Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изборите се нуждаят от яснота и предвидимост

Снимка: Иван Русланов, БНР

Президентът Румен Радев обяви 28 март, като най-възможната дата  за провеждане на парламентарния вот, а в същото време европейски лидери и премиерът Бойко Борисов предупредиха от Брюксел, че тогава се чака трета вълна на ковронавируса. Предстои много организация и дейности в условията на пандемия. Ситуацията у нас се усложнява и със задължението изборите да бъдат осигурени с машини за гласуване. 

Датата за провеждането на вота 

"Президентът може би  направи най-лошото, в тази ситуация, защото в момента имаме нужда от предвидимост. В отговор на репортерски въпрос той заяви датата, но не последва издаването на указ. В президентството явно има разколебаване за тази дата", коментира в предаването "Ден след ден" на Радио Пловдив политологът и  Даниел Стефанов.  Той уточни, че не е свързан с нито една политческа партия и заяви, че изборният процес има нужда малко по-дълъг период, но и от яснота. "ЦИК и фирмата, която вероятно ще спечели търга за машините имат огромна нужда да знаят на коя дата ще бъдат изборите и това трябва да стане сега, а не след месец или месец и половина", каза още Стефанов и уточни, че заявяването на кокретната дата не може да бъде сигурен ориентир, без да има издаден указ.  

Машинното гласуване и честността на изборите

"Основната препоръки за изборите е да се направи много ясен план за внедряването на машините за гласуване", заяви Стефанов, позовавайки се на собственото си участие в изготвянето на препоръки за осигуряване на изборния процес с водещи световни експерти по внедряването на технологии за изборите. Той уточни, че срокът за качествено внедряване на подобни технологии е изключитиелно кратък. Според него честността на изборите не зависи толкова от машините, а от самото общество.  При машинното гласуване избирателите не могат да видят какво се случва с гласовете им, както при пускането на хартиена бюлетина в урните, допълни още политологът и добави, че оттам идват и съмненията.  

Гласуването за избирателите под карантина 

От март месец досега в света са произведени около 90 избора в различни държави, провинции, области и т.н.  Светът е събрал достатъчно опит как може да се гласува в условията на Ковид-19  и основният извод е, че трудно може да се въвеждат  нова форми на гласуване, без да има риск за честността на изборите и резултатите от изборния процес. "У нас ЦИК насочи вниманието към гласуването с мобилна урна, но големият проблем ще бъде със съставянето на  избирателните комисии, ако изборите са в края на март", каза още  Стефанов. 

Цялото интервю с него можете да чуете в прикачения звуков файл

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с журналиста от БНТ Димитър Димитров

Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..

обновено на 08.02.25 в 07:15

В Гърция цените на основните храни са с поне 30% по-ниски

Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..

публикувано на 07.02.25 в 16:06

В дърводобива ножът е опрял да кокала, нужни са спешни мерки

Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас?  Според проф. Васил Живков, председател на УС на..

публикувано на 07.02.25 в 15:12

Държавата може са спре грабежа на големите вериги, стига да иска

Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че  "цените в големите търговски вериги у нас са..

публикувано на 07.02.25 в 15:04

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28