Спомням си началото на пандемията. В някои моменти усещам света около мен, а и себе си в него, като един етюд да абсурда. Предполагам, че така се случва, когато идва трайна, генерална, и необратима промяна. Предполагам, в моментите на това, като че ли безкрайно редуване на разумен страх с безумна паника, струва ни се – всяка хипотеза, всеки вариант, всяка лудост прилича на следваща възможна реалност.
„Извънредни мисли“ е среща с интимния свят на всеки от участниците, а палитрата от емоции и тишини е почти безкрайна!
Всеки от участниците в рубриката ни, отговаря на четири еднакви въпроса:
Как се казвате и коя е професионалната сфера, в която се развивате?
Как се промени живота ви за последните девет месеца?
Как изглежда срещата ви с ковид? Близка или далечна?
Как ще посрещнете най-близкият празник, който ви предстои?
Оперният певец Кирил Манолов (баритон) е роден в София (1976), завършва НМА „Панчо Владигеров” (2003) и още по време на следването си е ангажиран в продукции на различни оперни театри в България. Участва в концерти на Райна Кабаиванска и ММФ „Варненско лято”, дебютира като Хитър Петър от едноименната опера на Веселин Стоянов в Софийска опера и балет (2001). Специализира в Милано при българското мецосопрано Адриана Стаменова и във Виена при проф. Оливера Миакович. Носител е на множество престижни награди от национални и международни конкурси, сред които Голямата награда на XIV конкурс за млади оперни певци "Борис Христов", Първа награда в конкурса за млади певци “Гена Димитрова”, Трета награда от конкурса "Мануел Аусенси" в Барселона, Специална награда на конкурса "Светослав Монюшко" във Варшава и др.
През 2004 г. е поканен за щатен солист на Софийска опера и балет, където изпълнява роли от централния баритонов репертоар. От 2006 г. Манолов е постоянен гост в спектаклите на Националния оперен театър в Загреб - Хърватска и Оперния театър в Сплит – Хърватска.
През 2010 г. Кирил Манолов прави своя дебют на германската оперна сцена в Оперния театър на Висбаден с Фалстаф в нова продукция на едноименната Вердиева опера. След зашеметяващия прием, е поканен да дебютира в същата роля и в Щатсопер Хамбург, след което идват многобройни покани от различни оперни театри в страната. По повод неговия Фалстаф, Frankfurter Allgemeine Zeitung определя Кирил Манолов като "явление в културния живот, певец с плътен и мощен глас, но същевременно с мек и красив тембър, с изключителна белкантова фраза и завладяващо сценично присъствие".
Голям е успехът, който Манолов постига в продукцията на Фалстаф - „Фалстаф“ с Мо. Рикардо Мути на фестивала в Равена и Овиедо през юли 2015 г. Италианските критици го обявяват за новия най-голям Фалстаф в света.
Бъдещите договори на Манолов включват Amonasro- „Aida” Михайловски театър-Санкт Петербург, Rigoletto- „Rigoletto“ в Инсбрук, Figaro- „Il barbiere di Siviglia“ в София, Michele и Gulielmo - „Il Tabarro“ и „Le Villi“ във Верона , Гулиелмо - „Le Villi“ със симфоничния оркестър на Баварското радио в Мюнхен, Симон - „Симон Боканегра“ в Копенхаген и др.
С голяма ретроспективна изложба в Градската художествена галерия Пловдив отбелязва 80 години от рождението на художника Таню Митев – 1944-2020 г. Експозицията е озаглавена "Пътят на искреността" и се осъществява по инициатива на близките на твореца, който има собствен почерк и място в артистичната история на Пловдив и България...
Повече от 50 изследователи от САЩ, Франция, Китай, Казахстан и България ще вземат участие в XII издание на международната научно-практическа конференция „Управленски и маркетингови проблеми в изкуството“, организирана по традиция от катедра „Теория на изкуствата“ в АМТИИ. Събитието е най-значимият научен форум в Източна Европа, посветен на..
Литературна среща с поетесата, журналист и преводач Валентина Радинска ще се състои тази вечер от 18 ч. залата на Дружеството на пловдивските писатели. Срещата ще води поетесата Стефка Тотева. Радинска е автор на 9 стихосбирки и води курсове по творческо писане в различни учебни заведения. Като общественик Радинска създава през 2002 г...
Премиера на стихосбирката „И сея тишина“ на поетесата Яна Кременска ще се състои днес в Пловдив. Книгата ще представи Рамела Бохосян. Срещата с авторката е от 18:00 в Литературен салон на читалище "Алеко Константинов" - Пловдив. Яна Кременска е родена на 09.10.1967 г. във Враца, където живее и работи. По професия е журналист. Нейни..
Артистичното семейство Аглика, Евгений и Преслав Петрови се представят в съвместна изложба в галерия „Сигна“ на ул. „Христо Г.Данов“. И тримата са възпитаници на Художествената гимназия „Цанко Лавренов“ в Пловдив, а Преслав все още учи в училището. Евгений и Аглика са завършили висшето си образование във Великотърновския университет..