Докосваме се до Рождество Христово с посланията в три книги на издателство „Летера“. Те носят не само коледен дух, но и духовни послания и любопитни истории.
Издателят на "Летера" Надя Фурнаджиева ги представя в интервю за Радио Пловдив.
Книгата "Гълъб за Бъдни вечер" от Стефан Бонев включва „Седем истории за Коледа и Нова година“.
Първият разказ от тази книга се ражда през 2009 г. „Календарът“ е посветен на Коледа и на Нова година. В тази лека и забавна история авторът кодира вроденото ни очакване, че заедно с 1 януари ще се роди нещо ново, както и вярата, че идват по-добри дни за всички нас. И така последователно идват и следващите шест разказа – по един за всяка Коледа... Един от тях, дал заглавието на книгата – „Гълъб за Бъдни вечер“, е посветен на писателя и приятеля Димитър Атанасов, който е вдъхновил Стефан Бонев да издаде всичките си коледни разкази в специален сборник. За тази малко, но много специална книга. проф. Клео Протохристова, казва, че Стефан Бонев блестящо показва „как безсловесното може да бъде ословесено, как баналното се превръща в героично или как мракът на самотата изсветлява в ореол на святост“.
Книгата на автора на "Пловдивски хроники" Никола Алваджиев „Старинни черкви в Пловдив", има дълга история от написването до издаването. Завършена е през 1956 г., в условията на силно пропагандирания по това време атеизъм,и това пречи на издаването и. Дори от издателството на Светия Синод. Самият патриарх Кирил препоръчва на автора „благовремие за издаването й”. В писмо до автора от 1957 г. Димитър Талев пише, че „това е ценен труд, написан грамотно и с жив усет за поезия, а също и за историческа правда. Отнесох се до компетентни люде с надежда ръкописът да стане книга”. Това се осъществи едва след 44 години от издателство „Летера”.
Занимателната „Любовният живот на животните“ е първата в България научнопопулярна книга с ценна информация за любовните нрави на различните видове, написана достъпно и забавно, със закачливи илюстрации. издателство „Летера“ ви предлага забавно и весело четиво за странните и невероятни истории за какви ли не любовни обичаи на животните. В нея се отговар яна въпроси като : Животните също ли правят секс? А слоновете? Паяците имат ли бебета? А змиите как се размножават?
Авор на „Любовният живот на животните“ е немската педагожка Катарина фон дер Гатен и с весели илюстрации на прочутата художничка Анке Кул.
Книгата няма аналог до момента както в строго научната сфера, така и в научнопопулярната литература.
Интервюто с Надя Фурнаджиева е в звуковия файл.
В началото на януари 1896 година една фотография е публикувана в най-големите вестници по света и за дни обикаля земното кълбо. Това е снимка на невидимото. Изображението представя изящна женска длан, но без плътта по нея – виждат се само костите и венчалния пръстен. Ръката принадлежи на Анна Берта Лудвиг, съпруга на немския учен Вилхелм Рьонтген. Той..
Майските културни празници 2025 година се откриват тази седмица в Асеновград . Събитията започват от сряда, 7-ми май. Организатор е общината, заедно с музикални и театрални състави и изявени асеновградчани-творци. Има запазени три дати в календара – 24, 25 и 26 май, когато в Асеновград изпращат абитуриентите с празнична церемония на..
В предаването за книги на Радио Пловдив на 03.05.2025г. бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ Ърнест Хемингуей. Пролетни води. 96 стр., ок. 2А, Фрея, 2025. Уди Алън. Пълна анархия. Голямото завръщане. 202 стр., ок. 5А; и Странични ефекти. На гребена на вълната. 202 стр., ок. 5А, Кръг, 2025. Салман..
Мъдрост, остроумие, хумор - това са пословиците и поговорките. Няма как да отречем, пребогати сме на тези народни изречения. Та как ни рисуват? И защо след като сме достигнали до такава мъдрост, че "Кладенец не се комае, когато ожаднееш", месец след мезец, година след година, век след век - все това правим. С проф. Мария Шнитер се питаме народът..
Виртуозният пианист Михаил Плетньов представя два концерта на Шопен тази вечер в Дома на културата „Борис Христов“. Заедно с него на сцената излиза и оркестъра на Опера Пловдив. Диригент ще бъде Диан Чобанов. Михаил Плетньов е направил промени по оркестрацията на Шопен.