването. „Когато се увеличат устройствата, едва тогова те ще имат нужда от нови честоти, но ще мине време“, обясни Ганчев.
Освен, че 5G-технологията е технология с висока скорост, тя има и други предимства като възможността за закачване на много смарт - устройства към мрежата като печката, бойлера, колата и тн. Второто предимство е времето за предаване на информацията, като при 5G-мрежата това време е много по- кратко. "То дава възможност да се прилага при дистанционно управление на автомобил или хирургическа операция. При настоящите технологии това е невъзможно. Затова е трудно да се управлява кола дистанционно", каза още Димитър Ганчев.
IT-експертът коментира и възможността за електронно гласуване у нас, особено в условия на пандемия. По думите му, в електронното гласуване има един голям проблем – да се намери балансът между анонимността на вота и неговата проверимост впоследствие. "Ако вотът е напълно анонимен, не може да бъде проверен. Другият проблем е с идентификацията на гласуващия", посочи той и обясни разликите с онлайн – банкирането. „За банката няма необходимост да бъдем анонимни, тя трябва да знае кои сме ние“, каза Ганчев.
Мнението на специалиста е, че технически онлайн гласуването може да се направи, но в държави, където обществата имат доверие в администрациите и където не се поставя под въпрос проверката на резултатите.
Как лошото време и студа ще се отрази на реколтата от череши в пловдивско коментира в програма "Точно днес" производителят от Куклен Тодор Попов. Според него още е рано да се каже какви са пораженията върху плодните дръвчета, но при някои от ранните череши средно на около 20 цвята има една завързала черешка, което означава, че на 90 % ще има..
Анализотърт от ЦИД Тихомир Безлов, който от години следи контрабандата на цигари, коментира, че има много има много противоречиви съобщения около разбития край Пловдив канал за цигари миналия ноември и последвалите пет месеца по- късно скандали. Той обвърза началото им с две събития в Пловдив - обиските в офисите на ПИМК и „Некст Лоджистик“ през..
Група родопчани от Смолянска област, сред които и Тодор Батков – син, стигна на коне до гръцкото село Димарио, преминавайки през затворения ГКПП „Рудозем – Ксанти“ в знак на протест срещу отказа да се отвори пътят Рудозем – Ксанти след присъединяването ни към Шенгенското пространство. На няколкостотин метра от неработещия пункт, връщащите се от..
Третият епизод на "Елементи в криза" е посветен на огъня. Летните пожари в Цалапица, Царацово и Катуница допринасят за лошото качество на въздуха в Пловдив и разкриват трудностите в комуникацията между граждани и институции. Епизодът представя един от героите огнеборци - главен инспектор Димитър Бришимов, началник сектор "Пожарогасителна..
В Пловдив официално честваха "100 години Седмица на гората“. Инж. Мирослав Димитров, директор на Регионалната дирекция по горите съобщи, че отбелязването в Пловдив започна от началото на седмицата. Служителите на дирекцията са запознали децата от пловдивските училища с работа на лесовъдите и важната роля на горите у нас. Тази есен ще се..