Защо министър председателят Зоран Заев бетонира позицията си като заяви: „Ще влезем в ЕС като македонци, които говорят македонски език. Ние сме страна членка на НАТО, сега имаме сигурност, защитени сме от най-силния военен алианс в света“.
Проф. Пламен Павлов заяви, че говоренето на политическите елити в Република Северна Македония остава на махленско равнище. Наследството е от чалга културата на биша Югославия, че можем да изнудим някого, като го подиграем. Това е много недостойно, защото Зоран Заев не е най-яркият изразител. Напротив, работи последователно за сближаване с България. Същото може да се каже и за новия президент Стево Пендаровски. Дори в РСМ промени могат да се забележат.
Въпросът е, ние какво правим?
„През последните повече от 70 години българската линия на поведение не се съобразява с геополитиката. Като държава продължаваме да сме пасивни по отношение на Северна Македония. Набъркахме се в каша, от която не сме намерили изход. Това е поради бездействието на България“.
Проф. Павлов припомни, че България ясно е очертала позицията си, която за щастие е на всички български политически сили.
„Ние няма къде да отстъпваме, защото не сме налагали никакво вето. Какво би станало, ако наистина наложим вето? Тогава плачът по бреговете на Вардар ще бъде ужасяващ. На българофобията в РСМ мож да се противодейства с активна културна, стопанска и каквато искате политика в съседната ни едноутробна държава. Ние такава политика все още нямаме. Не можем да се оплакваме само от дебелоглавието на скопските елити. Остава и темата за реализиране на коридор № 8, който е от стратегическо значение за нас.
Нека да не забравяме, че идеята за Съединението на 6.09.1885 г. върви паралелно с Обединението. Внушена е от македонски българи, като Спиро Костов и други, които днес сме забравили“, подчерта още проф. Пламен Павлов.
Интервюто с историка проф. Пламен Павлов е в звуковия файл.
За темите с продължение, за които си струва да внимаваме още: катастрофите, при които губим животи. Как да спрем войната по пътищата, какво последва след призива на и. ф. главен прокурор Борислав Сарафов да се работи по-бързо по делата за смърт на пътя, говорим с адвокат Елена Грудлева, представител за Пловдив на Българската асоциация на пострадалите..
За вярата, за нравствените ценности, за образованието, включително и по религия, говорим госта ни в „Добро утро, ден!“ в Страстната седмица. Адриана Любенова е доцент по теология и преподавател в Пловдивския университет "Паисий Хилендарски". Тя е иконописец, член на Управителния съвет на Асоциацията на българските училища в чужбина. Има дълъг..
Измеренията на духовните пътища, за християните търсим в утрото на Велики петък. Срещаме ви с доц. Стоян Чиликов , свещеник и преподавател в катедра "Теология" на Пловдивския университет. С него говорим за символите на деня, за Благодатния огън и силата на вярата във Възкресението и приемането на страданията на Исус Христос. Доц. Чиликов каза,..
От арменския апостолически храм "Сурп Кеворк" в Стария град включваме отец Даниел , който след 20 години в САЩ избра да се върне пак в Пловдив. Той сподели важното за тяхната общност във вековния град по време на празниците, който всички очакваме заедно през тази година-арменци, католици и православни. Празникът ни потапя в библейските разкази за..
И вторият вот на недоверие към кабинета „Желязков“ – за провал в борбата с корупцията – беше неуспешен. При първото гласуване вотът беше подкрепен от 71 депутати. „Против“ него бяха 131. Нито един народен представител не се въздържа. Стигна се до повторно гласуване на вота на недоверие, при което резултатът беше: 72-ма народни представители „за“,..