Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Всяка трета жена е жертва на домашно насилие

| обновено на 10.12.20 в 10:47

Областна управа в Пловдив обяви подкрепата си за  кампанията  срещу насилието над жени

Инициативата се провежда под егидата на Организацията на Обединените Нации от 1991 год. в периода между 25 Ноември – Световният ден за защита на жените от насилие и 10 Декември – Световният ден за защита правата на човека.

В рамките на този период се организират различни прояви, за да се подчертае, че насилието, основано на пола е нарушение на фундаменталните човешки права по цял свят.

Тази година мотото на кампанията преминава под мотото „Orange the WORLD: Fund ,Respond, Prevent ,Collect” и според организаторите  ще са необходими  колективни усилия за да се спре насилието над жени и момичета

Всяка трета жена е жертва на домашно насилие. Броят на жертвите загубили живота си в резултат на домашно насилие у нас от началото на годината е 17. Регистрираните случай са се увеличили драстично.

Това съобщиха  Донка Пашова – президент, психологът Невена Божилова-вицепрезидент на „Зонта – Клуб Пловдив“ и адвокат Милена Кадиева, изпълнителен директор на Фондация „Джендър алтернативи“, които се срещнаха с областния управител Дани Каназирева по повод  тазгодишната кампанията срещу насилието над жени.

Областният управител заяви, че  подкрепя кампанията, още повече, че в кризисната ситуация и вследствие на пандемията, правозащитните организации алармират за увеличаване на случаите на насилие в семейството.

По думите й е много важно нуждаещите се навреме да получат помощ и защита, както и да имат информация къде да ги потърсят.

От двете организации  увериха , че през всичките месеци на пандемията,  продължават да работят и да оказват помощ на жени в риск.  „Консултативен център за пострадали от домашно насилие“  в Пловдив също продължава дейността си. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Инвестиции за 1,4 милиарда лева се реализират в Пловдивска област

В Пловдивска област Министерството на иновациите и растежа е сертифицирало 42 инвестиционни проекта на обща стойност 1,4 милиарда лева, посочи на конференция в Тракия икономическа зона заместник-министър Красимир Якимов. Тези инвестиции са създали над 5000 работни места.  По двете програми, които министерството управлява -  за конкурентоспособност..

публикувано на 24.04.25 в 15:38

В Белащица ще служат молебен за двете починали деца

В събота, 26 април, в двора на църквата „Св. Св. Козма и Дамян“ в село Белащица ще бъде отслужен молебен за жителите на селото и в памет на 2-те деца, които починаха в рамките на седмица.   Припомням, че в началото на месеца 6-годишният Ангел си отиде от света след стоматологична интервенция в частна клиника, а 3-месечната Антоанета – след лечение..

публикувано на 24.04.25 в 15:32

Няма да екстрадират Дани Кики в Германия, освобождават го от ареста

Бившият футболист от Локомотив (Пловдив) Дани Кики няма да бъде екстрадиран в Германия и ще бъде освободен от ареста. Делото по изпратената от германските власти европейска заповед за арест в Окръжния съд Пловдив беше прекратено, като решението на съда окончателно.  Причината е, че и до днес не са постъпили гаранции в съда от германските власти. В..

публикувано на 24.04.25 в 14:25

Дете и жена пострадаха при две катастрофи в пловдивско

7-годишно дете и 51-годишна жена са били блъснати при два пътни инцидента в пловдивско, съобщиха от полицията. 81-годишен шофьор е блъснал дете, изскочило внезапно на пътя в асеновградското село Патриарх Евтимово. То е откарано в болница, но няма опасност за живота му. 51-годишна пешеходка пък била ударена на пешеходна пътека на бул...

публикувано на 24.04.25 в 12:06

ДКЦ VI вече е част от МБАЛ "Св. Мина" в Пловдив

Медицински център VI в Пловдив ще се влее в МБАЛ „Св. Мина“. Това решиха пловдивските общински съветници след бурни дебати и с 40 гласа „за“ и един въздържал се.  ДКЦ-то се помещава в сградата на болница и всеки месец й плаща наем. Предложението за вливането му в болницата беше внесено за обсъждане на предишното заседание, но се отложи, за да се..

обновено на 24.04.25 в 11:23