„Това е едно много осмислено решение, много премерено и отговорно поето. Абсолютна безопасност успяваме да организираме на нашата сцена, защото за публиката е сигурно, че ще се намира на безопасно място. За нас това е преосмислен акт и се надявам да бъде много силно споделен“, това заяви в предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив Нина Найденова, директор на Държавна опера-Пловдив.
Участниците в програмите ще носят специални, почти незабележими маски. Музикантите също ще свирят с маски.
„Това няма в никакъв случай няма да се отрази на визията и на онова чувство за неуютност, когато публиката гледа. Защото всичко това е вписано в една сценична среда, която си носи и коледното и новогодишното настроение. Казвам, че е споделен акт, защото колегите имат право на своя избор – дали да участват или не. И всички се обединяваме около това, че тази музика в момента е важна и за нашата публика, и за самите нас като артисти. Имахме дълга година от месец март, в този двубой. Мислим си, че трябва да свършим с едно прощаване и програмата ни така е начертана, в чисто творчески аспект“, каза още Нина Найденова.
На 23-ти декември ще бъде представен третият концерт от цикъла с подбрани творби на виенските класици Моцарт и Хайдн, обединени от темата "Опасни връзки".
В програмата „Виенска класика 3“ под диригентството на маестро Емил Табаков ще изпълни Симфония № 34 и Adagio из Концерт за кларинет и оркестър от Моцарт, както и Хайдн – Симфония № 45 – „Прощална“.
Дните 27, 28 и 30декември ще бъдат завладени от приказно Коледно вълшебство с класическото балетно заглавие за цялото семейство "Лешникотрошачката" от Чайковски. Хореографията е дело на Боряна Сечанова, която сътворява вълшебна феерия с танцуващи балерини на палци.
Солисти, балет и оркестър на Опера Пловдив вече подготвят програмата на ПРАЗНИЧЕН НОВОГОДИШЕН КОНЦЕРТ, който ще открие Новата музикална година на 2ри януари. Новогодишната музикална традиция на Европа ще оживее в произведения от Йохан Щраус, Франц Лехар, Имре Калман и др. под диригентската палка на Констанин Добройков.
„С него ще отправим цялата си надежда и усещане за хармония в една изключително изпълнена с настроение програма“, каза още Нина Найденова.
Цялото интервю с Нина Найденова можете да чуете в звуковия файл.
Православната църква отбелязва днес паметта на Св. Климент Охридски. Той е един от учениците на Св. св. Кирил и Методий, средновековен български учен и първият епископ, проповядвал на старобългарски език. Основател е на Охридската книжовна школа. Българската православна църква го тачи като един от Светите Седмочисленици. Имен ден празнуват..
Именитата пианистка Венета Нейнска поставя началото на европейското си турне „Пътища и посоки“ в Дом на културата „Борис Христов“ в Пловдив. Най-добрият концертен роял „Стейнуей“ в България ще звучи с изпълнението на произведенията на Шопен, Рахманинов, Крайслер, Мануел да Файя, Кристоф Вилибалд Глук, Франц Шуберт. „Подобно на начина,..
За кенсъл културата ще си говорим тази събота. Защо се появи и какво ни обещава? А може би отговорът е в казаното от Алан от Лил, проповедник от 12 век: "Миналото има восъчен нос, който може да бъде извиван във всички посоки." Гости на "Срещите" са проф. Цочо Бояджиев, Мирослава Кацарова и доц. Илия Кожухаров.
В НБ „Иван Вазов“ в Пловдив ще бъде представена книгата „Ататюрк. История на идеи“ от М. Шюкрю Ханиоглу. Тя не е поредната биография на големия турски държавник, а разказва за идеите на Ататюрк, еволюцията им и реализацията им в турското общество. Авторът М. Шукрю Ханиоглу е професор по история на късната Османска империя в департамента по..
Дружеството на пловдивските художници организира търг с творби от архива си. Аукционът се ще състои в Изложбената зала на Дружеството на ул. „Авксентий Велешки“ 20. Организаторите канят любителите на изобразителното изкуство и пловдивските таланти, представители на бизнеса и колекционери да участват в тазгодишното издание на търга, на..