Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

С Република Северна Македония имаме общо минало и бъдеще

Среща в ефира с историка проф. Пламен Павлов, за отношенията между България и Република Северна Македония.

Защо министър председателят Зоран Заев бетонира позицията си като заяви: „Ще влезем в ЕС като македонци, които говорят македонски език. Ние сме страна членка на НАТО, сега имаме сигурност, защитени сме от най-силния военен алианс в света“.

Проф. Пламен Павлов заяви, че говоренето на политическите елити в Република Северна Македония остава на махленско равнище. Наследството е от чалга културата на биша Югославия, че можем да изнудим някого, като го подиграем. Това е много недостойно, защото Зоран Заев не е най-яркият изразител. Напротив, работи последователно за сближаване с България. Същото може да се каже и за новия президент Стево Пендаровски. Дори в РСМ промени могат да се забележат.

Въпросът е, ние какво правим?

„През последните повече от 70 години българската линия на поведение не се съобразява с геополитиката. Като държава продължаваме да сме пасивни по отношение на Северна Македония. Набъркахме се в каша, от която не сме намерили изход. Това е поради бездействието на България“.

Проф. Павлов припомни, че България ясно е очертала позицията си, която за щастие е на всички български политически сили.

„Ние няма къде да отстъпваме, защото не сме налагали никакво вето. Какво би станало, ако наистина наложим вето? Тогава плачът по бреговете на Вардар ще бъде ужасяващ. На българофобията в РСМ мож да се противодейства с активна културна, стопанска и каквато искате политика в съседната ни едноутробна държава. Ние такава политика все още нямаме. Не можем да се оплакваме само от дебелоглавието на скопските елити. Остава и темата за реализиране на коридор № 8, който е от стратегическо значение за нас.

Нека да не забравяме, че идеята за Съединението на 6.09.1885 г. върви паралелно с Обединението. Внушена е от македонски българи, като Спиро Костов и други, които днес сме забравили“, подчерта още проф. Пламен Павлов.  

Интервюто с историка проф. Пламен Павлов е в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Буквите, които ни правят народ"

През 2025 година България отбелязва 1170 години от създаването на кирилицата. През изминалото хилядолетие кирилицата е претърпяла дълбоки трансформации — от ръкописните букви на монасите до дигиталните шрифтове на съвременността, тя е отразявала както културните, така и технологичните промени на българската  действителност.  Докато азбуката и..

публикувано на 24.05.25 в 15:58

Проф. Ивайло Старибратов в "Добро утро, ден!"

Проф. Ивайло Старибратов – математик. Това, както сам казва в „Добро утро, ден!“, го определя най- точно и най- пълно.  С дълга кариера на учител, директор на Математичаската гимназия и университетски преподавател.  Пловдивчанин, който може да разкаже историята на рода си 200 години назад. Активен като гражданин, заради което направи и кратко..

обновено на 23.05.25 в 16:54

Балната дреха трябва да отговаря на характера

Балната дреха трябва да отговаря на характера на абитуриента, да подчертае личността му. Това каза дизайнерът Иван Донев. Той добави още, че тенденции в официалните дрехи няма. Важно е да се подчертаят предимствата на фигурата. „Все повече младежи избират да не бъдат облечени във вечерни дрехи, а да посветят средствата за..

публикувано на 23.05.25 в 16:31

Технически срив на изпита по ИТ, матурата по английски не затрудни зрелостниците

Само една изпитна работа в Пловдив и областта е анулирана , защото ученичка е използвала плеър, за да преписва от него. Не са явили само 28 зрелостници на втората матура. Иванка Киркова, началник на РУО-Пловдив съобщи, че изпитът по Информационни технологии е бил затруднен, поради технически сривове . На този изпит няма да останат..

обновено на 23.05.25 в 16:09
проф. Христо Матанов

България не би оцеляла без православното християнство

"Приемането на християнството от българския княз Борис Първи е цивилизационен избор", посочи проф Христо Матанов, историк, медиавист и византолог. През тази година се честват 1160 години от покръстването на българите. "Той приема една религия, която е нова и отхвърля езичеството на славяни и прабългари. Не е лесно да се направи такъв избор...

публикувано на 23.05.25 в 15:56