Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

С Република Северна Македония имаме общо минало и бъдеще

Среща в ефира с историка проф. Пламен Павлов, за отношенията между България и Република Северна Македония.

Защо министър председателят Зоран Заев бетонира позицията си като заяви: „Ще влезем в ЕС като македонци, които говорят македонски език. Ние сме страна членка на НАТО, сега имаме сигурност, защитени сме от най-силния военен алианс в света“.

Проф. Пламен Павлов заяви, че говоренето на политическите елити в Република Северна Македония остава на махленско равнище. Наследството е от чалга културата на биша Югославия, че можем да изнудим някого, като го подиграем. Това е много недостойно, защото Зоран Заев не е най-яркият изразител. Напротив, работи последователно за сближаване с България. Същото може да се каже и за новия президент Стево Пендаровски. Дори в РСМ промени могат да се забележат.

Въпросът е, ние какво правим?

„През последните повече от 70 години българската линия на поведение не се съобразява с геополитиката. Като държава продължаваме да сме пасивни по отношение на Северна Македония. Набъркахме се в каша, от която не сме намерили изход. Това е поради бездействието на България“.

Проф. Павлов припомни, че България ясно е очертала позицията си, която за щастие е на всички български политически сили.

„Ние няма къде да отстъпваме, защото не сме налагали никакво вето. Какво би станало, ако наистина наложим вето? Тогава плачът по бреговете на Вардар ще бъде ужасяващ. На българофобията в РСМ мож да се противодейства с активна културна, стопанска и каквато искате политика в съседната ни едноутробна държава. Ние такава политика все още нямаме. Не можем да се оплакваме само от дебелоглавието на скопските елити. Остава и темата за реализиране на коридор № 8, който е от стратегическо значение за нас.

Нека да не забравяме, че идеята за Съединението на 6.09.1885 г. върви паралелно с Обединението. Внушена е от македонски българи, като Спиро Костов и други, които днес сме забравили“, подчерта още проф. Пламен Павлов.  

Интервюто с историка проф. Пламен Павлов е в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Владимир Тодоров

Застрахователи, които не искат таксита за клиенти, вдигат ГО

Експертът по пътна безопасност Владимир Тодоров от Българската асоциация на пострадалите от катастрофи у нас коментира в програма "Ден след"  има ли основание за вдигане на застраховките.  „Гражданска отговорност“ и „Злополука на пътниците“ за таксита, което стана повод и за протеста им днес в Пловдив.  Той припомни, че таксита винаги са..

публикувано на 31.10.24 в 16:37

ПП-ДБ и ДПС-та изнудват, за да са балансьор на властта

Объркаха ли се още повече сметките за съставяне на правителство и след поредните предсрочни избори? Темите за купения вот, съменията в резултатите и касирането на изборите, реакциите на партиите и сравнението между изборите тази и миналата есен коментираме с политическия анализатор   Кристиян Шкварек.  Разговорът за купения вот може да..

публикувано на 31.10.24 в 16:09

Не са големи шансовете за съставяне на кабинет

В програма "Точно днес" за възможностите по нареждането на политическия пъзел в България разговаряме с  Манол Пейков , който ще бъде депутат от „Продължаваме промяната-Демократична България“. Те призоваха за "санитарен кондор" около ДПС-Ново начало. Манол Пейков каза, че ще има отново много работа за вършене, защото е получил сериозно доверие от..

публикувано на 31.10.24 в 09:46
Теодора Йовчева

Изостреният тон не вещае съставяне на правителство

Безпрецедентни критики има към честността на изборите. Това за мен е много сериозната заплаха, която следва от тези избори, а не толкова съставянето на правителство. Това мнение изрази в програма "Ден след ден" политологът Теодора Йовчева, която коментира политическата ситуация след извънредния парламентарен вот в неделя и вече заявените „червени..

публикувано на 30.10.24 в 16:37

Търсят се пари за рекултивиране на депото на ВиК край Катуница

„ ВиК утайките в депото край Катуница са депонирани от края на 80-те години до 2008 г., когато тази дейност е преустановена “ – заяви в интервю за Радио Пловдив управителят на ВиК-Пловдив Антон Гълъбов. „ Мястото е оградено и се пази от жива охрана, благодарение на която пожарът е овладян “ – подчерта Гълъбов. „ Нека не плашим..

публикувано на 30.10.24 в 16:15