56 милиона лева отпусна днес правителството на туристическия бранш за предотвратяване на последиците от COVID-19. Безвъзмездно предоставените средства ще се използват за приоритетно компенсиране на загуби, произтичащи от отказали се от ваучери клиенти, както и от удържани от доставчици на услуги суми.
„Реанимацията“ на бранша
Тези пари са глътка въздух, но те са целенасочени към туристическите агенти и туроператорите. А туристическата индустрия, браншът е много по - всеобхватен.
Това заяви пред Радио Пловдив Пантелей Мемцов, председател на Регионалната туристическа асоциация „Родопи“.
Хубаво е, че правителството се сети за туроператорите и отпусна пари, за да ги запази. Все пак те са системата, чрез която се продава туристическият продукт и чрез тях се осъществява заетостта на хотелските комплекси в страната, отбеляза Мемцов.
Финансовата помощ ще достигне до туроператорите по определени критерии в зависимост от обемите им на работа и колко са пострадали от ограниченията заради пандемията.
Щетите за туризма
Като цяло туристическият бранш пострада доста. Туризмът създава 15% от БВП на държавата, а при невъзможността да се работи загубите и пропуснатите ползи са големи, обобщи Пантелей Мемцов.
Обемите са намалели с около 70 %, а това значи, че в хотелиерския бранш не могат да се покрият дори загубите.
Единственото хубаво е, че летният сезон се случи, отбеляза той и припомни, че макар и бавно, сезонът е тръгнал през юли, а август и септември са били добри.
Туристическият бранш се оказа подготвен и спази всички препоръки и задължителни условия.
Пандемията отвори път на семейните хотели
Къщите за гости и малките хотели получиха възможност да работят в условията на ограниченията, наложени от законодателя и от здравното министерство.
Те нямат нает персонал и приемат до 15 човека и така изпълняват всички предписания за борбата с Ковид-инфекцията.
Относителният дял на семейните хотели обаче е много малък, подчерта председателят на Регионалната туристическа асоциация "Родопи".
Големите хотели, които пълнят фиска, са затруднени в работата си.
Браншът иска отваряне на 21 декември
Туристическият бранш изпълнява своите ангажименти и е хубаво на 21 всички хотели и заведения да бъдат отворени, категоричен е Пантелей Мемцов.
Предстоят празници и българите трябва да могат да планират своята ски-ваканция в нашите курорти.
Намирам искането за нормално, въпреки мнението на някои експерти, че не трябва да се отваря.
Това иска браншът. Не пари, а сам да ги изкарва.
Очаква се зимният сезон да е много труден, ако изобщо започне, отбеляза Мемцов.
Цялото интервю на Иванка Петкова с Пантелей Мемцов е в звуковия файл.
Възможността да се постигне мир в Украйна е като разликата между климат и синоптична прогноза. "Синоптиката много точно ще ни каже какво се случва и какво се очаква за утре, докато климатът казва: "през зимата би трябвало да има сняг". И тук нещата, които се говорят в момента са някакви синоптични събития, които бързо се променят в зависимост..
На протеста на "Възраждане" пред сградата на Европейската комисия в София се случиха недопустими неща от гледна точка на демокрацията. Това заяви в предаването "Ден след ден" социологът от агенция "Алфа рисърч" Павел Вълчев . По думите му е много важно, че парламентарно представените сили осъдиха вандалския акт, както и европейските институции...
Новата седмица продължава дебата за бюджета, който ще се обсъжда от тристранния съвет в понеделник. Каква кауза ще отстояват синдикатите и как смятат да я защитят? Коментира вицепрезидентът на КТ "Подкрепа" Йоанис Партениотис . "Сегашният бюджет е подчинен на целта да покрием изискванията за приемането на еврото и тази цел е свързана с влизането на..
Украинската общност в Пловдив ще почете днес третата година от войната на Русия срещу страна им и кани всички, които са съпричастни с каузата им в 18 часа пред катедралния храм „Света Богородица“. 24 февруари е датата, която промени съдбата на милиони украинци, дата, която си спомняме с болка за загиналите и страданията на мирното население, но и..
Ще приемат ли задължението да не изнасят уменията си в чужбина и да работят в български болници след завършването, каквато идея за пореден път лансира МОН коментира в програма "Точно днес" председателят на Асоциацията на студентите медици в Пловдив Али Беделов. Според него идеята, студентите да сключват договор за задължителна реализация в лечебно..