56 милиона лева отпусна днес правителството на туристическия бранш за предотвратяване на последиците от COVID-19. Безвъзмездно предоставените средства ще се използват за приоритетно компенсиране на загуби, произтичащи от отказали се от ваучери клиенти, както и от удържани от доставчици на услуги суми.
„Реанимацията“ на бранша
Тези пари са глътка въздух, но те са целенасочени към туристическите агенти и туроператорите. А туристическата индустрия, браншът е много по - всеобхватен.
Това заяви пред Радио Пловдив Пантелей Мемцов, председател на Регионалната туристическа асоциация „Родопи“.
Хубаво е, че правителството се сети за туроператорите и отпусна пари, за да ги запази. Все пак те са системата, чрез която се продава туристическият продукт и чрез тях се осъществява заетостта на хотелските комплекси в страната, отбеляза Мемцов.
Финансовата помощ ще достигне до туроператорите по определени критерии в зависимост от обемите им на работа и колко са пострадали от ограниченията заради пандемията.
Щетите за туризма
Като цяло туристическият бранш пострада доста. Туризмът създава 15% от БВП на държавата, а при невъзможността да се работи загубите и пропуснатите ползи са големи, обобщи Пантелей Мемцов.
Обемите са намалели с около 70 %, а това значи, че в хотелиерския бранш не могат да се покрият дори загубите.
Единственото хубаво е, че летният сезон се случи, отбеляза той и припомни, че макар и бавно, сезонът е тръгнал през юли, а август и септември са били добри.
Туристическият бранш се оказа подготвен и спази всички препоръки и задължителни условия.
Пандемията отвори път на семейните хотели
Къщите за гости и малките хотели получиха възможност да работят в условията на ограниченията, наложени от законодателя и от здравното министерство.
Те нямат нает персонал и приемат до 15 човека и така изпълняват всички предписания за борбата с Ковид-инфекцията.
Относителният дял на семейните хотели обаче е много малък, подчерта председателят на Регионалната туристическа асоциация "Родопи".
Големите хотели, които пълнят фиска, са затруднени в работата си.
Браншът иска отваряне на 21 декември
Туристическият бранш изпълнява своите ангажименти и е хубаво на 21 всички хотели и заведения да бъдат отворени, категоричен е Пантелей Мемцов.
Предстоят празници и българите трябва да могат да планират своята ски-ваканция в нашите курорти.
Намирам искането за нормално, въпреки мнението на някои експерти, че не трябва да се отваря.
Това иска браншът. Не пари, а сам да ги изкарва.
Очаква се зимният сезон да е много труден, ако изобщо започне, отбеляза Мемцов.
Цялото интервю на Иванка Петкова с Пантелей Мемцов е в звуковия файл.
Националният изпълнителен съвет (НИС) на СДС на свое заседание е взел единодушно решение да подкрепи правителството на коалиционните си партньори - ГЕРБ, защото това се налага в момента. Това заяви в програма "Точно днес" евродепутатът от ЕНП, седесар и началник на кабинета на президента Петър Стоянов Илия Лазаров. Той припомни, че подобна..
Изслушването на ДАНС и службата за разузнаване породи повече въпроси отколкото отговори и още повече съмнения. Това коментира за Радио Пловдив местният депутат от „Възраждане“ Ангел Георгиев за изслушването на шефа на ДАНС за забраната на собственика на „Ботев“-Пд Антон Зингаревич за влизане в България. Той обаче направи уговорката, че не..
В първия работен ден на новото правителство стана ясно, че кадровите промени ще започнат от вторник. До тогава Съветът за съвместно управление ще обсъди предложенията на партиите за новите назначения, като последната дума ще има премиерът Росен Желязков. Как ще се разпределят кадрите на отделните партии, ще има ли взаимен контрол по..
Какво може да очакваме от избраното редовно правителство? Новата коалиция и заявеното управление ще внесе ли стабилност и ще отговори ли на очакванията на хората? Според политолога Петър Чолаков дали кабинетът отговаря на очакванията, ще покажат първите социологически сондажи. "Моята прогноза е, че това правителство ще стартира с много ниско..
Историческият компромис за съставяне на правителство е много тежък в такава ситуация, но над 80% от българите искат да има кабинет, за да може държавата да тръгне в дадена посока, зщото страната ни е в тежка финансова, икономическа, юридическа криза. Това заяви народният представител Станислав Балабанов ден след като кабинетът..