Коледа е, но не като преди, и въпреки всичко е празник! Празнуваме духа, празнуваме надеждата, доброто, празнуваме светлината като тържествуващ победител!
В уюта на дома и споделянето, ще преосмислим ли света до тук?!
„Извънредни мисли“ е среща с интимния свят на всеки от участниците, а палитрата от емоции и тишини е почти безкрайна!
Всеки от участниците в рубриката ни, отговаря на четири еднакви въпроса:
Как се казвате и коя е професионалната сфера, в която се развивате?
Как се промени живота ви за последните девет месеца?
Как изглежда срещата ви с ковид? Близка или далечна?
Как ще посрещнете най-близкият празник, който ви предстои?
Калуди Калудов е роден на 15 март 1953 г. в село Любен Каравелово, Варненско.
През 1978 г. завършва оперно пеене в Държавната музикална академия – София в класа на доц. Лиляна Жабленска и продължава да се развива като тенор като ученик на известния наш певец и музикален педагог Никола Николов. Дебютът му като певец е през 1978 г. в ролята на Алфред в операта Травиата на Джузепе Верди.
От 80-те години международната кариера на Калуди Калудов е възходяща и той е нареждан от ценителите на операта в челото на тенорите в света. Пял е във Виенската Щатс Опер, Ла Скала, Лисео (Барселона), Ковън Гардън, Метрополитън и други световни оперни театри. Изпълнявал е главните тенорови партии в опери на Верди, Пучини, Маскани, Бизе, Леонкавало и др. Партнирал е на изпълнители от световна класа и е работил с диригенти от световна величина, като Рикардо Мути, Фабио Луизи, Клаудио Абадо. В репертоара му има редица партии от оратории и концертни изпълнения.
От 1990 г. живее за постоянно в Полша и пее в най-големия полски оперен театър Театр Велки във Варшава. През 1992 г. създава и е артистичен директор на Фестивала за вокална музика Viva el canto в полския град Чешин. От 2003 г. е преподавател в Музикалната академия на Катовице. След 1994 г. Калуди Калудов ръководи няколко майсторски класа в Полша, Италия и България.
Има записи в най-големите звукозаписни компании. На полския музикален пазар е особено популярен дискът му „О, звезда Витлеемска“, за който е лауреат на Златна плоча.
До 4 август 2010 г. е директор на ОФД – Пловдив.
С голяма ретроспективна изложба в Градската художествена галерия Пловдив отбелязва 80 години от рождението на художника Таню Митев – 1944-2020 г. Експозицията е озаглавена "Пътят на искреността" и се осъществява по инициатива на близките на твореца, който има собствен почерк и място в артистичната история на Пловдив и България...
Повече от 50 изследователи от САЩ, Франция, Китай, Казахстан и България ще вземат участие в XII издание на международната научно-практическа конференция „Управленски и маркетингови проблеми в изкуството“, организирана по традиция от катедра „Теория на изкуствата“ в АМТИИ. Събитието е най-значимият научен форум в Източна Европа, посветен на..
Литературна среща с поетесата, журналист и преводач Валентина Радинска ще се състои тази вечер от 18 ч. залата на Дружеството на пловдивските писатели. Срещата ще води поетесата Стефка Тотева. Радинска е автор на 9 стихосбирки и води курсове по творческо писане в различни учебни заведения. Като общественик Радинска създава през 2002 г...
Премиера на стихосбирката „И сея тишина“ на поетесата Яна Кременска ще се състои днес в Пловдив. Книгата ще представи Рамела Бохосян. Срещата с авторката е от 18:00 в Литературен салон на читалище "Алеко Константинов" - Пловдив. Яна Кременска е родена на 09.10.1967 г. във Враца, където живее и работи. По професия е журналист. Нейни..
Артистичното семейство Аглика, Евгений и Преслав Петрови се представят в съвместна изложба в галерия „Сигна“ на ул. „Христо Г.Данов“. И тримата са възпитаници на Художествената гимназия „Цанко Лавренов“ в Пловдив, а Преслав все още учи в училището. Евгений и Аглика са завършили висшето си образование във Великотърновския университет..