Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Говорим за кандидат-ваксини, които ЕК трябва да одобри

Ваксините срещу COVID-19 у нас: Как и откъде да получим информация за видовете ваксини, за приложението им, за показанията и противопоказанията при тях? Попадаме ли в рискова група и как да разберем? Как да направим информиран избор дали да се ваксинираме, или не? Коментарът е на  проф. Ани Кеворкян, специалист по епидемиология с дългогодишен стаж и преподавател в Медицинския университет в Пловдив.

„Едва ли има човек, който може да отговори на всички въпроси, които вълнуват хората. На този етап говорим за кандидат- ваксини, защото няма одобрение и разрешение от ЕК за ползване на ваксини. Никоя държава няма кратката характеристика на ваксините на Pfizer и BioNTech и Moderna, които се обсъждат.  

Категорично мога да кажа е, че нито европейският регулаторен орган и фармацевтичните фирми ще си позволят да „претупат“ фазите на изпитание. Седем са кандидат-ваксините, които се коментират. Съкратеният срок се дължи на предходните вируси, които бяха проучвани, като SARS-CoV-2 е в основата“.

При векторните ваксини се ползва РНК от вируса.

Поръчани са оромно количество ваксини. Какво сме поръчали? Каква е ваксината?

„Не искам да съм на мястото на колегите в МЗ.  Въпросът е, кои ваксини първи ще получат одобрение от регулаторния орган. Такава е стратегията на ЕС. Договорени са примерни количества, те ще бъдат изпълнени, но не се знае на кой етап“.

Има недоверие от страна на хората.

Първата  ваксина на Pfizer е тествана на 40 000 доброволци, а Моderna на 30 000 души. Винаги има и контролна група. Целта е да се измери имунния отговор чрез кръвни тестове.

„Съвременните ваксини нямат нищо общо с предишните. Това са части от вируса, които съдържат РНК, която да стимулира протеин в организма, съответно към него да се образува имунният отговор. Единствено при ваксината на Pfizer има изискване за температура от минус 70 градуса, защото РНК като структура е термо лабилна. Чудя се на въображинието на хората, които сравняват със съхранението на ембриони. Аз ще се ваксинирам“, подчерта проф. Ани Кеворкян.

Интервюто с проф. Ани Кевордян, специалист по епидемиология е в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Католиците от Раковски се готвят за Великден

Най-голямата католическа общност в България, живее в района на град Раковски и околните селища. С наближаването на Великден се усеща и празничното настроение. За това допринася пъстрата украса, поставена в паркове и на площадите, която радва малки и големи и създава настроение.  Католическият Великден е съпътстван и от разнообразни обичаи,..

публикувано на 17.04.25 в 10:37
Петър Чолаков

Правителството ще се задържи поне до конвергентния доклад

Правителството за момента изглежда стабилно и ще се задържи поне до конвергентния доклад. Това коментира политологът Петър Чолаков преди гласуването на втория вот на недоверие за кабинета Желязков.  Подчерта обаче, че макар този вот да не мине предстоят интересни политически обрати и не трябва да се пренебрегва, че отношенията между Борисов..

публикувано на 17.04.25 в 09:37

Българите грешно разбират поклонническия туризъм

Българите грешно разбират поклонническия туризъм, тъй като са християни само по празниците. Това не ни прави поклонници, а търсачи на разнообразие през почивните дни.  Това каза  Любомир Попйорданов, екскурзовод и основател на Българска асоциация за алтернативен туризъм.  Аргументира се с това, че се ходи само, за да се запали свещичка, докато в..

публикувано на 17.04.25 в 09:00

"Остродумия" с Иво Инджев - преди премиерата

Иво Инджев представя утре новата си книга "Остродумия" в столицата.  А днес  навършва 70 години и  е събеседник в следобедната програма на Радио Пловдив "Ден след ден". Разговорът с него е не само за историите, включени в книгата, но и по актуалните политически теми.   Книгата е с обем от над 600 страници, с твърди корици, на издателство "Сиела"...

публикувано на 16.04.25 в 17:39

Странна е причината, с която ДПС-ДПС се оттегли от управлението

Утрешното гласуване на втория вот на недоверие заради корупция към правителството „Желязков“ няма да успее, въпреки че ДПС-ДПС оттегли подкрепата си за управлението, коментира пред Радио Пловдив социологът от „Алфа Рисърч“ Павел Вълчев. Според него ДПС на Ахмед Доган е в трудна ситуация и няма силен ход, независимо дали подкрепя кабинета и има..

публикувано на 16.04.25 в 15:47