Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Платена публикация

Стипендиантите на КЦМ споделят на празника мечтите си

| обновено на 08.12.20 в 16:15

Днес студентите от цялата страна празнуват своя празник. Избрахме да ви срещнем с осем момичета и момчета, които учат различни специалности и са от различни висши учебни заведения в България и чужбина, а това, което ги обединява е, че всички те са спечелили Стипендия КЦМ за академичната 2020-2021 учебна година. Финансовата подкрепа, която КЦМ 2000 Груп – едно от най-големите индустриални предприятия в страната -  ще осигурява на талантливите младежи, е в размер на 400 лева на месец или общо по 3 600 лв.
 

Ето какво споделиха с нас в навечерието на своя празник:

Боян Петов е от Пловдив и учи 4 курс „Индустриално инженерство“ в Технически университет –София. „Истината е, че стипендията е едно чудо, чудо за младите и амбициозни, бъдещи инженери. С нея успях да покрия разходите по образованието си - успях да платя семестрите си, както и няколко сертификата в сферата на програмирането. Стипендията дава добър старт и шанс за постигане на цели. На мен лично ми даде  и самочувствието, че мога, дори ме направи по - амбициозен.“
Зорница Асанска изучава за трета година „Компютърни науки и мениджмънт“ в Единбургския университет, Шотландия: „Тази стипендия ми дава много. Уча в чужбина и тук става дума за други стандарти на живот. Обучението ни сега е онлайн, заради мерките с Covid-19, но има предмет, по който аз преподавам в университета като асистент и този предмет го водя на място, това ми е много важно и съм тук. След няколко дни ще се прибера в България за Коледните празници.“

Константина Чешмеджиева споделя какви са плановете за професионалната й реализация.. Тя учи биотехнологии в Университета по хранителни технологии- Пловдив: „Тази стипендия ми дава възможност да се концентрирам върху образованието си,  да се развивам на академично ниво. Надявам се да се развия като инженер в сферата на биологичното инженерство и по – конкретно в  генетичното инженерство.“

Красимир Илиев е завършил бакалавърска степен в Технически университет-София, филиал Пловдив, а в момента е записал магистратура в същия университет. Той работи в КЦМ като Инженер автоматизация. Стипендията му дава възможности за допълнително обучение – за осигуряване на специализирана литература и курсове в сферата на автоматиката. “Работата ми в КЦМ  е изключително интересна и разнообразна, срещам се с нови неща, които допринасят за развитието ми.“

Теодора Василева учи „Икономика и бизнес администрация“ в Американския университет в Благоевград, втори курс: „Спечелването на стипендията ми дойде като шок. Тя ще ми помогне да покрия част от таксите си за образованието ми, както и да си купя нов лаптоп.“

Намираме  Марин Минев в Милано, където учи автомобилен дизайн.: “Милано е един от най-скъпите градове в Европа, със сигурност стипендията е една ръка помощ. Живот и здраве искам да се реализирам в сферата на автомобилния дизайн, моята цел номер едно е Порше в Щутгарт, Германия.“

Стела Стойкова е студентка четвърти курс, специалност „Индустриално инженерство“ в Технически университет – София, филиал Пловдив: „Спечелването на „Стипендия КЦМ“ ми позволи да участвам в платени курсове по програмиране и да си закупя лиценз за софтуер, необходим за инженерен дизайн. Имам два доклада, защитени през 2019 на Международна конференция за оптимизация на асинхронни двигатели.“

Осмият стипендиант учи „Химически технологии и проектиране“ в Грац, Автстрия и се казва Виктор Кожухаров.

Стипендиантите на КЦМ 2000 Груп по тази програма нямат ангажимента да работят във фирмата след завършването си. Те обаче биха се ползвали с предимство, ако решат да кандидатстват за работа в металургичното дружество.

Интервю със стипендиантите на „КЦМ стипендия“ чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Имаме свръхпроизводство на електроенергия

"Не смятам, че има опасност от разко повишаване на цените на електроенергията", коментира енергийният експерт Иван Желязков. По думите му,  в момента има намалено потребление на ток в бита и в индустрията, а в същото време има свръхпроизводство на електроенергия. "На енергийната борса в изтеклите петък, събота и неделя сме свидетели дори и на..

публикувано на 29.05.24 в 17:01

Връщането на останки на Фердинанд е уважение към историята

Връщането на тленните останки на Фердинанд в България е важен символичен акт и е стъпка в правилната посока. Тук не става дума за самата личност, а за един акт, който показва уважение към историята ни. Това коментира проф. Даниел Вачков , директор на Института за исторически изследвания към БАН. Той добави още, че погребването на владетел..

публикувано на 29.05.24 в 16:24

Все по-трудно и по-скъпо става днес производството на череши

За реколтата с череши през тази пролет, за високите цени и за реализацията до трапезата - говорим с  Тодор Попов , регистриран земеделски производител, който има черешови градини до Пловдив. Тодор Попов каза, че през тази година - времето се е оказало неподходящо за производството на череши, защото през април имаше температури до и над 30 градуса,..

публикувано на 29.05.24 в 09:29

Държавата ще осигури средствата за карловските села

Държавата ще осигури всички необходими средства за дофинансиране дейностите по възстановяване на инфраструктурата в пострадалите от наводнението карловски села  през 2022 г.  Това увери областният управител на Пловдив инж. Илия Зюмбилев. Поводът е утрешната блокада на Подбалканския път и на прохода "Троян – Кърнаре" заради недостатъчното и..

публикувано на 28.05.24 в 16:58

Погребението на Фердинанд у нас е исторически справедливо

Напълно закономерно, въпреки известното закъснение, е връщането на тленните останки на цар Фердинанд в България. Така смята историкът от ПУ „Паисий Хилендарски“ доц. Тодор Радев. Той коментира нееднозначните оценките за неговото управление, свързано със абдикацията му след трите национални катастрофи. Но те, казва историкът, са..

обновено на 28.05.24 в 16:54