Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Извънредни мисли" - вдъхновение от Виена

| обновено на 30.12.20 в 17:06


От началото на пандемията и с въвеждането на първата карантина през пролетта на 2020, живота заизменя облика си. За някои, тези промени настъпваха бавно, други бяха попарени мигновено. Всеки от нас промени по нещо в ежедневието, в приоритетите си, в мислите и в мечтите си.

Изкуството, и тези за които то е професия, страст, философия и начин на живот, са една от най-засегнатите групи на обществото. Невъзможността да работиш е жестока, невъзможността да изразяваш себе си е унищожителна! 

„Извънредни мисли“ е среща с интимния свят на всеки от участниците, а палитрата от емоции и тишини е почти безкрайна!

Всеки от участниците в рубриката ни, отговаря на четири еднакви въпроса:

Как се казвате и коя е професионалната сфера, в която се развивате?

Как се промени живота ви за последните девет месеца?

Как изглежда срещата ви с ковид? Близка или далечна?

Как  ще посрещнете най-близкият празник, който ви предстои?



"Вихър на пианото, чувствителен музикант с невероятни технически умения и феноменално пианистично изражение"- така младата пианистка Донка Ангъчева се описва както от критици на виенската и швейцарска преса, така и от известния квартет ,,Артемис”. 

Австрийската концертна пианистка с български корени Донка Ангъчева дебютира като солистка с пловдивска филхармония на десет годишна възраст и печели няколко международни конкурса. Тя завършва обучението си с известния пианист и педагог -пианист на Хайдн Трио, Виена Хайнц Медиморец в университета за музикално и сценично изкуство във Виена. Донка концертира с нейното трио ,,Д’анте” в Музикферайн, Виена. Гостува като солист и с триото на симфоничния оркестър в Кито, Еквадор, води майсторски класове в Испания, Малта, Австрия, Германия и Еквадор. Тя завършва камерното си музикално обучение в Консерваторията на ,,Кралица Елизабет” в Брюксел, където учи с известния квартет,,Артемис”. Ангъчева концертира в зали като Фондация,,Карлос де Амберес”-Мадрид,зала ,,Мария Кристина” , Малага, Фестивал ,,Аполония” Созопол, център за изкуства,,Санкт Урбан”-Швейцария, Тонхале-Цюрих, Мурсиарт фестивал , Испания, Концертхаус-Виена . Нейното трио е поканено на фестивала ,,радио Франция” в Монпелие,фестивала за музика в Ментон и на фестивала ,,Шопен” в културния център,,Флаже” в Брюксел. Нейната дискография от осем компактдиска се състои от едни от най-известните творби на Бетовен,Шопен,Лист,Рахманинов,Шостакович, Пиацола и Адинсел, издадени от реномирани звукозаписни компании , като Аrs Produktion, Gramola, onepoint.fm.

 Донка Ангъчева е доцент по пиано в музикалната Консерватория във Виена и в реномираното международно училище,,Амедеус” във Виена. Тя е често канен гост в жури на национални и международни конкурси. През 2019 е наградена с титлата ,, Bösendorfer Artist” и концертира като солист с членове от виенска филхармония в златната зала на Музикферайн. Донка е инициатор и създател на музикалния проект,, Изкуството в Австрия продължава да живее.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Великите европейци Тициан

„Слънцето сред малките звезди” – с този израз на флорентинеца Данте” наричат във Венеция своя велик художник Тициан. Казват му също „божественият”. Той преживява цял ренесансов век, вижда всичко, но времето не му стига и да нарисува всичко. Да, жаждата на Тициан за рисуване е огромна – както и жаждата му за живот. Той неслучайно е смятан за..

публикувано на 23.05.25 в 16:29

Професор Валери Стефанов гостува в "Срещи" на 24 май

В утрото на 24 май "Срещи"- те припомнят, че датата 24 май е преклонение пред словото, сътворението на буквите, вярата в духовното, в ъзскресение на общността. Но и питат и как така от хора, зазиждали ръкописи в темелите на църквите за здравина някога, днес стигнахме до свят от желязо? Стари омрази са влезли в съюз с новите технологии?!..

публикувано на 23.05.25 в 11:16

"Алтер его" - разговор с Божана Апостолова

Интервю с Божана Апостолова ще излъчим в "Алтер его" тази седмица. Разговорът е по повод 24-ти май - празникът на славянската писменост и култура. Ще звучат някои от най-емблематичните стихове на голямата българска поетеса. Това е първата част от разговора с Петър Краевски, втората част очаквайте седмица по-късно. Божана Апостолова е основател на..

публикувано на 23.05.25 в 11:11

НБ "Иван Вазов" съхранява стари и ценни ръкописи

Тази година се навършват 1170 години от създаването на глаголицата – първата славянска азбука, дело на светите братя Кирил и Методий. По този повод 2025 г. е обявена за Година на глаголицата, отбелязвайки значимостта на това културно постижение за славянския свят и европейската цивилизация. Нашите книжовни хранилища за съжаление не притежават..

обновено на 23.05.25 в 08:15

Аграрният университет празнува 24 май

Днес в парка на Аграрния университет – Пловдив ще бъде отбелязан 24 май – Денят на българската просвета и култура и на славянската писменост; Надсловът на празника е „Аграрен университет – Букет от националности;  Очарованието на растенията.“ През настоящата година вузът съчетава празника на българската книжовност с вече традиционната..

публикувано на 23.05.25 в 05:51